Intalniri spontane

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vb deja, pe 8 sunt la Adancata.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Eu sunt curios cati dintre soferii cu numere de B sunt bucuresteni sau mai bine zis se dau bucuresteni si au mai mult de 2 generatii in capitala.

      Tre sa recunosc. Merg constant cu 60-90 in oras, si de multe ori in "zig zag" pentru ca....sa ma ierte toata lumea, dar eu n-am de gand sa-mi pierd timpul cu 50 printr-un pasaj (btw la Lujerului e limita 40km/h in cazul in care nu stiati) sau pe vreun bulevard ca e ghita care e indragostit de b2 cu 40-50.
      Eu mi-am trait partea de panica in viata asta pe b2 in Germania, unde la 220 mers constant, m-am trezit cu o masina lipita de dosul meu.
      Sunt multi factori mai ales la noi unde lumea nu pricepe ca nu avem un trafic normal. Nu avem marcaje pe sosele, semafoare sincronizate si urmarite in functie de trafic. Avem santiere ce dureaza de ani de zile vezi Dr Taberei si Piata Sudului, nu avem multe, nu avem un transport in comun civilizat, fara sa puta a hoit si sa-ti fie frica sa nu iei vreo boala din ele, etc...Toate acestea insumate se transforma in frustrari iar fiecare le percepe cum vrea.
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • Nu inteleg de ce, cei care aveti numere limitrofe Bucurestiului, v-ati simtit atacati de postarea lui gabrielb. Bineinteles ca omul a spus doar "o jumatate de adevar", fiind o groaza de masini si de B care fac acelasi lucru. Dar el nu i-a vrobit de rau pe cei de PH, DB etc. care conduc civilizat.
        In schimb, postul lui Wagner, merita o analiza pe text mai amanuntita:
        Originally posted by Wagner View Post
        In loc sa te iei de cei care croseteaza prin trafic, mai bine gandeste-te de ce croseteaza respectivii- se poate ca unul-doi sa o faca din bravada, dar sa nu fii surprins ca unii oameni se mai si grabesc, din motive de cele mai multe ori intemeiate. Sa vezi tu ce frumos e cand ai un copil cu 40+ febra pe bancheta spate si trebuie sa ajungi la spital, care e la juma' de oras distanta... Trebuie sa treci de zeci de mistreti indolenti cu aere de moralisti ("Dom'le, in oras se merge cu x km/ora..") care merg cu 35-40 km/h pe ultima banda a soselei, cand mizeria aia de regulament rutier spune destul de clar ca masinile trebuie sa circule pe banda disponibila cea mai apropiata de margine( nu mai stiu formularea exacta)... Suna foarte tentant sa iti cumperi un Nissan Patrol GR cu numere de Bg si sa incepi sa faci pe mopul pe sosea- din fericire(sau nu) exista si alte cai prin care sa ajungi la destinatie.
        Daca gasim scuze pentru fiecare ilegalitate sau nesimtire, nu ne vom vindeca niciodata. Probabil ca vom avea mereu copii cu febra 40+.

        Originally posted by Wagner View Post
        Daca vrei si o posibila explicatie a mersului cretin din capitala noastra cea minutata, fa un efort (nu neaparat la volan) si observa cati vorbesc la mobil tinand telefonul intr-o mana in timp ce conduc - ai sa vezi enorm de multi. Lasand la o parte distragerea atentiei de la condus, care e demonstrata clar stiintific si cum vrei tu, un hands-free sau un kit bluetooth pentru masina au ajuns la niste preturi accesibile pentru oricine - dar foarte putini aleg sa le foloseasca, iar asta spune destule despre ei (din nou, indiferent de marca masinii sau judetul unde e inmatriculata)...
        adica vorbitul prin casca BT nu distrage atentia, doar tinutul telefonului in mana. Eu sunt convins ca si cei cu BT incurca la fel de mult traficul.

        Originally posted by Wagner View Post
        Nici mie nu imi place cum se circula in Buc, dar nu ma apuc sa il apostrofez pe unul sau altul in mod special...
        De ce? Foarte bine ca gabrielb a facut-o, asa ne mai civilizam si noi (daca amenzile si politia nu o fac).

