Recall HONDA Romania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Nu stiu ce sa zic, n-am avut senzatia ca in Germania sunt mai scumpe de noi. E drept ca TVA era 24% dar acum e 20% si in RO (fata de 19% in DE).
    In plus la SH sunt clar mai ieftine / sau mai bune la acelasi pret decat ce gasesti in RO.
    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


    Comment


    • #77
      Aiurea. SH sunt mai ieftine īn Ro. Cele mai ieftine in DE au kilometri mult mai mulți. Depinde ce compari, dar dacă iei īn calcul mașini asemănătoare ( din punct de vedere al numărului de km reali și anului de fabricație) , sunt mai ieftine īn Romānia. Oricum, suntem off topic.
      Back to topic
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #78
        Originally posted by KMR View Post
        Eu nu inteleg de ce trebuie sa suporte parte din pret sau din manopera daca nu mai e in garantie. Chiar nu pricep. Na mai este in garantie si platesti piesele care se strica si manopera aferenta. Adica asta e un fel de semi-garantie sau cum? Eu am lucrat intr-o multinationala care facea si service (in garantie si post garantie ) dar de chestia asta n-am auzit si nici nu pot sa-i pricep logica.
        Exista si asemenea cazuri.
        Stiu pe cineva cu un Opel Astra de prin 2004 si in 2012 cam pe la 40.000 km a picat ambreajul si volanta.
        O parte din piesa a suportat-o Opelul iar restul dealerul de unde si-a cumparat masina doarece avea garantie de la el.
        Insa manopera a suportat-o el.
        Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru si am sa pun o intrebare. Sigur Honda are toti cei 5 ani garantie sub aceleasi conditii? Dupa cum stiti in DE sunt doar 3 ani restul de 2 fiind extra dar nici pe departe in aceleasi conditii ca cei 2.

        Comment


        • #79
          Originally posted by KMR View Post
          Eu nu inteleg de ce trebuie sa suporte parte din pret sau din manopera daca nu mai e in garantie. Chiar nu pricep. Na mai este in garantie si platesti piesele care se strica si manopera aferenta. Adica asta e un fel de semi-garantie sau cum? Eu am lucrat intr-o multinationala care facea si service (in garantie si post garantie ) dar de chestia asta n-am auzit si nici nu pot sa-i pricep logica.
          Dar daca mie imi pica ambreiajul la o jumatate de an dupa iesirea din garantie, dar in istoricul de service apar trei intrari in care eu ma plang de vibratii la plecare de pe loc si dealerul a zis de fiecare data ca nu e nimic....asta cum ar trebui tratata?

          Comment


          • #80
            Nu știu să-ți răspund pentru că nu lucrez la service și nu știu ce proceduri au ei acolo. Tu, pe de altă parte, poți proceda cum crezi că e mai bine pentru tine. Ai vreo expertiză ( constatare ) care să confirme ce spui tu că se īntāmplă? Adică de la un alt service? Comportamentul ambreiajului īn timp ( și durata lui de viață) este foarte dependent de cum este folosit. Știu, toți conducem perfect și nu suntem niciodată de vină ( că e mai ușor și mai ieftin să fie de vină service-ul, importatorul, producătorul, etc ). Astfel, la același model de mașină, din același lot, la unele mașini apar "defecte" , la altele nu. La mine n-a tremurat ambreiajul, am dat mașina la 110.000 km și nu tremură, nu patinează, etc și nu pot spune că l-am protejat. Chiar deloc. Dar nu l-am patinat, n-am stat cu piciorul pe ambreiaj.
            Așa, īmi zicea cineva că s-a dus cu gura mare la un magazin de īncălțăminte, că s-a rupt talpa după un an și ceva și că nu e posibil așa ceva. I-au schimbat ăia īncălțările dar mi se pare chestie de țață. Probabil că făcānd scandal poți obține chestii chiar dacă nu ai dreptate dar asta depinde de individ. Eu nu fac așa.
            Bun, acum hai să revenim la topic.
            KMR
            Super Moderator
            Last edited by KMR; 22-01-16, 22:11.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #81
              1. In privinta ambreiajului in Romania treaba sta cam asa: in garantie service-ul in cardasie cu importatorul ascunde necesitatea unei inlocuiri a unei piese scumpe, pe motiv "ca mai merge" (actiunea este stimulata de faptul ca pe lucrarile "in garantie" service-ul deconteaza catre importator o manopera mult inferioara fata de pretul de lista); dupa iesirea din garantie, cu prima ocazie pe care o are, service-ul iti spune ca defectul este major si ca e necesara inlocuirea.
              2. In privinta pompei de apa (care este o piesa capsulata): stilul de condus nu poate influenta nicicum viata pompei de apa. Acolo sunt doar 2 factori: prezenta lichidului de racire (formula corecta si cantitatea corecta) si calitatea piesei.

