Sugestii pentru forum

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dio View Post
    Scrie sa dai datele de contact, atunci da-le..
    Poate nu are omu' chef sa dea un PM, poate nu are cont
    Dar noi, restul, de ce sa experimentam consecintele nefaste unui user nepregatit?
    De obicei imi iau o cartela preplatita pentru aceste lucruri, sau pun un telefon de firma..
    poate nu vreau sa dau datele de contact
    poate omul, care zici tu ca nu are chef sa dea pm, nu este interesat de produs
    poate nu sunt nepregatit, ci nu am timp si nu vreau sa fiu deranjat telefonic
    eu am doar un singur nr de tel
    nu vreau sa imi cumpar alt tel/cartela
    nu am un tel de firma disponibil pentru tot felul de intrebari/curiozitati;
    daca vreau sa vand ceva, voi face un thread pe care il voi citi regulat si voi raspunde oricarei intrebari

    cand totul poate fi atat de simplu, de ce trebuie puse tot felul de reguli/piedici? ca sa imi pierd eu timpul cu mesaje catre moderatori, cu editarea mesajelor, cu memorarea regulamentelor, cu raspunsuri si explicatii inutile la telefon, etc ?
    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

    Comment


    • Sunt de acord ca se aplica cam strict regulamentul in multe cazuri, dar nici sa nu citesti deloc regulamentul si apoi sa fii suparat (cazul lui Carlitos cu 5 anunturi cand e voie 3) nu mi se pare fair play.
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • Si eu sunt pentru ce spune Spoon, telefonul/emailul/adresa/pretul de vanzare sunt date private pe care ar trebui sa le afle doar cumparatorul.

        Comment


        • ooo da, ar trebui sa faca puscarie 7 ani pentru ca are 5 anunturi la aria de publicitate, pe forumul Hondafan

          eu sunt broker asigurari, predau cursuri de implementare a normelor HACCP, vand masini sh, vand anvelope vara/iarna sh, vand piese si accesorii tuning, vand monede aur/argint cu/fara valoare numismatica, vand arme si consumabile airsoft

          as dori sa am cate un thread pentru fiecare domeniu de activitate
          cum facem?
          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

          Comment


          • simplu, iti faci mai multe conturi. . scuze, nu m-am putut abtine, nu ma bagati in seama.
            acuma serios, dupa cum stim cu totii, a fost o perioada destul de recenta in istoria forumului cand mai toti sareau la gatul celorlalti din motive mai mult sau mai putin puerile. s-au luat atunci niste masuri de inasprire a regulamentului si a comportamentului moderatorilor pe forum pentru a calma putin spiritele si a pune putina ordine in activitatea lui. regulile alea au ramas si acum. in cazul de fata(aria anunturi) nu sunt de acord cu ele, cum nu sunt de acord nici cu alte multe lucruri nu neaparat legate de forum, dar le respect pentru ca sunt reguli care trebuie respectate.
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • Originally posted by Rumburak View Post
              Inca o mostra in favoarea a ce am semnalat mai sus. Se pare ca in loc sa se indulceasca, reactia moderatorilor din contra, s-a inasprit. Fara de inteles pentru mine.
              http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post431329
              Totusi ce-a fost de neinteles in toata faza aia atata timp cat i s-a dovedit negru pe alb acelui memebru cum sta treaba?
              Asta cu flexibilitatea e destul de discutabila, unora daca le dai un deget iti vor toata mana.......
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • Originally posted by BlackMagic View Post
                Nu-i prima oara, am "patit-o" si eu, tot pentru niste motive...hai sa nu le zic puerile, ci mai degraba prost intelese
                Inseamna ca data viitoare va trebui sa te exprimi mai pe intelesul nostru (daca tot pricep asa greu si putin).
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • Originally posted by dinoc View Post
                  Si eu sunt pentru ce spune Spoon, telefonul/emailul/adresa/pretul de vanzare sunt date private pe care ar trebui sa le afle doar cumparatorul.
                  Fara probleme! Se putea si pana azi doar ca nimeni n-are timp sa citeasca regulamentul.
                  Asadar si prin urmare, specifica fiecare in anuntul sau calea pe care va vrea sa fie contactat si totul e ok.
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • Daca chiar esti interesat sa vinzi ceva atunci iti lasi datele de contact, mi se pare anormal ca sa iti creezi un cont doar ptr a da un PM. daca nu vrei sa lasi tel., mail personal atunci iti faci o adresa pe yahoo special pentru asa ceva si mai intri pe ea din cand in cand. Nu este mare lucru.Insa unora le este greu sa inteleaga.