        LE: Daca are cine rabdarea sa se uite in urma cu cateva posturi in acest thread (postul #5476, mai exact), va gasi postul meu in care imi ceream scuze unui alt coleg de forum pentru o manevra care l-ar fi putut deranja. In momentul ala, ma grabeam la modul cel mai serios, nu imi ardea deloc sa ma razbun sau sa demonstrez cuiva ce masina am eu...[/QUOTE]
        In momentul cand incalcam legea (chiar si doar cea a bunului simt) trebuie sa ne asumam ca ceilalti ne vor privi in moduri dintre cele mai urate cu putinta, fara sa ne deranjeze. Asa i-as lua si eu la rost pe cei in a caror casa intru prin efractie, ca de ce vor sa ma impuste si de ce nu ma intreaba daca am ce manca sau imbraca?
        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

        '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

        Comment


        • Originally posted by octi_b View Post
          ...
          Daca gasim scuze pentru fiecare ilegalitate sau nesimtire, nu ne vom vindeca niciodata. Probabil ca vom avea mereu copii cu febra 40+.
          Nu cred ca e cazul sa iti raspund la aceasta afirmatie, probabil nu ai avut de-a face cu situatii de urgenta. (deduc de aici ca nu ai copii si nu intelegi anumite lucruri legate de ei, in special cand au probleme). Nu iti doresc sa treci printr-o situatie de acest gen (nici tie si nici altcuiva).

          adica vorbitul prin casca BT nu distrage atentia, doar tinutul telefonului in mana. Eu sunt convins ca si cei cu BT incurca la fel de mult traficul.
          De acord cu tine, cu mentiunea ca in cazul unui BT iti ramane o mana libera, pe care o poti folosi, in cazul in care nu ai decenta si bunul simt sa tragi pe dreapta si sa vorbesti la telefon cat o cere situatia. Daca tot vrei ceva de analizat, analizeaza posibilitatea trecerii telefonului pe "silent" atunci cand conduci (eu o practic deja de vreun an, fara nici un fel de urmari neplacute)

          De ce? Foarte bine ca gabrielb a facut-o, asa ne mai civilizam si noi (daca amenzile si politia nu o fac).
          Nu m-a deranjat ca a facut-o, ci modul cum a pus problema.

          ...
          In momentul cand incalcam legea (chiar si doar cea a bunului simt) trebuie sa ne asumam ca ceilalti ne vor privi in moduri dintre cele mai urate cu putinta, fara sa ne deranjeze. Asa i-as lua si eu la rost pe cei in a caror casa intru prin efractie, ca de ce vor sa ma impuste si de ce nu ma intreaba daca am ce manca sau imbraca?
          Nu ai citit cu atentie afirmatia "..l-ar fi putut deranja", la fel cum nu ai citit nici raspunsul lui la postul meu, in postul urmator. Daca tot iti place analiza, analizeaza si situatia in care eu nu l-am deranjat pe colegul de forum in cauza decat dpdv vizual...
          Pe de alta parte, daca sunt nevoit sa incalc legea pe sosea din cauza unora care sunt nesimtiti de felul lor (si sunt destui) nu ma intereseaza absolut deloc parerea respectivilor. Daca gresesc eu, macar am bunul simt sa imi cer scuze.

          Ca idee, stilul rapid-elegant despre care vorbea colegul @Gabrielb nu e ceva nou, dar nu poate fi aplicat in Bucuresti decat foarte rar (vacanta de vara e unul dintre momente, e traficul mai relaxat).
          Wagner
          Senior Member
          Last edited by Wagner; 21-06-16, 15:27.
          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

          Comment


          • Sunt convins ca postarea lui @gabrielb nu ar fi incins atata spiritele daca era la obiect si nu folosita ca paravan sa apostrofeze pe unul cu "Accord Type R negru cu numere de Bucuresti" (ca sunt si al dracu de multe Accord-uri Type R negre in Romania... adica unul singur) care prin stilul de condus isi varsa frustrarile pe faptul ca trebuie sa plateasca impozit 800 RON si multe altele... Serios ? Asta inseamna ca toti cei care merg mai agitat sunt frustrati ? Asta e din ciclul "la ce ne trebuie masini cu multi cai putere ca poti sa te deplasezi legal si cu 50 CP".