              Legal producatorul nu are nicio obligatie dupa expirarea garantiei. Moral, pentru ca vrea sa isi exprime interesul fata de clientii sai, un producator onest alege sa suporte o parte din cheltuieli atunci cand post garantie se defecteaza o piesa din motive inexplicabile prin uzura normala sau utilizare defectuoasa.

              Daca asumarea raspunderii post-garantie de catre producator este un non-sens inexplicabil, atunci cum se explica recall-urile precum cel despre care vorbim? De ce producatorii nu fac recall-urile doar pentru masinile in garantie?

              @KMR: Bunul simt ma opreste sa fac presupuneri asupra stilului tau de condus sau sa te acuz de "țațizm". Nu te cunosc si chiar daca te-as cunoaste, tot n-as face-o. Ma asteptam la altceva de la un VIP Senior Member, mai ales ca eu m-am referit in principal la faptul ca Honda Trading Romania m-a mintit pe fata timp de aproape 2 ani referitor la subiectul acestui recall, iar referirea la asumarile post-garantie era doar un exemplu. Ai ales sa ataci pe off-topic, fara a da nicio atentie/ raspuns on-topic -ului. Iar la final, tot tu ceri revenirea in on-topic.
              Honda CR-V 2.2 i-CDTi Executive (2006)

              Comment


              • #82
                Originally posted by Tudor View Post
                ....

                @KMR: Bunul simt ma opreste sa fac presupuneri asupra stilului tau de condus sau sa te acuz de "țațizm". Nu te cunosc si chiar daca te-as cunoaste, tot n-as face-o. Ma asteptam la altceva de la un VIP Senior Member, mai ales ca eu m-am referit in principal la faptul ca Honda Trading Romania m-a mintit pe fata timp de aproape 2 ani referitor la subiectul acestui recall, iar referirea la asumarile post-garantie era doar un exemplu. Ai ales sa ataci pe off-topic, fara a da nicio atentie/ raspuns on-topic -ului. Iar la final, tot tu ceri revenirea in on-topic.
                Nu știu la ce te referi cānd zici că am atacat pe cineva ( doar dacă nu te referi la cel care s-a dus să schimbe pantofii după un an și ceva ). Mi-am spus doar părerea, nu m-am luat de nimeni. Referitor la stilul meu de condus: poți să zici ce vrei, nu mă deranjează. Nu știu la ce te aștepți tu de la un VIP Senior Member dar, cu siguranță, am dreptul să-mi spun părerea chiar dacă nu sunt de acord cu tine sau cu alții.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #83
                  Cum ați reușit să luați legătura cu Honda Romānia?
                  Pe scurt acum mai bine de o lună am comandat cīteva piese la Asko, o parte au venit īn 5 zile și una singură cică nu are termen de livrare.
                  Am sunat și vineri la Asko și a rămas că mă sună Florin, dar cred că s-a luat cu treabă dau iar nu are un răspuns.
                  Am dat mail pe office@hondatrading.ro de miercuri cred, și i-am și sunat. Degeaba, nu răspunde nimeni.
                  Ce fac scriu īn UK? Surprinzător de neinteresați...
                  Dacă continuă cu atitudinea asta mă bate și pe mine un gānd cu ANPC-ul. Īncepānd de la faptul că nu au manual pentru mașină nici īn romānă, nici īn engleză (nici măcar īn format electronic) și pānă la faptul că am dat avans de mai bine de o lună și īncă nu am nici un răspuns.
                  Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                  Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

                  Comment


                  • #84
                    Eu tot pe mail am discutat cu ei: office@hondatrading.ro

                    In semnatura tipului care mi-a raspuns nu e decat adresa, daca te-ar fi interesat si un nr de telefon.
                    HONDA TRADING ROMANIA
                    10th Bucharest North Road
                    Global City Business Park 9th floor
                    Building 021, Voluntari, Ilfov,077190, Romania
                    Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                    Comment


                    • #85
                      finally, pe 10 februarie am programat schimbarea celor 2 in cazul meu.
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • #86
                        Oare a fost careva sunat de dealer pentru Recall? cum scrie pe formularul catre ANPC. In cazul celor care nu ajung in reprezentante auto adio recall.
                        Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                        "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                        Comment


                        • #87
                          Care nu ajung pana cand?
                          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                          Comment


                          • #88
                            Pānă cānd se declanșează
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #89
                              Iar după declanșare nu mai e cazul de recall.

                              Comment


                              • #90
                                care nu ajung niciodata ca nu exista termen
                                Honda Accord Executive IX, 2.0 i-VTEC, Comfort M/T, Cobalt Blue Pearl (CU1/1)


                                "La sfarsit nu conteaza anii din viata ta, ci viata din anii tai."

                                Comment

                                Working...
                                X