Ultimele articole din presa romaneasca referitoare la Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Noua Honda Accord, primele imagini - 15 mai 2007

    =======================================
    "Ultima generatie a modelului de succes Honda Accord a fost surprinsa in teste de echipa Brenda Priddy & Co. Noul model se asteapta sa devina una din cele mai importante berline din segmentul mediu, Honda promitand ca noua masina va deveni mult mai rafinata si puternica decat precedenta generatie.
    Noul model se prezinta din aceste fotografii spion ca o berlina cu dimensiuni exterioare superioare modelului actual. Cel mai mare concurent al japonezilor pe piata din America este Toyota Camry, insa fata de aceasta Honda a promis ca noua generatie Accord urmeaza sa fie disponibila si in versiunea coupe.
    Pentru a face fata concurentei din ce in ce mai puternice Honda a anuntat ca sub capota noii Accord se vor gasi doua propulsoare noi, care au o putere maxima mai mare si care polueaza mai putin. Cel mai mic motor este cel de 2.4 litri care dezvolta o putere maxima de 180 CP in timp ce versiunea de top este un V6 de 3.5 litri care dezvolta o putere maxima de 270 CP.
    Honda Accord este una dintre cele mai importante masini a celor de la Honda, modelele Accord fiind comercializate de mai bine de 32 de ani pe piata."
    ==========================================
    http://www.newz.ro/stiri/noua-honda-...ni_n36571.html

    Comment


    • #62
      http://www.auto.ro/stiri-auto/Honda-...9--a26135.html
      '18 BMW X1 18xd
      '15 BMW i3 range extender
      ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

      Comment


      • #63
        Ceva de la "frati":

        http://auto.moldova.org/foto_album/rom/197/0/

        http://auto.moldova.org/marci/rom/ - un site foarte "complet", ca marci auto
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

        Comment


        • #64
          am gasit pe sotto.yuppy.ro un articol despre modelele Accord 2008 scris de Andrei Dutulescu http://sotto.yuppy.ro/slideshow/24/1/.html
          Accord 2.0i LS 2006/MT Arctic Blue

          Comment


          • #65
            Publicitate si articole

            Nu vreau sa fiu rau, dar ca om de presa auto va pot spune ca multe, foarte multe articole sunt scris cu scop publicitar sau cumva in sensul "sa nu se supere importatorul pe noi ca poate vom primi ceva banuti de la el". Prin urmare... va atrag atentia ca atunci cand cititi un articol sa-i urmariti printre randuri si intentiile publicitare. Ca sunt cu ghiotura, mai ales in presa romaneasca.
            Cu tot respectul pentru S2000 (care e o super-masina) cati credeti ca au scris ca la turatii joase motorul e slab, motiv pentru care pierde ca demaraj 0-100 in fata mai nou lansatului Opel GT? Ce-i drept, ca sa fiu corect pana la capat, S2000 castiga fata de un GT demarajul 0-400 metri.
            Deci... urmariti si intentiile elogioase. Ca desi ne place Honda, nu este masina perfecta. Sa nu mai spunem ca, spre exemplu, Legend-ul cu toate calitatile sale are un mare defect: e prea grea de bot, subvireaza puternic si are prea multi cai pentru o tractiune fatza.
            Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

            La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

            Comment


            • #66
              Re: Publicitate si articole

              Originally posted by Accord4ever
              subvireaza puternic si are prea multi cai pentru o tractiune fatza.

              SH-AWD= nu inseamna ca masina e "sh" ci altceva :wink:

              Comment


              • #67
                ceva cu super manevrabilitate , nu? :roll: :wink:
                2006 Honda Accord 2.0 ES MT
                2007 Suzuki Swift Sport
                2008 Subaru Forester 2.5 XT 4-EAT

                Comment


                • #68
                  @Accord4ever:
                  - Honda nu e masina perfecta, oricat de mult am purta ochelarii roz, cel tarziu la prima vizita in service, realitatea ne readuce pe pamant. Rar dar nu imposibil.
                  - in principiu e corect a compara un S2000 cu un Opel GT, in realitate a compara o masina dezvoltata acum un deceniu cu una de an 2007, e totusi o chestie trasa de par.
                  - greoi se prea poate sa fie acest Legend, depinde de cum vezi lucrurile, sa zicem ca un bolid super-sport precum McLaren SLR are tot 1.8xxkg, dar de gresit sigur gresesti cand spui " tractiune fata"! Masina are SH-AWD!
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #69
                    Re: Publicitate si articole

                    Originally posted by Accord4ever
                    Sa nu mai spunem ca, spre exemplu, Legend-ul cu toate calitatile sale are un mare defect: e prea grea de bot, subvireaza puternic si are prea multi cai pentru o tractiune fatza.
                    Scuza-ma, dar nu cred ca stii ce inseamna SH-AWD. Mai mult, banuiesc ca nici nu ai simtit asa ceva.

                    Comportament subvirator? Noul Legend? Eu cred ca glumesti. L-am testat pret de aprox 25km pe un Iasi-ring si nu pot sa zic decat ca plutesti. E adevarat ca nu are feedback-ul seriei 5, dar SH-AWD-ul bate "x"-ul rau de tot.