            Pana la urma din postarea respectiva nu am inteles daca Xander l-a incomodat in vreun fel pe gabrielb sau nu...

            @octi-b... si ca tot vorbim de civilizatie, asta incepe prin a nu arunca cu piatra si a jigni. Daca postarea se oprea la faptul ca unii conduc aiurea si pericliteaza viata altora era perfect... restul nu avea ce sa caute in postarea respectiva... parerea mea.
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • acum, sunt si ceilalti (din care fac si eu parte) care acolo unde pot, merg mai tare (chiar si cate-o depasire in zig-zag de-mi umplu frigiderul). Recunosc si imi asum treaba asta. Incerc pe cat de mult pot sa o fac calculat (de cele mai multe ori e ok).
              Altfel, cum spuneati si voi, n-ar mai avea rostul cunostintelor despre motoare, pentru ca 50CP ar fi suficienti .
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • Postul lui gabrielb este flame și tratat că atare de către noi și de către moderatori

                Sent from my SM-G935F using Tapatalk
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • din păcate la un oraș ca București-ul a ajuns să conteze mai mult calitatea umană a celor care sunt în trafic decât normele / regulile
                  am văzut melci de 50km/h care au schimbat banda o dată în 15 minute de târât prin trafic și au făcut-o într-un fel de j de ori mai periculos decât zig-zaggeri
                  am văzut însă și zigg-zaggeri care se jucau cu zeii statisticii mergând de-a dreptul periculos pentru toată lumea (nu rapid-elegant)

                  felul în care și una și cealaltă sunt făcute depind de materialul uman și nu de legislație

                  de la asta și până la a eticheta aiurea grupuri umane... e mare distanță
                  mie de exemplu mi se par ENORM de periculoși cei care stau pe tel în tafic cu text / socializare / internet. nu, nu la stop ci in mers, am vazut incl pe DN1
                  si e din ce in ce mai plin de ei
                  chiar recent am văzut un CRV nou care se târa cu 35km/h înspre stop scriind ceva pe tel.... ca să treacă pe roșu...

                  în rest în Buc e greu să nu te mai enervezi, să nu scapi la o înjurătură, la un mers mai agresiv uneori, să mai oprești aiurea...
                  ăsta e orașul
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • Dincolo de toată seriozitatea acuzelor şi a scuzelor de p-aci, eu unul n-am reuşit decât să mă amuz. Şi asta pentru că vin după un sejur de 5 zile la volan în Napoli şi împrejurimi. Duceţi-vă acolo şi la întoarcere vă veţi bucura de toţi ăia pe care îi înjuraţi p-aci.
                    Nici măcar alte 4 zile prin Ardeal nu m-au "vindecat" încă.
                    Şi trebuie să recunosc că Bucureştiul e un bun antrenament înainte de Napoli. Altfel, de la Miercurea Ciuc direct în Napoli e... cam nasol.
                    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                    Comment


                    • Originally posted by KMR View Post
                      Postul lui gabrielb este flame și tratat că atare de către noi și de către moderatori

                      Sent from my SM-G935F using Tapatalk
                      Imi pare rau sa vad asta. Inseamna ca n-ati inteles deloc mesajul, v-ati uitat doar la ambalaj.
                      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                      Comment


                      • Ce era de înțeles? Eu m-am referit la partea de atac la persoană care a fost făcută așa, ca în județele limitrofe, în zone mai puțin asfaltate.
                        KMR
                        Super Moderator
                        Last edited by KMR; 21-06-16, 17:49.
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • Intalniri spontane

                          Cu parere de rau spun ca va "certati" degeaba
                          Eu... Am hotarat sa nu mai vin cu masina in tara exact pt modul de a fi al "soferior" intraficul din Ro...
                          Mai ales celor care vin de afara...
                          Cum au 50m dupa granita se transforma precm "dt. Jeckyll & mister Hide" (am scris bine ?!!)
                          Si cu asta cred ca am spus totul
                          Parere personala Peace!!!


