Discutii anvelope de vara

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Astea de le-am luat eu au marcat 2007 ca data de fabricatie (saptamana a 18-a parca). Cum le mai folosesc anul asta si gata, ma incadrez.

    Poti sa iti iei tepe cu gramada cand vine vb de cauciucuri, asta e adevarat.

    @mad_wob: Daca tu vrei sa zic ca nu imi permit, ok, nu imi permit cauciucuri noi. Eu lucrez pe nasturi... Am scris mai sus 5 motive pentru care e ok (nu mai bine) sa pui si SH, astea ale mele sunt 2007, deci nu vad de ce ne contrazicem...

    LE: Suntem offtopic, deci mai bine ne oprim. Fiecare pune ce vrea/considera!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #62
      nu e treaba mea sa zic daca iti permiti tu sau nu. cred ca totii stim ca un cauciuc performant costa, ca nu ni-l permitem toti, la fel... ne intindem cat ne este plapuma! nu e nici o rusine in asta. ideea e ca nu trebuie sa gasim false justificari si argumente. eu imi doresc gume f performante, vroiam jante de 18 inchi insa pretul ar fi fost prea mare. drept pt care raman la 17. nu mi-am permis sa dau mai mult. sunt insa altii care isi permit si ii invidiez, nu-i dispretuiesc
      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

      Comment


      • #63
        Originally posted by LittleM@n View Post
        Ma lasati sa fiu sceptic in privinta preturilor unei anvelope noi? (apropo Laux, ce dimensiune ai tu la roata?) Exista anvelope si anvelope, iar eu unul sunt de parere ca o anvelopa noua, de calitate mai joasa, mearsa de mine, este mult mai ok decat una "teoretic" buna, mearsa de altcineva, indiferent de cat de cunoscut imi este.
        Eu folosesc 195/55/15 85V vara, exact cum scrie in cartea masinii. Pentru mine Michelin, GoodYear sau Fulda variaza intre 350 si 380 RON, dar gasesti si anvelope noi la doar 280 RON cum ar fi Sava sau Barum care nu se compara cu nici un cauciuc uzat aproape la maxim facut de o firma serioasa si fabricat acolo unde trebuie. Eu imi aleg foarte atent avelopele SH, an de fabricatie, uzura profil etc. Tin sa va spun ca am mers cu Fulda Carrat Attiro la doar 2 mm pe ploaie aproape ca pe uscat iar daca eram echipat cu ieftinituri noi cum ar fi Nexen, acum nu mai eram pe carosabil. Prefer o anvelopa performanta SH aleasa bine decat anvelope noi normale. Ce sa-i faci, fiecare cu fixurile lui, astfel am ocazia sa testez cat mai multe anvelope, storc esenta din ele fara sa imi para rau dupa 50-70 RON cat am dat pe anvelopa SH.
        Laux_LauX_LauX
        Senior Member
        Last edited by Laux_LauX_LauX; 21-06-10, 22:53.
        sigpic
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

        Comment


        • #64
          Mad_wob, ce-i drept, chestia cu SH-ul e clara, cumperi ceva SH de calitate cand nu ai banii sa-l cumperi nou.

          Problema era cu totul alta: la suma de bani X, Gigel are doua optiuni: 1. cauciucuri noi, dar de calitate mediocra cu care nu o sa se riste pentru ca e constient ca nu-l ajuta gumele. 2. Cauciucuri SH alese bine cu 6-7mm adancime, care sunt facute bine, se cunosc performantele, se inspecteaza si sunt ok.

          Ce cauciucuri cumpara Gigel?

          Si Gigel poate fi oricare dintre noi.

          Doar ziceam ca in momentul in care nu-ti permiti produsul performant nou, e mult mai sanatos, parerea mea, sa iei un SH performant decat un nou mediocru.

          E ca si cum as avea 8000E si mi-as lua Chevrolet Aveo nou, cand puteam sa-mi iau un Civic de 5 ani. Comparatia cred ca nu-si are rostul d.p.d.v. al calitatii celor doua masini, nu?
          sigpic
          Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

          Comment


          • #65
            In exemplul tau cu Aveo vs. Honda de 5 ani, in viata reala de pe teritoriul tarii noastre, 90% dintre Gigei vor cumpara Aveo.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #66
              Asta nu inseamna ca e si reprezentativ, sau ca decizia de a cumpara Aveo e buna ori cea pt. Civic e proasta, ci poate din contra
              Asta e oricum subiectiv, functie de mentalitate, set de valori, la ce te raportezi in luarea deciziei de achizitie, etc.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #67
                eu am scris apropo de ceva scris mai sus: " mai bine sh decat noi care-s scumpe"....
                in principiu quicker ai dreptate, in conditiile puse de tine (atatia bani am, de banii aia nu pot lua ceva nou ok). comparatia cu masinile o vad fortata. un civic de 5 ani e f ok, pe gand o guma sh (si sh a se citi aruncata de altii, si nu vanduta ca...n-o mai poate intretine) e cam gata. eu cand voi mai avea 5 mm voi schimba guma pt ca nu mai prezinta siguranta pt mine, altul o va lua ...ca mai are viata. asta e gresit dupa mine, insa daca nu ai bani sa iei ceva nou te multumesti cu asta dar macar nu trebuie sa spui celorlalti ca varianta asta e mai buna decat nou...
                HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                Comment


