Anulare Filtru particule

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Pentru ca am citit cateva randuri pe aici din care am aflat ca filtrele de particule intra la capitolul consumabile, as avea si eu o nelamurire: chiar scrie in planul de mentenanta ca la x km parcursi cu un BMW, VW, Renault, Toyota, etc, trebuie schimbat filtrul de particule?

    Comment


    • #62
      Unii producatori "au uitat: sa scrie in manual sau in caietul de service planul de mentenanta al unui filtru de particule, iar la modele mai vechi nici macar nu au spus cum trebuie utilizata o masina cu dpf. De asemenea, altii au uitat sa introduca avertizarile din timp pentru dpf infundat si multe motoare au ajuns la gunoi.

      Eu zic ca cea mai mare vina o poarta cel care fabrica motorizari diesel si autoritatile. Toti au inchis ochii ani de zile la poluarea cu particule. Normele EURO sunt vrajeala. Se vede prin ultimele scandaluri legate de poluare. Toti au mintit si in final doar clientul este cel care plateste. Sistemul cu filtrului de particule este o porcarie. Putini stiu exact modul lui de functionare si ce efecte are asupra motorului.

      Printre cei care au raspuns aici se afla si "dieselari". Unii nu au filtru de particule din fabrica, iar Honda Romania le-a vandut fara jena cu accordul autoritatilor. In timpul acesta tari precum Germania, Franta, Belgia, Olanda, Austria etc comerzializau modele Honda diesel cu dpf. Oare initiatorul topicului de ce este diferit de ei? Masina lui polueaza la fel ca toate modele Honda vandute in Romania de noi. Ceilalti nu sunt si ei vinovati ca au cumparat un model diesel fara dpf?

      Pentru cine nu stie, norma de poluare la un motor diesel nu este data de filtrul de particule.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #63
        Iti confirm eu la Citroen C5.
        Filtrul de particule intra ca consumabil la schimbul de 180.000 km.
        Si culmea este ca Citroenul este una dintre marciile cu probleme mici la acest capitol in cea ce priveste FAP.
        La capitolul iti permiti masina asta? Am simtit si eu acest sentiment cu acest Citroen. Schimb de ulei la reprezentanta 380 euro, schimb placute spate si fulie volanta 390 euro si asta nu la reprezentanta. Mi-au cerut 700 euro sa imi verifice sistemul de suspensie la revizia de 120.000 km. Au vrut 500 euro pt schimbul de bujii incandescente, ca sunt pe interior si trebuie demontata jumatate de masina si in 70℅ din cazuri se rup la demontare. Operatiuni de altfel refuzate exact chiar de reprezentanta pe motivul: le vom face la nevoie. Unde mai pui ca pica in curand ambreiajul cu a sa volanta masa dubla. Filtrul de particule incepuse sa faca regenerari din 200 in 200 de km in ultimul timp, imi montasem un led indicator pe dezaburirea oglinzi pt a monitoriza aceste regenerari. Si lista poate continua: turbo, valva egr etc, etc.
        Imi permiteam aceasta masina? S-o cumpar, nici o ploblema dar la intretinere....in nici un caz.
        LE: vorbesc de o masina cumparata din reprezentanta cu 2 ani garantie si culmea cu minim 2.000 euro mai scumpa decat toate de pe mobile.de. Cand am vrut s-o vand desi era pe prima pagina pe mobile.de, nu a sunat nici dreacu in 3 luni de zile. Culmea este ca reprezentanta Honda mi-a dat mai mult pe ea decat am vrut pe ea.
        kawamoto
        Senior Member
        Last edited by kawamoto; 17-02-17, 17:52.

        Comment


        • #64
          Click image for larger version

Name:	DPF.jpg
Views:	1
Size:	67.4 KB
ID:	723517

          asta scrie in manual la volvo
          "Ethics. That's always so inconvenient."
          Cal Lightman

          Comment


          • #65
            Deci ceea ce am citit in pagina manualului de mai sus, nu denota in nici un caz faptul ca filtrul de particule intra in planul normal de mentenanta. Nu scrie ca la X km parcursi, trebuie inlocuit filtrul.

            Ci, mai degraba, imi suna a scuza ridicola din partea producatorului, de a face acest filtru de particule sa functioneze in parametri, pentru o perioada nedeterminata de timp. Cu alte cuvinte, daca tehnologia dezvoltata si implementata de a curata aceste filtre ar fi eficienta si fiabila in timp, filtrul nu ar trebui sa se colmateze atat de mult incat sa se infunde iremediabil.

            Da, sunt constient ca si catalizatorul se colmateaza partial, sau isi pierde eficienta dupa un timp relativ mare, de a mai curata si filtra emisiile poluante din gazele de evacuare. Acelasi lucru si in cazul traductoarelor de oxigen, care isi fac treaba mult timp, chiar daca pe parcurs mai "imbatranesc" si au un raspuns la lent catre ECU. Dar asta nu inseamna ca acel constructor de automobile le numeste consumabile.

            Comment


            • #66
              Originally posted by Turkish View Post
              [ATTACH=CONFIG]54050[/ATTACH]

              asta scrie in manual la volvo
              Pune si tu planul de revizii.

