Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu nu sunt de acord. Daca o anvelopa are 68 dB, atunci este mai silentioasa decat una de 70 dB. Nu are importanta ce indice de viteza au.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • La aceiasi 70db, eu percep guma cu indice de viteza mai mare ca fiind semnificativ mai zgomotoasa (Vredestein Ultrac Satin vs. Vredestein Sportrac5).

      Comment


      • In caz ca mai doreste cineva Nokian-uri de vara, va recomand sa va razganditi. Anvelopele de pe vechiul meu Accord au ajuns direct la gunoi dupa cca 15.000 de km din cauza materialului imbatranit prematur. Au fost folosite 3 veri dar problemele au aparut inainte de doi ani de la data fabricatiei. Au aparut crapaturi de cauciuc imbatranit si rupturi de material de pe crampoane.
        Cei de la importator mi-au dat raspuns oficial la reclamatie, ca as fi circulat fara presiune corespunzatoare in anvelope, asta in conditiile in care verific presiunea destul de frecvent, insa neoficial baietii de la service au confirmat ca nu sunt singulare problemele semnalate de mine.

        Concluzia mea personala:

        Nokian de iarna (mai multe generatii): EXCELENTE
        Nokian de vara (ZLINE foarte apreciate de "experti") EXECRABILE.
        ....

        Comment


        • Mă gândeam ( și așa voi face ) la 2 thread-uri de experiențe proaste cu anvelope, unul pentru cele de vară și unul pentru cele de iarnă în care să expunem scurt experiența proastă cu unele anvelopepe strucura:
          Marca
          Model anvelopă
          Dimensiuni anvelopă
          Părți negative ( de ce nu le-ați mai cumpăra)
          Părți pozitive ( dacă există, dacă nu, lunem liniuță)

          Vi se pare o idee bună?

          L.E. iată thread-urile

          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-de-iarn%C4%83
          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ar%26%23259%3B
          KMR
          Super Moderator
          Last edited by KMR; 14-04-17, 10:25.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Foarte buna!

            Comment


            • Originally posted by KMR View Post
              Eu prefer aderența în detrimentul durabilității. Nu mai merg așa mult cu mașina ( cred că fac vreo 12.000-14.000 km/an) și dacă mă refer la ce am folosit până acum, cu Michelin am cea mai bună experiență. Despre Pirelli Sottozerro Winter pot să zic următoarele: pe zăpadă-groaznice, VSA aprins tot timpul, rămas în zăpadă, etc. Pe asfalt uscat dar rece ( iarna) , aderență foarte bună, pe ploaie aderență bună. Destul de silențioase. În schimb, gâlme la greu. Iar eu nu merg cu anvelope cu gâlme. Nu am avut gâlme pe nicio anvelopă cu am avut pe Pirelli.
              Si eu fac tot in jur de 15K per masina pe an. Ma bucur ca ai aceeasi parere fata de Michelin, asa cum am scris singurul punct negativ era faptul ca eu consumam peste 3mm pe an, deja dupa doi ani le consumasem rau de tot.
              Pirelli Sottozerro Winter sunt facute pentru tari cu ierni blande, de aceea au performante foarte bune pe asfalt rece & umed. Pentru performante crescute pe zapada sunt disponibile alte profile.

              Comment


              • Originally posted by Dan P View Post
                In caz ca mai doreste cineva Nokian-uri de vara, va recomand sa va razganditi. Anvelopele de pe vechiul meu Accord au ajuns direct la gunoi dupa cca 15.000 de km din cauza materialului imbatranit prematur. Au fost folosite 3 veri dar problemele au aparut inainte de doi ani de la data fabricatiei. Au aparut crapaturi de cauciuc imbatranit si rupturi de material de pe crampoane.
                Cei de la importator mi-au dat raspuns oficial la reclamatie, ca as fi circulat fara presiune corespunzatoare in anvelope, asta in conditiile in care verific presiunea destul de frecvent, insa neoficial baietii de la service au confirmat ca nu sunt singulare problemele semnalate de mine.