                    Cand caut ceva pe net si sunt obligat sa imi creez un cont ptr a lua legatura cu persoana respectiva pur si simplu imi pierd interesul de a mai achizitona ceva de acolo.

                    Comment


                    • Originally posted by Spoon View Post
                      ooo da, ar trebui sa faca puscarie 7 ani pentru ca are 5 anunturi la aria de publicitate, pe forumul Hondafan

                      eu sunt broker asigurari, predau cursuri de implementare a normelor HACCP, vand masini sh, vand anvelope vara/iarna sh, vand piese si accesorii tuning, vand monede aur/argint cu/fara valoare numismatica, vand arme si consumabile airsoft

                      as dori sa am cate un thread pentru fiecare domeniu de activitate
                      cum facem?
                      La noi nu se face puscrie, la noi se arde pe rug.
                      Sa zicem ca insiruirile tale nu sunt la misto, pai hai sa vedem ce posibilitati ai avea:
                      - ca simplu user ai voie doar 3 anunturi simultan (deci orice ce anunt in plus va zbura).
                      - avand in vedere ca unele din chestile insirate de tine se preteaza si ca anunt de firma, poti folosi linistit si acea arie. Pana la 1martie gratuit, dupa aceea contra cost. Detalii vor urma in urmatorul timp.
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                      Comment


                      • Originally posted by hCr View Post
                        Daca chiar esti interesat sa vinzi ceva atunci iti lasi datele de contact, mi se pare anormal ca sa iti creezi un cont doar ptr a da un PM. daca nu vrei sa lasi tel., mail personal atunci iti faci o adresa pe yahoo special pentru asa ceva si mai intri pe ea din cand in cand. Nu este mare lucru.Insa unora le este greu sa inteleaga.

                        Cand caut ceva pe net si sunt obligat sa imi creez un cont ptr a lua legatura cu persoana respectiva pur si simplu imi pierd interesul de a mai achizitona ceva de acolo.
                        De parerea asta am fost si noi atunci cand am facut regulamentul, tocmai am spus-o pe topicul de unde a inceput intreaga discutie.
                        Concluzia unora se pare ca e: vanzatorul e rege, forumul trebuie sa fie la picioarele mele.
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • Cum era cu double[triple]-posting-ul?
                          The things you are scared of, are usually the most worth while...
                          If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

                          Comment


                          • Originally posted by Den1GRator View Post
                            Sunt de acord ca se aplica cam strict regulamentul in multe cazuri, dar nici sa nu citesti deloc regulamentul si apoi sa fii suparat (cazul lui Carlitos cu 5 anunturi cand e voie 3) nu mi se pare fair play.
                            Imi aduc bine aminte ca tu insuti cereai mai multa duritate din partea noastra acolo unde e cazul si sunt sigur ca nu ti-ai schimbat parerea in multe privinte dar sa astepti din partea noastra ca zi de zi sau luna de luna sa schimbam regulamentul doar ca unora le vine in intampinare si altora nu, mi se pare tras de par.
                            La urma urmei el se aplica pentru toti, fie el si mai putin flexibil.
                            Daca sunt atat de "multe cazuri" unde se aplica regulmentul prea dur, de ce nu te simti liberi sa ni le spui?
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • Originally posted by chipson78 View Post
                              simplu, iti faci mai multe conturi. . scuze, nu m-am putut abtine, nu ma bagati in seama.
                              Si asta este interzis de regulament. In mod normal, esti pedepsit cu excluderea.

