Anulare Filtru particule

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by mihai2310 View Post
    Vorbeam de diesel
    Daca vrei o masina cat de cat noua, care sa nu-ti dea gaura in buget, uita de diesel Daca iti iei diesel pt consum mic, dar ii anulezi filtrul de particule, faci un lucru ilegal si mai important, foarte nociv, atat pentru tine, cat si pentru cei din jur. Diesel-ul are costuri mari, mai mari ca o benzina. Filtrul de particule face parte din aceste costuri.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #32
      Originally posted by botz View Post
      " Problema este la producatori nu la cumparatori , daca pe tine te afecta o problema asemanatoare cred ca nu mai ziceai la fel , si sa nu imi zici ca dadeai 2000 E pe filtrul ala ca nu te cred" .
      Mihai poti te rog in cazul de fata sa explici mai in detaliu ? Stau , incerc sa o inteleg logic si sincer nu imi iese ...Anularea unui filtru e o actiune voluntara sau te forteaza Honda,WW sau alta firma ?
      Si da, chiar as fi de accord macar cu schimbarea totala a modului de verificare al masinilor ..aici si statul intentionat o face pe a prostul si lasa toate cojile pe strada .Si nu vorbesc doar de filtru de particule caci toti poluam mai mult sau mai putin dar asta e alta discutie deja ...
      Crezi ca eu vreau sa fac asta doar asa ca nu am ce face ? As cumpara filtrul ala daca ar fi la un pret rezonabil .Tu cum te-ai simti daca ai plati o suma foarte mare de bani pe o componenta si anul urmator sa se strice iar ? Nu ti se pare ca esti fortat de producator sa bagi bani aiurea in produsele lor ?

      Comment


      • #33
        Originally posted by dragostan View Post
        Una pe benzina
        Eu i-am spus asta de la inceput:

        Originally posted by mihai2310 View Post
        Multumesc Scarr pentru info,

        Drumuri nu prea gasesti prin Romania sincer si nici nu ma arunc la pret am 7000 E buget spre sa gasesc un executive prin afara 2.2 sau 1.8 (preferabil 2.2 ca merg destul de mult prin oras)
        Chiar nu exista parbrize incalzite (nu dezaburire ca asta are orice masina ) ca unii insistau pe detaliul asta ?
        Originally posted by Delphi View Post
        Daca mergi mult prin oras, mai bine ia 1.8.
        Originally posted by mihai2310 View Post
        Si cu benzinaria dupa mine
        ----------------------------
        Originally posted by mihai2310 View Post
        Crezi ca eu vreau sa fac asta doar asa ca nu am ce face ? As cumpara filtrul ala daca ar fi la un pret rezonabil .Tu cum te-ai simti daca ai plati o suma foarte mare de bani pe o componenta si anul urmator sa se strice iar ? Nu ti se pare ca esti fortat de producator sa bagi bani aiurea in produsele lor ?
        Uite, si eu mi-as lua Rolls, daca ar fi la un pret rezonabil. Dar sunt niste banditi si nu vor sa mi-a dea la 10.000 Euro.
        Delphi
        Super Moderator
        Last edited by Delphi; 17-02-17, 13:41.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #34
          Originally posted by dragostan View Post
          Daca vrei o masina cat de cat noua, care sa nu-ti dea gaura in buget, uita de diesel Daca iti iei diesel pt consum mic, dar ii anulezi filtrul de particule, faci un lucru ilegal si mai important, foarte nociv, atat pentru tine, cat si pentru cei din jur. Diesel-ul are costuri mari, mai mari ca o benzina. Filtrul de particule face parte din aceste costuri.
          Asta e cu dus intors ce zici tu , inainte tot o masina diesel aveam si costurile alea mari s-au ridicat in 3 ani la "imensa" suma de 400 E.
          De acord ca sunt nocive si toate cele , ar trebui sa fie interzise , nu sa fie vandute si dupa cumparatorul sa fie vinovat ca polueaza

          Comment


          • #35
            Originally posted by Delphi View Post
            Eu i-am spus asta de la inceput:
            Nu stiu cat mergi tu ,dar daca as fi cumparat una pe benzina cred ca imi faceau toate benzinariile card de fidelitate

            Comment


            • #36
              Originally posted by Delphi View Post
              ----------------------------
              Uite, si eu mi-as lua Rolls, daca ar fi la un pret rezonabil. Dar sunt niste banditi si nu vor sa mi-a dea la 10.000 Euro.
              Eu vorbesc de mere si tu imi povestesti despre pere . Ce treaba are Honda cu Rolls ? Ti se pare normal sa platesti un filtru o suma mare de bani si culmea sa se si strice?