                          Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
                          HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                          CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                          Comment


                          • Mutati-va la Tm, ca nu are nimeni nici o treaba. Toți sunt lapte si miere, zâmbet și răbdare.
                            Eu știam că hondarii ies în evidență prin zgomot si viteza in trafic, se pare însă că au devenit pensionari moralisti. Dacă traficul cu tot ce include si indiferent de locul pe planeta e așa o problema, ma întreb cum a-ti luat examenul psihologic, sau dacă nu ar trebui repetat bianual. Uneori crosetatul sau micile nereguli fluidizează iar dacă ai probleme medicale chemi salvarea ca altfel durează dublu sau faci greșeli care pot fi fatale. Altfel cred că Gabriel a spus ce a simțit în acel moment, probabil nu e ceva ce îl caracterizează, si fiecare avem momente care ar trebui să le stergem. Dacă Xander merge tare si consuma doar 12-13 litri, atunci ce sa mai zic😂

                            trimis prin telepatie
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment


                            • Cu mare drag m-as muta la Timisoara, daca ar fi posibil. Am prieteni acolo si ii invidiez un pic
                              Pe de alta parte, cand un medic de pe ambulanta iti recomanda ca intr-un anume caz sa nu mai astepti ... in fine, nu asta e subiectul principal aici.

                              Ideea de baza (asa cum o vad eu) e aceea ca pe sosea trebuie sa dai dovada de bun simt, indiferent de situatie. Repet, daca vreunul are chef sa sfideze legea in mod voit, e problema lui. Cat timp ne limitam la a constata anumite lucruri si sau fapte, fara atacuri la persoana sau despicarea firului in patru, cred ca avem ce discuta.

                              Asa, pentru descretirea fruntilor: consum 12-13 l/100 km se poate obtine si cu 5D FK2 (1.8 benzina), nu iti trebuie deloc FN2, DC5 sau CH1 [emoji6]
                              Wagner
                              Senior Member
                              Last edited by Wagner; 21-06-16, 19:57.
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • Intalniri spontane

                                Crede-ma ca de crosetat sunt satul dar "zevzecii" îi gasesti mai rar
                                Iar problema in Ro e ca nu conduc cu capul ci cu "carnatul" si cu boaba aia de creier care ii face sa creada ca ei o au mai tare...
                                Ultima oara cand am fost in masina (acum 2 ani ... Am fost si la intalnire la biblioteca) la venire era sa fac 2 accidente din cauza "pârțarilor"
                                Cand plecam 3 dar al doilea nu-l consider caci era un caine care mi-a sarit in fata...
                                Unul atat de urat incat am fost nevoit sa opresc sa ma calmez
                                M-am trezit cu Un bou cu un audi in fata la intrarea intr-o curba
                                ...
                                La intoarcere de la "adunare" pe aitostrada am luat un caine sub roti...(partea stanga)
                                Printre satuce am gasit pe badea hârțan cu bmw din '60 ca se dadea cu fumuri
                                La fel cam peste tot inclus orasul meu...
                                Iar cand vin acasa vin cu drag si cu gandul sa ma relaxez nu sa ma "sparg in muschi"...
                                Dar am mai spus-o asa ca ...
                                ...
                                Ceea ce spui tu "dacliber" e cu subanteles dar credema ca pt voi care sunteti obisnuiti cu acel tip de trafic e "normal"
                                De condus si eu ca si bunul wagner am 2 stiluri + lenea
                                Numai ca la mine sunt : singur, cu familia sa u "fara chef/ lenea"
                                Iar daca vezi ceva consumuri de-ale mele ai sa spui ca am "DC5" sau "Pilot" nu FN1 [emoji1303]


                                Sent from IP6S+ using Tapatalk !!!
                                Robby_Alessio
                                Senior Member
                                Last edited by Robby_Alessio; 21-06-16, 20:12.
                                HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                                CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                                Comment

                                Working...
                                X