Black Box sau camere de filmat in trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by cerevelu View Post
    "Filtrul CPL este o frectie la picior de lemn mai mult strica decat aduce ceva pozitiv...."

    Pai nu am spus asta de la inceput?
    Asa e ...dar era la "pachet"....am probat-o daca tot era in cutie...maine punem filtrul uv ...si data viitoare cu ochiul liber.


    Sent from my iPhone using Tapatalk 2
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • #77
      Foarte interesante imaginile, exista insa niste reflexe de la parbriz cumva, destul de vizibile. Aici ar trebui lucrat/schimbat/vazut/analizat...
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #78
        Black Box sau camere de filmat in trafic

        Asa cum spui dar nu stiu ce as putea sa fac..??!!!. Sa pun niste mileuri albe sa se vada frumos..sau ceva preșulețe tricotate.


        Sent from my iPhone using Tapatalk 2
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • #79
          Asa e, unde nu se face reflexia bordului in parbriz, imaginile sunt foarte bune.
          A dat Florinelu un ban, dar sta in fata!
          Poate trebuia o pozitie mai aproape de geam.
          In ce priveste filtrul cpl, eu nu mi-as face probleme, si cu el si fara tot bine se vede, la genul acesta de filmare.
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #80
            Am sa incerc cu al doilea suport sa-i gasesc o alta pozitie. Asta e pus sus de tot ..eventual sa modific unghiul camerei mai in jos nitel.


            Sent from my iPhone using Tapatalk 2
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #81
              Am folosit-o cu adaptor 12v in casa...e buna de filmat la nunți ...are o imagine f clara chiar si cu lumina mai slaba.


              Sent from my iPhone using Tapatalk 2
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • #82
                OFF TOPIC: Cam mic voltajul in relanti, 11,8-11,9 V, probabil mai e ceva cadere de tensiune pe fir... De curiozitate, la bornele bateriei cat o fi tensiunea, in aceleasi conditii?

                ON: Desi am si eu o camera de peste un an in parbriz (doar HD, fara GPS) nu pot sa nu-mi aduc aminte un sondaj efectuat pe un alt forum cu privire la posibilitatea instalarii din fabrica pe masini a unui blackbox; toata lumea era impotriva monitorizarii, bla-bla. Acum am ajuns sa ni le cumparam singuri!
                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                Comment


                • #83
                  @Wolfi O fi cum zici tu numa pricep. Am un acc de 65 ah Bosch. Iar la testele ASKO ...am "iesit" bine. Cat priveste necesitatea , daca poti sa-ti cumperi, eu zic ca e ok. E buna si pentru amintiri de vacanta....si martor la pescuit daca asezi masina un pozitia potrivita...:-))).


                  Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #84
                    Din ce ati mai studiat care camera filmează cel mai bine pe timpul nopții?

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by Wolf-man View Post
                      ON: Desi am si eu o camera de peste un an in parbriz (doar HD, fara GPS) nu pot sa nu-mi aduc aminte un sondaj efectuat pe un alt forum cu privire la posibilitatea instalarii din fabrica pe masini a unui blackbox; toata lumea era impotriva monitorizarii, bla-bla. Acum am ajuns sa ni le cumparam singuri!
                      Ei, asa e romanu` mai jmeker. Nu vrea aia, nu vrea ailalta, si 90% din casele de la tara au closete in curte, la gropshtean, ca suntem ecologici. Ni se pare ca putem si fara.

