Mara Motors - dealer Braila

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    E aproape un compliment sa insinuezi ca as fi atat de tanar.
    Visez de mai mult de 18 ani - acum am 34, iar povestea cu Honda e una de roman. Pe la minunata varsta de 4-5 ani mergeam alaturi de tata oriunde. Si, ca toti copiii de varsta aia, il intrebam tot felul de prapastii cu iz maximalist. Asa am ajuns la intrebarea - capitala - care este cea mai frumoasa (pe vremea aia nu stiam nici de cuvantul "misto") masina. Tata mi-a spus dintr-o suflare: Honda. Eu nu vazusem niciodata o masina cu un asa nume. Nu am indraznit sa-l intreb daca el vazuse asa ceva. Am tacut si am sperat ca voi afla despre ce e vorba.
    In timp, am incercat sa aflu daca tata chiar vazuse o Honda la inceputul anilor 80 si banuiesc ca posibila rezolvare am gasit-o dupa ce am aflat de la mama - tata se dusese deja dintre noi - ca el si-a dorit enorm o motocicleta. Honda. Cred ca numele i-a ramas in minte si l-a transmis.
    La sfarsitul anilor 80 deja stiam ca exista Honda, dar vazusem doar un Nissan Patrol si o Mazda mai noua.
    Dupa 89, am reusit sa vad Honda - nu are sens sa mai spun ca-mi placea masina, ideea era adanc sadita - , iar numele constructorului a fost alaturat celeilalte obsesii de-a mea, Ayrton Senna. Din acel moment, obsesia a ajuns la suprafata constiintei si nu m-a mai lasat.
    Mi-au placut si alte masini, dar clickul apartine unei singure marci.
    Cea mai placuta surpriza a fost atunci cand am realizat ca Honda reprezinta ceva cu adevarat mare si in viata de zi cu zi.
    Iar de cumparat, am ajuns sa-mi cumpar atat de tarziu Civicul pentru ca am avut norocul ca 2007 si 2008 sa fi fost doi ani foarte buni din punct de vedere profesional. La sfarsitul anului 2007 ma uitam la un Civic in cartierul Tiglina I (cei din Galati stiu) si ma intrebam daca voi reusi vreodata sa-mi iau asa ceva...
    Asadar, e o impletire de nebunie, consecventa (nu si incremenire in proiect, evaluandu-mi critic "optiunea") si constienta.
    Iar faptul ca nu am avut carnet si am luat masina inainte de a sti sa conduc, cred ca e cea mai buna dovada in acest sens.
    Partea cu adevarat nasoala e ca am mereu o grija sa nu i se intample nimic micutei...
    Sper ca nu v-am parut plecat de-acasa cu povestea mea!
    Toate cele bune!

    Comment


    • #47
      Superb, te asteptam aici cu o povestire mai ampla:

      http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ight=sindromul
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

      Comment


      • #48
        In linii mari, asta e povestea. Daca as spune si mai mult, e posibil sa intru in detaliu nesemnificativ.
        Dupa momentul cumpararii, mi-as fi dorit sa dau o mana de ajutor celor de la Mara Motors pentru a creste vanzarile, iar principalul target a fost acela de a lua legatura cu reprezentantii unor firme de medicamente care doreau sa-si schimbe flota de autoturisme. Aici am intampinat mari dificultati pentru ca - se pare - Volkswagen-ul a reusit sa-si faca un loc privilegiat printre producatori, acordand unele facilitati, iar Mara a ajuns cand cartile erau aproape facute. Nu definitiv, insa. Astfel, se fac unele demersuri - fata de responsabilii externi ai unei firme de medicamente cu mare nume - sa se schimbe producatorul care inzestreaza flota. Numai o singura astfel de firma ar asigura 100-150 de autoturisme vandute.
        Fata de hook-ul asta, cred ca ar fi trebuit sa se intervina la nivel de Hondatrading, nu la nivel de dealer local, dar caut sa respect munca fiecaruia...
        Poate ca nu e inutil sa arat ca firma despre care vorbesc foloseste in SUA si Europa masini japoneze, printre care si Honda. Sa speram ca cei de la Braila vor cere sprijinul celor de la Hondatrading, si lucrurile se vor misca.
        Astfel de firme - ma refer la cele de medicamente - sunt destule in Romania si cred ca e suficient ca una-doua sa dea de gustul fiabilitatii si respectului pentru mediu/buzunar firma/conducator auto, ca optica tuturor sa se schimbe - ma refer la cei care au gusturi non-Honda.
        Am incercat, de asemenea, sa impulsionez vanzarile si la nivelul Baroului Galati si, parca, ceva-ceva s-a vazut.
        Oricum, colaborarea cu dl. Iacob e una excelenta si sper ca vanzarile de Honda sa creasca!
        Am un vierme: chiar imi doresc ca Honda sa fie reprezentata la nivel de flota?! Sunt foarte curios ce raspuns imi veti da...

        Comment


        • #49
          poti intra pe sindromul hondette,dar sa nu te desprinzi de realitate cum a facut unul!(are honda doar in vise si niciodata poate una)!!!nu intru in detalii ca este o persoana mai mare ca mine!(pune povestea ta)
          Guest
          Guest
          Last edited by Guest; 24-02-09, 18:13.