                • #68
                  Nu a zis nimeni ca e MAI BINE sa iei SH, riscul sa te pacalesti e intr-adevar foate mare! Eu de exemplu le-am luat pe ale mele de pe o masina adusa din DE care avea mai multe seturi de jante si cel care a cumparat-o a negociat un pret mai bun cu un singur set de jante. Eu am luat cauciucurile de pe acele jante ramase si aia a fost, nu am cumparat gume aruncate de altii. Am scris mai sus cand sunt fabricate (2007) si in ce stare erau (impecabila), deci sa nu exageram ca nu a zis nimeni ca e MAI BINE sa iei gume SH sau cine stie ce ciurucuri fabricate in '98 sau distruse pana la sarme.

                  @mad_wob: Ca idee, desi si eu cred ca e ok sa tii 3, maxim 4 ani un cauciuc, durata lor medie de viata este de minim 5 ani, Michelin o da de 7 ani de exemplu. La fel si limita de siguranta este de 2 mm, nu de 5 (acolo unde tu ai zis ca nu mai prezinta siguranta pt tine). Dar intr-adevar un cauciuc isi schimba proprietatile pe masura ce uzura creste. Fiecare e liber sa ia ce considera, atata vreme cat stie ce ia si nu isi risca viata aiurea!
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #69
                    In occident se schimba anvelopele dese ori in functie de anotimp, rare ori dupa uzura, nu se merge ca la noi pana la limita sau cativa ani, si nici nu exista gropi. Un cauciuc nou fabricat in Romania nu se compara cu unul fabricat dincolo si folosit decat un sezon, chear daca el este acelasi model. Tre sa fiti constienti ca noi Romanii importam mere si exportam banane. Asha e la noi... Iti cumperi un cauciuc nou cu defect si nu til mai schimba nimeni.
                    sigpic
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/LauX_LauX_LauX/

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Laux_LauX_LauX View Post
                      ....3 milioane jumate cat face un cauciuc nou pentru mine, mai bine prefer sa imi iau sase anvelope second-hand de care nu imi este mila cand iau vre-o groapa, pedeasupra si calitatea este cu totul alta .....
                      asca ca sa nu tot povestim aiurea.....ca nu a spus nimeni ca...

                      xander, varianta ta e rara, crezi ca in parcurile de cauciucuri sh sunt provenite pe aceiasi varianta cu a ta? tu esti fericit, poate altul prinde un set pe care cineva l-a dat jos pt un upgrade, dar grosul pietei sh e de "gunoaie" aruncate sau date jos de pe masini accidentate.
                      cauciucul isi schimba proprietatile mai mult din cauza incalzirii/racirii repetate si nu neaparat ca efect al imbatranirii.
                      HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                      HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                      vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                      KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                      Comment


                      • #71
                        mad,

                        de acord cu tine ca SH-ul e posibila teapa (70%). N-am luat niciodata cauciucuri SH de la vre-o vulcanizare sau ceva de genu. De cele mai multe ori le-am adus din afara de pe un amic care imi facea rost.

                        Aia cu Aveo si Civic e exagerata, dar si aia cu 5mm arunci guma la fel :P Vezi ca sunt prin Cluj si iti caut masina, iau sublerul si-ti masor adancimea la creste; sa nu te prind sub 5
                        sigpic
                        Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                        Comment


                        • #72
                          vrei sa-ti arat la ce ma tot uit de vre-o saptamana? ca tot veni vorba?
                          http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.p...139&sowigan=So
                          HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                          HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                          vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                          KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                          Comment


                          • #73
                            Nici nu am auzit de Federal. Sunt asa bune sau care e faza? Profilul arata intr-adevar bine...
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #74
                              Mad,


                              Ohooo!!!

                              Eu de mult sunt fixat pe o pereche de gume pe profilul ala. Alea-s ultragrip,se lipesc de asfalt precum superglue.

                              Am avut ceva asemanator pe un Seat Leon: Vredestein Ultrac:



                              Astea mergeau minunat si pe ud, doar ca la talon de 30... cam rupeai jantele pe drumurile noastre.
                              sigpic
                              Daca vine muntele la tine si nu te cheama Mahomed... fugi!!! Sigur e alunecare de teren!

                              Comment


                              • #75
                                le stiu, ce nu-mi place la ultrac astea e ca avand atatea santuri iti reduce f mult din suprafata de contact cu asfaltul. cred ca pe ploaie se tin bine da pt uscat....prea multe canale.
                                initial si eu am pus ochii pe alea dar m-am reorientat
                                HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
                                HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
                                vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
                                KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

                                Comment

                                Working...
                                X