                Concluzia mea personala:

                Nokian de iarna (mai multe generatii): EXCELENTE
                Nokian de vara (ZLINE foarte apreciate de "experti") EXECRABILE.
                +1 la tot ce ai scris nokian iarna/vara ,
                Eram si ei chitit pe Nokian Hakka Green 2 de vara , super bune in teste dar am vazut review dupa 10k si 17k km si concluzia era ca nokianurile respective ar avea 2 straturi:
                1 strat ce s-a consumat repede e pentru LIKE-uri, premii, review-uri pozitive si stratul 2 mai din plastic asa care e degeaba.
                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                … Jazz do it ...

                Comment


                • Nu dati banii pe prostii / Luati Michelin la copii.
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                  '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                  Comment


                  • Originally posted by dinoc View Post
                    PS4 este urmasul lui PSS nu a lui PS3 (care era urmasul lui Primacy nu a lui PS2) - le amesteca francezii astia intr-un mare fel sa creeze confuzie
                    Un pic confuz cu PS4 vs PS3 vs PSS si cu modul lor de a denumi anvelopele.
                    Si eu traiam cu impresia ca PS4 este urmasul lui PSS, dar din ce am mai citit, se pare ca PS4S este urmasul lui PSS, iar PS4 este inlocuitorul lui PS3.
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • Daca vedeam si Xbox in postul de mai sus, imi era clar ca am gresit forumul
                      Ce parere aveti despre Hankook Ventus V12 EVO2 K120, detine cineva pe aici?
                      The things you are scared of, are usually the most worth while...
                      If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                      Comment


                      • Scuze, Xbox n-am testat... nu ma pot pronunta .
                        Defapt nici PS4 inca... inca deoarece abia astazi dupa-amiaza ridic 4 bucati de PS4... cu tot cu 4 joystick-uri (a.k.a. jante)
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • ​@Corbu' : O parere foarte buna, le am puse pe masina din 2015 pe post de incaltari de vara (vara asta in iunie se implinesc si ~ 15000 km parcursi cu ele). Eu am luat varianta cu margine ranforsata (Hankook Ventus V12 EVO2 K120 XL 225/45 R17 94Y - cel de aici) - sunt un pic mai dure, dar pe curbe masina sta excelent. Nu am reusit sa ma dus taras cu ele pana acum, nici pe umed, nici pe uscat. Sunt si foarte silentioase (pentru mine, cel putin).
                          Wagner
                          Senior Member
                          Last edited by Wagner; 25-04-17, 13:44.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • Originally posted by Wagner View Post
                            ... XL ...

                            Extra Load
                            -urile sunt mai grele si digera mai prost gropile/denivelarile, adica te fac sa le simti mai bine.
                            Ai luat intentionat XL sau nu era pe stoc acelasi model fara XL?
                            InjectoR
                            Senior Member
                            Last edited by InjectoR; 25-04-17, 14:22.
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • Nu era pe stoc modelul fara XL, iar eu eram cam pe graba (din cauza faptului ca aveam vreo 2 drumuri de facut prin tara). Gumele vechi erau in stare de plastic din care sareau bucati, basca aveam cate o crapatura de toata frumusetea pe interiorul a doua din cele patru. Nu sunt chiar inconfortabile, in conditiile in care eu am sira spinarii facuta praf... Comportamentul actual (foarte bun) pe curbe se datoreaza atat cauciucurilor in discutie, cat si combinatiei de amortizoare relativ noi (2015) cu arcuri stock FN2.
                              La momentul respectiv am oscilat intre Hankook si Fulda (cu al lor SportControl, in versiunea 91Y, adica normale). Diferenta de pret era nesemnificativa (Fulda erau un pic mai ieftine)
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • Interesant ce spui Wagner, prima variantă de Evo duse la limită pe uscat cedau mai repede decât media, iar pe ud erau chiar sub medie, pierdeau aderenţa repejor și acvaplanau pe apă mai mare.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X