Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, vreau sa folosesc jantele de la Civic pentru a monta cauciucurile prevazute pentru CR-Z, 195/55/R16. Se poate? E o diferenta de 3 mm, e mai lata la civic decat la cr-z.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

    Comment


    • Problema nu sta numai in latimea anvelopei ci si in ET.
      Latimea ti-o da cartea masinii iar daca mergi cu alte anvelope risti o amenda.
      In privinta ET-ului cei cativa milimetrii conteaza pentru ca se muta axa de simetrie a jantei+anvelopa in raport cu axa pe care pivoteaza roata cu efecte asupra feeliingului si a uzurii intregului ansamblu suspensie si directie. Comportamentul masinii la limita are impact asupra sigurantei tale si a celorlalti.

      Comment


      • ET sau offset este identic la cele doua jante. Singura diferenta este la latime, 6,5J in loc de 6J. E valabil ce spui in cazul asta?
        Sa fiu mai explicit. Am cauciucuri dimensiunea recomandata, 195/55/16 si doua seturi de jante, cele originale CR-Z si cele originale Civic. Vreau sa le montez pe cele de la civic, din ratiuni estetice. Specificatiile jantelor sunt la fel, cu exceptia latimii, e mai lata cu 0,5 la civic fata de crz.

        Sent from my iPhone using Tapatalk
        benjk
        Senior Member
        Last edited by benjk; 18-04-19, 21:21.
        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

        Comment


        • Pune linistit, la dimensiunea 195/55/16, 195 este spre limita superioara recomandata pe 6J (atentie, nu maxima), si spre limita inferioara recomandata (nu minima) la 6,5J (adica dimensiunea de anvelope pe care le ai, merg de minune cu ambele tipuri de jante, din puctul meu de vedere). Teoretic, le poti pune pe jante intre 5.5-7J, deci jantele tale sunt la mijloc, e OK (mai ales ca ai acelasi ET, nu cred ca o sa-ti atinga nicaieri). La CR-V, original este 6,5J si am pus de 7J (cu et mai mic cu 2 mm) si a mers perfect.

          Comment


          • Da, asa am citit È™i eu pe niÈ™te tabele de compatibilitate. MulÈ›umesc


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

            Comment


            • Originally posted by bogdan22 View Post

              Le-ai tinut pana la 1.6 mm?
              da. mai aveau carne pe ele si nu erau crapate, dar am zis sa le schimb dupa 6 ani
              '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
              Dacia Super Nova de vanzare
              Cauciucuri + jante de vanzare

              Comment


              • Din primavara o sa trec de la jante si anvelope de 17 inch la unele de 18 inch pentru sezonul de vara, deci trebuie sa targuiesc anvelope. Jantele vor fi OZ Ultraleggera.
                Pana acum am avut asa:
                - pe Avensis - Bridgestone Turanza, Dunlop SP Sport 01, Toyo Proxes T1R, Michelin PS 3, Bridgestone Potenza Adrenalin.
                - pe Accord Continental Sport Contact 5 ( la sfarsit de viata) si Michelin PS 4.
                Mie cele mai bune mi s au parut Michelin urile PS 3/4 din punct de vedere al performantelor. Durata de viata maxim 35.000 km.

                Dintre cei care ati folosit Michelin PS si alte marci de anvelope credeti ca as putea face o alegere mai buna luand altceva? Daca da, ce

                Comment


                • Eu as merge doar pe Michelin, mai scumpe, dar mai bune (solutie verificata de mine), zic eu.
                  Intr-adevar, vare sunt indicate anvelope cu talon mic pe jante mari si iarna anvelope cu talon mai mare si jante mai mici.
                  Dar e bine sa urmaresti ce ai pe cartea de identitate, omologate de RAR pe modelul masinii.
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Si eu tot Michelin Pilot Sport ti-as recomanda, eu am fost extrem de placut surprins de cele care au venit pe Civic, desi sunt doar Primacy si nu PS, sunt foarte stabile pe viraje si aderente. Dupa ce le omor pe astea vreau sa trec si eu pe PS (si poate si pe 18, inca nu am renuntat la ideea asta). Singurul defect pe care il vad la Michelin este ca sunt mai zgomotoase decat alte alternative de la alte marci (vezi Dunlop Sport Maxx RT 2).
                    closchkutza
                    Senior Member
                    Last edited by closchkutza; 01-12-19, 19:11.

                    Comment


                    • Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar sa stiti ca si Falken Azenis FK510 stau destul de bine in teste. Eu am echipat FK8-ul, 245/30 R20 si se comporta foarte bine, atat pe umed, cat si pe uscat. Sunt "made in Japan" si asa scrie si pe ele. Continental Sport Contact 6, dotarea originala m-au tinut 12k km cu un track day la activ. Am optat pt Falken, caci diferenta de pret era prea mare in favoarea calitatii. Momentan am 2 track-day-uri cu Falken-urile si inca mai merg si sezonul viitor.
                      '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                      '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                      Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                      "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                      Comment


                      • Azenis FK510 au un vot pozitiv si din partea mea! La fel am avut fabricate in Japan ,ce-i drept au fost XL cele ranforsate si s-au comportat neasteptat de bine!Eu am avut pe 17 pe Lexus.

                        Comment


                        • Salutare! Daca vrea cineva un set de jante de CR-V 2007 model Executive pe 18", am eu de vanzare, mi-au ramas de la fostul CR-V.

                          Comment

                          Working...
                          X