Placute, Discuri frana (probleme, solutii, upgrade-uri)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Cu placere. Sa ne spui cum sa rezolvat BlackMagic. Ar fi bine daca ai putea face un test de eficienta la franare. Cel putin sa vezi cifrele.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #77
      Luni fac o verificare la Asko. Revin cu info dupa, desi suspectez discurile sau placutele pe fata.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #78
        @g :"FACT - All high performance brake pads will dust more than OE brake pads ... Deal with it - wash your car more often.
        -If they ain't dusting, they ain't working-"
        foarte foarte adevarat!!!!!
        ex CL7 AT 2006
        CN1 Sport 2005
        KB 1 2007-"A gloriously good car that no-one in their right mind will ever buy"

        "The Honda Legend is a highly technically complicated and luxurious bit of kit that seems to be making more of a name for itself as the secondhand sale of the century"

        Comment


        • #79
          Eu sunt foarte multumit de Ferodo Ds2500 in combinatie discurile stock, sunt urcate pe masina de vreo 55k km, iar discurile nu erau noi ( tocasem un set de placute , cele stock).
          Mai are cineva ds2500 in combinatie cu alte discuri, sau posesorii de type r ce pot recomanda?
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

          Comment


          • #80
            Salut, m-ar interesa daca stiti careva ceva site-uri pentru discuri frana fata + placutele aferente sau o alta sursa de incredere si de calitate pentru Honda Civic Hybrid 2008.Mersi !

            Comment


            • #81
              Originally posted by BlackMagic View Post
              Luni fac o verificare la Asko. Revin cu info dupa, desi suspectez discurile sau placutele pe fata.
              Vibratiile la mine au fost cauzate de rotile fata echilibrate defectuos la un service de cartier. Mai am o usoara vibratie la frane usoare, data de discurile fata. M-au asigurat ca nu creeaza probleme pana la urmatorul schimb de discuri si placute.
              BlackMagic
              Senior Member
              Last edited by BlackMagic; 01-09-14, 15:38.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #82
                Xander! Am pus placute ATE acum o saptamana si sunt foarte silentioase. Aveam si o problema cu ceva vibratii in volan la viteze de peste 160/h si dupa sfaturile bunului prieten Black Magic am facut o reechilibrare a rotilor si schimb placute frana...acum totul e perfect, no more vibration over 160.

                P.S Multumesc inca odata Black Magic.

                Comment


                • #83
                  Salve ''lumiliii''
                  Pe discuri Mtec cu pastile Mintex a mers cineva (e combinatia care o recomanda ei)?
                  Am citit destule feedback-uri pozitive pret/calitate (uz stradal putintel agresiv) dar majoritatea in UK ...
                  Aici in It la fel se spune ca's bune dar fiind vorba de siguranta ma cam lovesc de pretul destul de mic al componentelor...
                  Stilul meu de condus e destul de agresiv si ma gandesc sa nu le ''ard'' prea repede...
                  http://www.mtecbrakes.com/brake-disc...-06-12-12.html
                  Discuri fata (Drilled Grooved- caci arata bine): MTEC1392 + Pastile fata: Mintex Brake Pads MDB2791
                  Discuri spate (Drilled Grooved- idem mai sus): MTEC1464 + Pastile spate: MDB2770 Mintex Brake Pads
                  Totalul ar fi cam 230euro scont de 10% si transportul inclus...
                  Voi ce spuneti? Thanks
                  HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                  CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by Robby_Alessio View Post
                    Salve ''lumiliii''
                    Pe discuri Mtec cu pastile Mintex a mers cineva (e combinatia care o recomanda ei)?
                    Am citit destule feedback-uri pozitive pret/calitate (uz stradal putintel agresiv) dar majoritatea in UK ...
                    Aici in It la fel se spune ca's bune dar fiind vorba de siguranta ma cam lovesc de pretul destul de mic al componentelor...
                    Stilul meu de condus e destul de agresiv si ma gandesc sa nu le ''ard'' prea repede...
                    http://www.mtecbrakes.com/brake-disc...-06-12-12.html
                    Discuri fata (Drilled Grooved- caci arata bine): MTEC1392 + Pastile fata: Mintex Brake Pads MDB2791
                    Discuri spate (Drilled Grooved- idem mai sus): MTEC1464 + Pastile spate: MDB2770 Mintex Brake Pads
                    Totalul ar fi cam 230euro scont de 10% si transportul inclus...
                    Voi ce spuneti? Thanks

                    Salut

                    Evita discuri perforate. Crapa destul de repede mai ales daca spui ca mergi agresiv. Cauta discuri striate . In rest nu prea o sa gasesti feedback despre Mintex de la hondarii de aici.
                    '01 Honda Civic Type R EP3

                    Comment


                    • #85
                      hmmm...exact de ceea ce aveam teama imi spui si tu... Thanks
                      ATunci merg pe striate sau normale...
                      HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                      CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                      Comment


                      • #86
                        Niște striate cu un set de plăcuțe rezistente la fading ar trebui să fie tocmai ceea ce cauţi.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #87
                          Plăcuțe Mintex am avut eu pe Del Sol și nu mi s-au părut deloc interesante. Īn plus, arătau f rău după vreo 6000 km. Nu că s-au tocit dar erau crăpate
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #88
                            Salut,
                            Intrebare: la Accord 2008 exista senzor pentru uzura placutelor de frana fata, adica pot sa ma astept sa ma atentioneze ceva in bord cand sunt "gata"?

                            Comment


                            • #89
                              Exista senzor acustic, nu electric. Vei auzi scartait la franare, cand sunt "gata".
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #90
                                Multumesc pentru raspuns!

                                Comment

                                Working...
                                X