                    Poate iti povesteste mr. jester mai multe de comportament subvirator puternic :lol:
                    '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                    Comment


                    • #70
                      Erata

                      Ei bine, asa patesc unii cand se documenteaza insuficient. M-ai zgaltait putin si m-ai facut sa arunc din nou un ochi pe specificatiile Legend-ului. Stiu ce face SH-AWD-ul iar cei de la Car&Driver spre exemplu doar ca nu i-au ridicat statuie (dar au strans cimentul). Da, am dat-o cu frana de mana cand am spus ca are prea multi cai pentru o tractiune fata pentru ca, de fapt, nu este o tractiune fata ci are unul dintre cele mai tari sisteme de tractiune integrala de pe piata, de la ora actuala.
                      Iar comparatia dintre GT si S-2000 e destul de normala, avand in vedere ca ambele sunt modele in productie, ambele se adreseaza aceluiasi public, ambele sunt roadstere cu solutie constructiva clasica (motor fata tractiune spate). Personal, am mers cu ambele si prefer Honda din cateva motive esentiale: motor mai turat, acceleratii liniare, materiale interioare de MEGA calitate pe langa Opel, pozitie de conducere si... lista ar putea continua.
                      Si da, stiu ce inseamna subvirarea si crede-ma ca daca am semnatura asta e pentru ca am trait-o si chiar nu-mi place cand o masina pleaca de bot.
                      Supravirarea este cand se sperie pasagerii. Subvirarea este cand se sperie soferul!!!

                      La Multi KM, masinutza mea... Peste 245k km. and counting... Accord4 Quality Rules!

                      Comment


                      • #71
                        Ei, acum mai ramane sa te convingi ca masina asta (Legend), nu "pleaca de bot"1
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #72
                          Detroit-ul joacă tare: Toyota și Honda în showroom-uri GM!

                          http://www.capital.ro/index.php?sect...sletter_link=1
                          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                          Comment


                          • #73
                            Accord4ever, S2000 a fost lansat in '99, GT-ul anul asta. Si pun pariu ca in viraje, tot japoneza ii da na-na-ul. Nu de alta, dar OPC-urile sunt DEZASTRU pe viraje, asa ca de ce GT-urile ar face rabat? Asta apropo de subvirare. Si tot la capitolul subvirare, eu ti-as recomanda sa dai o tura cu Legend, cand se va putea, si ai sa te convingi ca sh-awd e o bijuterie. Singurul minus e moliciunea suspensiilor. X-drvie e sensibil supravirator fata de alte sisteme awd, iar din celebrul quattro nu a mai ramas decat emblema, avand in vedere ca o mare parte din modelele Audi cu emblema aia pe spate folosesc de fapt 4motion, lucru cu adevarat jenant.

                            Comment


                            • #74
                              numarul "verde" pe luna iunie 2007 a revistei TG-R

                              Numar "Verde" dedicat in intregime solutiilor ecologice propuse de diferiti constructori auto worldwide...
                              spicuiri:
                              1) incepem cu reclama de 2 pagini A4 "in oglinda" a HTRO de la pag. 18-19 in care sunt prezentate toate modelele comercializate de importatorul oficial Honda Trading Romania prin dealer-ii sai mentionati si ei la piciorul paginii de reclama
                              2) pag. 83 - capitolul "verde de la A la Z" incepe cu fotografiile monopostului F1 HONDA - "myearthdream.com" urmat la pag. 89 de "articolul iarba e mai verde" unde, printre altele, este prezentat Honda Civic Sedan Hybrid 2007 (cu tehnologie IMA) - modelul european
                              3) pag. 105 - modelul FCX de la HONDA ce alimenteaza cu hydrogen...
                              4) pag. 106-109 - articolul "un vis electric" despre modelul HONDA SHS (Small Hybrid Sport), proiectat la Offenbach, Germania si care foloseste, evident, tehnologia IMA (Integrated Motor Assist)
                              5) pag. 140 - 145 - articolul "Earth Car II" - articol surpriza pe care va las placerea sa-l cititi, din care citez pe scurt: "Inceputurile: Sarcina a fost sa vopsim o masina deja rosie in culorile masinii de F1 cu care alearga HONDA. Unii au incercat sa spuna ca n-avem nici o sansa." modelul care a fost "operat" = 2007 CTR
                              6) pag. 164 - deja obisnuita recenzie (la capitolul "Jurnal de Bord") a modelului Civic Sedan 1,8 - 2007 - care ne-a fost promisa de Top Gear pe tot parcursul anului acesta...
                              citam:
                              "Honda Civic Sedan e aparent pe genul n-am avut bani de hatch. Dar asta poate veni doar de la invidiosi sau de la cei care nu s-au suit in masina. Intre sedan si hatch sunt diferente bine gandite de japonezi."

                              Comment


                              • #75
                                Apoi daca-s asa multe nu te mai rog sa le foto, o sa rog pe cineva sa-mi ia revista. Oricum interesant cat de prezenta e Honda in unele reviste si pe la altii nu apare numere intregi.
                                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                                Comment

                                Working...
                                X