              Comment


              • #37
                Nu cred ca intelegi, si te incapatanezi degeaba. De exemplu, eu am fost cu colegul KMR la un drum de 500 km. El cu CR-V 2.2, eu cu Civic 1.8. Acelasi numar de pasageri in masina, aceeasi cantitate de bagaje, acelasi drum, aceeasi viteza. Eu am consumat cu cel putin 1.5 litri/100 km. mai putin decat el. So? Ah, da, el are A/T, eu M/T.

                Pe urma, la benzina nu poti sa pui o instalatie de gaz, daca mergi atat de mult? Plateai mai putin decat la diesel.

                LE: Nu vorbesc de mere si de pere, vorbesc de logica. Pret "rezonabil" nu exista. Exista un pret pe care ti-l poti permite sau nu. Atat. Nu pot sa fiu suparat pe Rolls Royce ca vinde masinile la un pret pe care nu mi-l pot permite. Asta era treaba. BTW, tu cat ai fi vrut sa dai pe el?

                Filtrul ala nu l-ai cumparat nou si s-a stricat. Ai cumparat o masina SH, cu filtrul aferent. Sau am inteles eu gresit? Ai cumparat filtrul de nou si era deja colmatat? Ti-a dat Honda garantie pe el si nu mai merge, sau cum? Daca te lasa ambreiajul (la 176.000 km reali, cu carte Honda, se prea poate), iarasi o sa te superi ca unul nou are un pret nesimtit?
                Delphi
                Super Moderator
                Last edited by Delphi; 17-02-17, 14:06.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Delphi View Post
                  Nu cred ca intelegi, si te incapatanezi degeaba. De exemplu, eu am fost cu colegul KMR la un drum de 500 km. El cu CR-V 2.2, eu cu Civic 1.8. Acelasi numar de pasageri in masina, aceeasi cantitate de bagaje, acelasi drum, aceeasi viteza. Eu am consumat cu cel putin 1.5 litri/100 km. mai putin decat el. So? Ah, da, el are A/T, eu M/T.

                  Pe urma, la benzina nu poti sa pui o instalatie de gaz, daca mergi atat de mult? Plateai mai putin decat la diesel.

                  Comparatia nu o faci la drum lung iar tiganeala cu gaz sa iti consume mai putin poate faci pe o masina mai veche , mai ales ca porcaria aia oxideaza si omoara motorul pe termen lung.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by mihai2310 View Post
                    Ti se pare normal sa platesti un filtru o suma mare de bani si culmea sa se si strice?
                    Posibil sa imi scape ceva.... dar cumva ai cumparat un filtru nou.... si s-a stricat? Si daca da... ce inseamna "sa se strice"?
                    Ca nu de alta... dar eu am inteles ca ai cumparat o masina SH, ce conform numarului de KM se afla in ceea ce Honda declara ca "durata de viata" a filtrului, iar acum trebuie schimbat.

                    In plus... ca orice filtru... este normal ca 1) sa se schimbe la un moment dat, si 2) durata lui de viata sa fie data de utilizare. Prin "sa se strice" nu pot intelege decat ca filtrul cumva a cedat intr-un mod inadmisibil (crapat, rupt, fisurat, etc)... altfel.....
                    BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Dozer View Post
                      Posibil sa imi scape ceva.... dar cumva ai cumparat un filtru nou.... si s-a stricat? Si daca da... ce inseamna "sa se strice"?
                      Ca nu de alta... dar eu am inteles ca ai cumparat o masina SH, ce conform numarului de KM se afla in ceea ce Honda declara ca "durata de viata" a filtrului, iar acum trebuie schimbat.

                      In plus... ca orice filtru... este normal ca 1) sa se schimbe la un moment dat, si 2) durata lui de viata sa fie data de utilizare. Prin "sa se strice" nu pot intelege decat ca filtrul cumva a cedat intr-un mod inadmisibil (crapat, rupt, fisurat, etc)... altfel.....

                      Nu ne intelegem , lasa asa

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Delphi View Post
                        Nu cred ca intelegi, si te incapatanezi degeaba. De exemplu, eu am fost cu colegul KMR la un drum de 500 km. El cu CR-V 2.2, eu cu Civic 1.8. Acelasi numar de pasageri in masina, aceeasi cantitate de bagaje, acelasi drum, aceeasi viteza. Eu am consumat cu cel putin 1.5 litri/100 km. mai putin decat el. So? Ah, da, el are A/T, eu M/T.

                        Pe urma, la benzina nu poti sa pui o instalatie de gaz, daca mergi atat de mult? Plateai mai putin decat la diesel.

                        LE: Nu vorbesc de mere si de pere, vorbesc de logica. Pret "rezonabil" nu exista. Exista un pret pe care ti-l poti permite sau nu. Atat. Nu pot sa fiu suparat pe Rolls Royce ca vinde masinile la un pret pe care nu mi-l pot permite. Asta era treaba. BTW, tu cat ai fi vrut sa dai pe el?