                              Originally posted by hCr View Post
                              Daca chiar esti interesat sa vinzi ceva atunci iti lasi datele de contact, mi se pare anormal ca sa iti creezi un cont doar ptr a da un PM. daca nu vrei sa lasi tel., mail personal atunci iti faci o adresa pe yahoo special pentru asa ceva si mai intri pe ea din cand in cand. Nu este mare lucru.Insa unora le este greu sa inteleaga.

                              Cand caut ceva pe net si sunt obligat sa imi creez un cont ptr a lua legatura cu persoana respectiva pur si simplu imi pierd interesul de a mai achizitona ceva de acolo.
                              Mie nu imi este greu de inteles, dar nu vreau sa fac asa ceva. Si daca vreau sa vand ceva aici (pe forum), inseamna ca vreau sa vand unui membru al forumului. Daca vreau sa vand ceva, asa in general pe net, atunci postez pe autovit, pe okazii, pe mobile, pe un site de anunturi. Iar daca tu iti pierzi interesul, asta este, ghinionul meu, am ratat o vanzare si intru in faliment... Consider insa ca asta este riscul meu, nu e nevoie sa-mi poarte cineva de grija.

                              Nici pe mine nu ma face fericit ideea de a-mi pune numarul de telefon pe net, si nici adresa de email (a propos, mi-am facut vreo cinci conturi pe yahoo, dar le-am uitat parola) si nici alte date personale. Nici nu vad de ce trebuie ca fiecare sa faca un fel de juramant de credinta a propos de citirea regulamentului si de posibilitatea contactarii pe PM sau thread. Mi se pare ca este totusi "la mintea cocosului" si seamana cu ceva de genul: "jur cu mana pe cravata de pionier sa-mi indeplinesc neabatut indatoririle si... bla-bla-bla".

                              Nu ma luati nici pe mine in seama: n-am mai scris de mult si ma plictiseam.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Originally posted by Delphi View Post


                                Mie nu imi este greu de inteles, dar nu vreau sa fac asa ceva. Si daca vreau sa vand ceva aici (pe forum), inseamna ca vreau sa vand unui membru al forumului. Daca vreau sa vand ceva, asa in general pe net, atunci postez pe autovit, pe okazii, pe mobile, pe un site de anunturi.
                                Aria de publicitate de pe acest forum este pentru toata lumea care navigheaza pe net, fie el membru sau nu. Daca se vrea vanzare doar catre membri forumului ar trebui creata o arie care sa fie vizibila doar de membri forumului si gata. Marea majoritate care este activa pe aria de publicitate doreste ca toata lumea sa vada acel anunt. Multi dintre noi suntem oaspeti pe acest forum iar cui nu-i convine sa nu mai posteze anunturi pe aria respectiva. Mi se pare simplu ca buna ziua.

                                Originally posted by Delphi View Post
                                Iar daca tu iti pierzi interesul, asta este, ghinionul meu, am ratat o vanzare si intru in faliment... Consider insa ca asta este riscul meu, nu e nevoie sa-mi poarte cineva de grija.
                                Nu intereseaza pe nimeni ca ai pierdut tu un client insa aceasta procedura este implementata cu succes de foarte multe site uri tocmai dintr-un motiv anume.


                                Si nu inteleg de unde discriminarea aceasta de a se vinde numai membrilor HONDAFAN, pana la urma un viitor client poate deveni un FAN HONDA.

                                Originally posted by Delphi View Post
                                Bine, am inteles. Este bine cand are cineva grija de mine si ma invata cum sa-mi traiesc viata.
                                Fie ca iti convine sau nu majoritatea decide, restul se supune, asta insemna democratie.
                                Daniel.
                                Senior Member
                                Last edited by Daniel.; 03-02-12, 18:04.

                                Comment

                                Working...
                                X