          Comment


          • #50
            Si noi vrem asta..............dar ce te faci daca "unii" nu gandesc ca noi
            Poate sa fie si cei de la CFR, Posta Romana, E-ON..........
            Am sa folosesc povestirea ta la Sindronul Hondette
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #51
              vtin, am incercat eu sa intru la nivel de firme de medicamente, am reusit sa vand legend pentru top management dar pentru vanzari tot pe skoda&company au mers in continuare.
              Chiar m-as bucura sa existe un precedent in domeniul asta-flote.
              Pana acum cred ca unul din cei mai mari clienti de flote ramane tot grupul de interese din jurul ..clubului Dinamo )
              PS sunt stelist de vreo 26 de ani

              Comment


              • #52
                Ma gandesc ca primul dinamovist al tarii acum e de prin urbea mea. Are si el o slabiciune, dar mi-e cam peste mana sa ajung pe la ea, dar se poate... Pacat ca inainte de primul actual dinamovist cu tricou rosu, era cat p-aci sa fie un altul tot de pe-aici si mi-era tare usor s-ajung la o discutie de principiu. Daca e bine sa iau legatura cu primul, ramane sa hotaram.
                Astia cu medicamentele stiu ca se rup dupa vw, in principal, si peugeot. Doar Schering AG (si nu Schering-Plough) au Octavia. De dragul lor, cei de la Porsche Romania au o linie speciala de discounturi si nu mai stiu ce-uri, plus ca dupa 4-5 ani se ocupa de revalorificarea automobilelor folosite.
                Stiu ca in perioada asta se schimba flotele la Glaxo-Beecham (alaturi de distribuitorul lor Europharm), la Merck Sharp si partial la Pfizer. La primele doua am niste hook-uri si s-au facut deja ceva demersuri, unele la nivel chiar foarte inalt. De fapt, doar de acolo se poate obtine cate ceva. A! Si la speaker-ii firmelor (gen Streinu-Cercel) se merita umblat pentru ca fac legea, dar cu grija.
                Eu stau la panda, oricum.

                Comment


                • #53
                  Eh, se poate.

                  Stiu in Bucuresti o flota de Volvo la o firma de farmaceutice...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    @vtin:
                    luasem cifra de 18 (ani) fiindca de pe atunci e si la noi democratie si sansele sa fi vazut atunci o Honda sunt mai mari decat inainte de ´89.
                    Si aici vorbesc chiar din practica fiindca in ´91 avusesem ocazia sa merg intr-un Prelude Mk3 si atunci......stii tu cum e cu microbii astia (Honda).
                    Deci n-a avut de a face cu varsta ci cu ....sistemul ca sa-i zicem asa.
                    In orice caz interesanta povestea ta.
                    Povestile de genul asta sunt cele mai frumoase posibile pe care ti le poate povesti cineva in materie auto. Sau poate sunt eu uneori prea melancolic...............
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • #55
                      Totusi, ma asteptam ca cei de la Mara Motors sa dea vreun semn de viata pe thread-ul asta. E pacat de el sa moara doar pe discutiile noastre fara o anume randuiala pe care ar trebui s-o faca dealer-ul.
                      Pe telefon nu o sa poti niciodata sa spui tot ce ai pe inima ori sa intrebi tot ce-ti trece prin cap, iar aici, in compania Marei, s-ar fi putut.
                      Inca mai astept...

                      Cate verbe la conditional-optativ...
                      ticker
                      Administrator
                      Last edited by ticker; 25-02-09, 14:49.

                      Comment


                      • #56
                        Eu personal, prin email am invitat si alti dealeri locali Honda.................. poate o sa le retrimit invitatia
                        Sa vedem, poate acum vor raspunde afirmativ !
                        tokyodream
                        Senior Member
                        Last edited by tokyodream; 25-02-09, 15:01.
                        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                        Comment


                        • #57
                          vtin, dealerul nu sta toata ziua pe forum si daca o fac e exclusiv pentru noi

                          nu tin minte sa fi "pescuit" clienti de pe aici
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by tokyodream View Post
                            Eu personal, prin email am invitat si alti dealeri locali Honda.................. poate o sa le retrimit invitatia
                            Sa vedem, poate acum vor raspunde afirmativ !
                            Le-am trimis acum email cu o invitatie oficiala, mai am de dat 2 telefoane, la Arad si Targoviste !

                            PS - am discutat cu ei pe telefonul fix, nu au spus NU! ii asteptam pe toti cu drag
                            tokyodream
                            Senior Member
                            Last edited by tokyodream; 25-02-09, 15:09.
                            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                            Comment


                            • #59
                              @ ticker - Este foarte adevarat ce spui, numai ca eu cred ca fiecare dintre noi suntem un vector de imagine. Si cu cat locul de munca ori mediul in care te afli are o mai mare deschidere, cu atat poti raspandi mai multe informatii.
                              Ca sa fiu mai clar, gardienii din penitenciar vorbesc despre masini, avocatii vorbesc despre masini, infractorii si politistii asijdelea, asociatiii si administratorii de societati au o preocupare vie in sensul asta. Si nu o fac de tampiti, ci ca autoturismul e cel mai bun indicator al status-ului social ori personal.
                              Sunt avocat si stiu foarte bine cum se fac clientii, mai cu seama ca la noi, romanii, treaba inca se face in felul Avon, adica din gura-n gura. De-aia cred ca prezenta dealer-ului pe forum e una cat se poate de utila.
                              Ma uitam la discutiile despre uleiul de motor. Ce bine ar fi fost ca vreunul dintre dealer-i sa vina si sa spuna: "Uite baieti, asa stau lucrurile!". E nevoie sa spun ca nu a venit vreunul?!
                              As putea sa duc discutia asta mult mai sus, dar deocamdata cred ca e suficient.
                              ticker
                              Administrator
                              Last edited by ticker; 25-02-09, 19:04.

                              Comment


                              • #60
                                Poate ca lor nu le place Honda chiar daca sunt dealeri!am intalnit aceste cazuri!

                                Comment

                                Working...
                                X