                        Filtrul ala nu l-ai cumparat nou si s-a stricat. Ai cumparat o masina SH, cu filtrul aferent. Sau am inteles eu gresit? Ai cumparat filtrul de nou si era deja colmatat? Ti-a dat Honda garantie pe el si nu mai merge, sau cum? Daca te lasa ambreiajul (la 176.000 km reali, cu carte Honda, se prea poate), iarasi o sa te superi ca unul nou are un pret nesimtit?
                        Ambreajul nu costa cat porcaria aia de filtru , pana la urma daca nu ai cumperi unul after.

                        De unde stiu ca e colmatat ? Adica pe display apare doar partea de regenerare , fara "!" . Din ce am citit in carte atunci cand apare si "!" trebuie curatat schimbat etc.

                        Sau poate am inteles eu gresit

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by mihai2310 View Post
                          Nu ne intelegem , lasa asa
                          Intr-adevar, nu ne intelegem... asta observ si eu.
                          In schimb cred ca nu ne intelegem nu din cauza ca este ceva ce imi scapa, nu ca este ceva ce nu am inteles.... ci doar prin prisma faptului ca privim subiectul din puncte de vedere diferite.

                          Atat timp cat vorbim de o piesa ce intra in categoria "consumabilelor", cum este acest filtru... si atat timp ai cumparat o masina care conform numarului de km declarati se afla la ceea ce producatorul considera limita de viata a filtrului.... nu imi par ok discutiile despre "cost prea mult" - deoarece este un cost ce putea fi evitat daca pretul deranjeaza (sau daca din x motive nu se dorea investitia in el).

                          Din curiozitate.... cati km faci de dieselul asta era asa un... "must have"?

                          Intr-un final... bineinteles ca tu faci cum vrei (informatiile necesare pentru renuntare la filtru le-ai primit deja).... nu vine nimeni dupa tine sa te ia de urechi sau sa iti traga cu rigla la palma.... dar nu ar fi rau daca ai incerca sa accepti ca exista o oare-si-care sansa ca punctul celorlalti de vedere.... sa nu fie chiar atat de "fara rost" sau "stupid" sau mai stiu eu cum. Stii cum e... cand zice unul ca esti beat... e cum e... dar cand spun mai multi...... ... my 2 cents....
                          Dozer
                          Senior Member
                          Last edited by Dozer; 17-02-17, 15:08.
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Dozer View Post
                            Intr-adevar, nu ne intelegem... asta observ si eu.
                            In schimb cred ca nu ne intelegem nu din cauza ca este ceva ce imi scapa, nu ca este ceva ce nu am inteles.... ci doar prin prisma faptului ca privim subiectul din puncte de vedere diferite.

                            Atat timp cat vorbim de o piesa ce intra in categoria "consumabilelor", cum este acest filtru... si atat timp ai cumparat o masina care conform numarului de km declarati se afla la ceea ce producatorul considera limita de viata a filtrului.... nu imi par ok discutiile despre "cost prea mult" - deoarece este un cost ce putea fi evitat daca pretul deranjeaza (sau daca din x motive nu se dorea investitia in el).

                            Din curiozitate.... cati km faci de dieselul asta era asa un... "must have"?

                            Intr-un final... bineinteles ca tu faci cum vrei (informatiile necesare pentru renuntare la filtru le-ai primit deja).... nu vine nimeni dupa tine sa te ia de urechi sau sa iti traga cu rigla la palma.... dar nu ar fi rau daca ai incerca sa accepti ca exista o oare-si-care sansa ca punctul celorlalti de vedere.... sa nu fie chiar atat de "fara rost" sau "stupid" sau mai stiu eu cum. Stii cum e... cand zice unul ca esti beat... e cum e... dar cand spun mai multi...... ... my 2 cents....
                            Fiecare priveste problema din punctul lui de vedere , si eu imi pot cumpara un ferarri euro 6 si sa zic pe aici de ce poluati cu harburile alea euro 4 ,asta nu inseamna ca am si dreptate .
                            Erau saptamani cand la sfarsit ma uitam si aveam cam 500-600 km facuti (2 drumuri buc-ploiesti si alte plimbari )

                            Problema s-a pus de poluare nu de filtru , si eu nu cunosc pe nimeni care a cumparat un filtru nou.

                            Comment


                            • #44
                              Am o veste proasta sa-ti dau. Ti-ai luat civic 2.2 cam degeaba daca vrei sa faci economie. Tu acolo vorbesti de cam 25.000km/an. Rentabilitatea unui diesel modern incepe cam de la 30.000km/an. Cu civic 1.8 iesi mai bine
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by dragostan View Post
                                Am o veste proasta sa-ti dau. Ti-ai luat civic 2.2 cam degeaba daca vrei sa faci economie. Tu acolo vorbesti de cam 25.000km/an. Rentabilitatea unui diesel modern incepe cam de la 30.000km/an. Cu civic 1.8 iesi mai bine
                                Zici tu ? Cu consum 13 prin oras ?

                                Comment

                                Working...
                                X