              Comment


              • #67
                am citit si eu acum toata discutia asta. sugerez ca cei mai inflacarati sa o faca/refaca si ei. e de tot cacatul!!! ati sarit mai multi cu gura pe om, presupunand ca isi permite sau nu un DPF...ii cerem un fluturas de salariu ca sa lamurim problema?

                il acuza iarasi majoritatea pentru faptul ca vrea sa scape de filtru. sunt useri mai vechi aici care nu-l mai au, le-ati facut si alora atata scandal?

                si mai ales, daca nu ar avea unde sa faca aceste anulari cum ar fi? ha? cautam vinovati si intre cei care fac bani din asta? credeti ca au vreo dilema in a face asta? eu am vazut portofolii intregi pe net cu masinile cu DPF anulat, a zis cineva ceva catre unul dintre acesti prestatori? ba, daca ii intrebi, ei RECOMANDA sa faci asta, nu sa incerci regenerari sau curatari.

                catre initiator, nu pot spune ca am solutia perfecta, dar si eu iti sugerez sa tii filtrul pe masina, din cam toate motivele enumerate de ceilalti. ca sa-l salvezi, poti apela la o firma...asta de aici http://www.filtre-particule.ro/contact. ti-i recomand pe astia pentru ca au avut review-uri f bune, eu le-am trimis filtrul in septembrie, l-au curatat, am sters eroarea si de atunci - cel putin - nu au mai fost probleme. ei recomanda si un aditiv pe care eu sincer il folosesc la 2-3 plinuri (vezi pe site).
                ca procedura, zic sa-i suni, intrebi cu ce service din zona ta au mai lucrat si te duci la aia sa-ti scoata filtrul si sa-l trimita catre astia. eu asa am facut, in 5 zile il aveam inapoi pe masina. oamenii de la Gordius iti vor spune daca pot sa-i faca ceva sau e prea uzat, poate cumperi un altul de la ei.


                p.s. personal, nu imi voi mai lua diesel niciodata. are cuplu, este economic, robust, etc insa benzina ii da clasa. un benzinar turbo este ce vreau.
                13 CRV EX 2.2 M/T

                Comment


                • #68
                  Exact ce zice si @postman fac si nemtii. Primul lucru ce merita incercat este salvarea lui. Si in Germania procedura este aceasta si exista foarte multe firme specializate pe acest profil. Este si legala metoda nu ca anularea lui care este total ilegala.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by postman View Post
                    p.s. personal, nu imi voi mai lua diesel niciodata. are cuplu, este economic, robust, etc insa benzina ii da clasa. un benzinar turbo este ce vreau.
                    Din ce in ce mai multa lume incepe sa renunte la diesel pt benzina. Probabil si pretul la pompa, relativ mic si constant, ajuta in luarea acestor decizii. Personal, as vrea sa fie ori interzis complet, ori mult mai curat, adoptand diverse tehnologii. Au miliarde de euro/dolari profit, sa ii investeasca in cercetare/dezvoltare de noi solutii!

                    Comment


                    • #70
                      În cazul meu: diferența de consum între CR-V 2.2 iDTEC și Accord CU2 2,4 Benzină este nesemnificativă . Adică CR-V -ul nu consumă mai puțin ca Accord-ul Și Accord-ul este mult mai fun.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #71
                        Un prieten și-a luat Passat cu incriminatul 2.0 diesel și îi consumă 12 în oraș.
                        Cam plânge acum.

                        Comment


                        • #72
                          nu scrie nimic de dpf in caietul de garantie. nada.
                          mie comparat cu cw2 imi trage mai putin motorul actual
                          vreo 2 l / 100 in oras
                          dar nu de aceea am luat diesel


                          Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • #73
                            Dacă era așa buna curățarea o recomanda chiar producatorul, dar nu este. Mai mult este foarte dăunătoare. O spune cineva care a întâlnit filtre la care s-au aplicat toate metodele de curățare. Multe din ele erau topite sau distruse după aceasta procedura. O alta problema pe care nimeni nu o ia in calcul este ca filtrul de particule nu se curată, la fel cu nici filtrul de motorina sau de ulei nu se curată. Fagurele este alcatuit din canale de ceramica cu pereți poroși. Transferul de gaze se face prin pereții poroși ai acestor canale. In canale se aduna cenușă rezultata din ardea particulelor de carbon (funingine). Orice lichid folosit la spălarea filtrului de particule face ca cenușă sa se cimenteze in peretii poroși și sa nu mai permită trecerea fluxului de gaze. De aceea, după operațiunea de curățare a filtrului de particule, procesul de regenerare se petrece la intervale mai scurte și afectează funcționarea motorului printr-o uzura mai mare a anumitor componente. Frecventa mai mare de regenerare înseamnă diluție ridicată ulei, uzura valva egr, injectoare, turbina,bujii incandescente și alte componente care intra in acest proces.
                            In teorie mulți de aici se lauda ca ar schimba acest filtru de particule, dar putini sunt cei care o mai fac după un anumit număr de km. Mai ales ca o data cu schimbarea lui mai apar cheltuieli suplimentare cu schimbarea altor piese.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #74
                              Oricum este o mare vrajeala cu poluarea asta. S-au orientat toti spre masini dar sunt atat de multe lucruri care polueaza mult mai mult. Ex un vapor container, ce filtru de particule are motorul ala sau la ce norma euro si incadreaza, ce taxa de prima inmatriculare o fi platit, nu mai zic de fabrici si multe altele.
                              Dar trebuie sa atraga atentia asupa unui lucru ca sa ascunda altele.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by bogdi12001 View Post
                                Oricum este o mare vrajeala cu poluarea asta. S-au orientat toti spre masini dar sunt atat de multe lucruri care polueaza mult mai mult. Ex un vapor container, ce filtru de particule are motorul ala sau la ce norma euro si incadreaza, ce taxa de prima inmatriculare o fi platit, nu mai zic de fabrici si multe altele.
                                Dar trebuie sa atraga atentia asupa unui lucru ca sa ascunda altele.
                                Nu știu unde locuiești tu dar pe la mine sub geam nu trec vapoare.

                                Comment

                                Working...
                                X