                      Cu dash camera, sau blackox, in State e obligatory chestia la masinile noi, si in Europa cea inapoiata, se dau niste discounturi uluitoare de catre asigurari ( http://www.roadhawk.co.uk/insurance/info_9.html), daca o ai montata. Am citit si ca s-a facut un studiu, la peste 80% dintre pacientii care au montata zgarda s-a constatat o ameliorare a bolii, nu mai fug ca nebunii, conduc mai atent, d-astea... in Anglia, la tineretul bovin, se constata o reducere a accidentelor cu 60% la aia care au scula montata... si criminalitatea - aia care te lovesc si cer banu` gros - scade: http://www.roadhawk.co.uk/crash-for-cash/info_11.html
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                        Am folosit-o cu adaptor 12v in casa...e buna de filmat la nunți ...are o imagine f clara chiar si cu lumina mai slaba.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                        Asa Florine, deschide si tu un salon de nunti, ca Mitica de la Liga. Camera ai acum!
                        Apropo, mai ridica un pic camera ca prea se vede botul masinii, poate asa se mai apropie de parbria si nu mai face umbra bordul.
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • #87
                          1) Toretic filtru CPL ar trebui sa elimine anumite reflexii, fiind circular trebuie sa il rotesti, pana obtii unghiul de filtrare protivit. Asta daca e un filtru pe bune.
                          Ai facut asta ? Daca nu, incearca inca o data si gasete unghiul optim. Banuiesc ca merge rotit in vre-un fel.
                          2) Incarcare la baterie nu-i problema, ar putea avea eroare de masurare.
                          Ar trebui sa masori cu un voltmetru bun ar trebui sa alterneze valori inalte de 14,2 V cu momente de incarcare joasa 12-13V.
                          La a mea stiu precis 14,2V -> 12,7V. Dar nu se duce in 12 deloc.
                          Dupa ce am vazut filmele cred ca are eroare de 0.2-0.3V. Si vad ca alterneaza 14,X V cu 12,X V, ceea ce e bine. Probabil ca generatia ta are si momente in care taie de tot incarcare si atunci arata vad 12V.
                          Nui bai, daca asa e proiectat nu ai de ce sa iti faci griji.
                          Teoretic orice sarcina sumplimentara , masina stie cand trebuie sa suplimenteze curent.

                          Ceva detalii se pot vedea aici :

                          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post475841

                          +

                          http://www.gonzostoolbox.com/Knowled.../HondaELD.html

                          Sper ca am fost de folos
                          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                          Comment


                          • #88
                            Black Box sau camere de filmat in trafic

                            @ro861- mâine - daca am timp - ma duc sa trag cablul de alimentare si sa lipesc si al doilea suport si apoi am sa o reglez . E drept ca daca ridic mai sus un pic mai dispar din reflexii. Problema mea era reglaj ora...acum ca stiu am sa-ii gasesc si pozitia optima.
                            @wolf - Sunt la al treilea acumulator din 2006 cand am luat masina . 2 au fost HONDA din aia mici..deci 1 la 3 ani. In plus de asta am alti consumatori fata de cei din fabrica. Asta ultimul , am spus, este un BOSCH SILVER de 65 Ah. L-am luat mare ca sa scap de grija. Ce zici tu acolo...consumuri...variatii e chirilică pentru mine. Daca mi se pare ca ceva nu e in regula ma duc la cei de la care am cumparat acumulatorul si ei stiu ce au de facut. Poate daca as avea rabdare as instala eu alimentarea permanenta pentru bbox...asa din scheme nu pare a fi mare lucru...dar tin la masina asa ca ma duc la meseriasi. Sper ca mâine sa fac aceasta operatiune si vineri am sa ma duc cu masina la întâlnire CRV si sa va pot oferi si o inregistrare de noapte.
                            Despre filtrul CPL este o lentila care se infileteaza pur si simplu in fata obiectivului....exact cum am pt aparat foto lentila wide asa este si asta....se infileteaza pana la capat si gata. N'ai ce reglaje sa-i faci . Ce poti regla este poz camerei stg dreapta de colturi sus jos dar nu f mult...si sus jos obiectiv in functie de locul unde ai pus-o. Exista in cartea instructiuni ce puncte sa iei ca repere de reglaj, botul masinii , lateralele parbrizului...ma rog..eu le-am citit in fuga. Dupa ce fixez cablul am sa fixez si suportul pt vara si apoi am sa o reglez.
                            Multumesc pentru explicatiile legate de consum instalate electrica. In orice caz am 2 extinctoare in masina.....:-))))).


                            Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                            Comment


                            • #89
                              [QUOTE=FLORIN CRISTEA;483754 In orice caz am 2 extinctoare in masina.....:-))))).

                              [/QUOTE]

                              Apropo de asta... m-a oprit politia saptamana trecuta... daca am extinctor autorizat RAR, daca am trusa medicala de shtok si triunghiul cu pisici regulamentare... am crezut ca fac misto de mine... Le am, dar ce mi-a dat Honda... era sa ma faca la puncte... s-a lasat cu atentionare... deci mare grija...
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #90
                                N-au avut ce sa zica de masina si au bagat-o pe specialitati....ai deaq. Am trusa in termen de garantie....2x2 triughiuri ....in caz ca-mi fura vreunul dupa sosea...2 tulumbe...4 veste reflectorizante si pentru pasageri...pistol cu racheta de semnalizare....un cutit camping...o macheta......2 cozi de matura.... una buc desfacator de bere....:-)))))


                                Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X