VALE46: '07 Honda Civic Type-R, Matte Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    Vale46
    Dealer Honda

  • Vale46
    replied
    Foarte misto plimbarea. Felicitari! Mi-ai facut pofta sa mai dau o tura pe acolo.
    La una din ture eu am prins un Morgan in fata mea.. a fost o placere sa-l urmaresc.

    Leave a comment:

  • maruta
    Senior Member

  • maruta
    replied

    Leave a comment:

  • maruta
    Senior Member

  • maruta
    replied

    Leave a comment:

  • maruta
    Senior Member

  • maruta
    replied
    Originally posted by Vale46 View Post
    A trecut mult timp de cand am mai zis ceva pe aici. Masina a trecut de 50.000km, a primit cateva upgrade-uri in timp si cel mai interesant, m-a dus pe niste drumuri senzationale.

    Pe scurt, weekend-ul trecut am lasat un sticker Hondafan aici:


    Mai pe larg e vorba de o discutie inceputa cu niste prieteni de la Suzuki Club prin Octombrie cu ideea: ".. ce frumos ar fi sa mergem si noi pe unde s-au dus cei de la Top Gear..". Si asa dupa aproape opt luni am plecat in ceea ce s-a numit: Nebunia - Sosele spectaculoase powered by Suzuki-Club.ro.

    Cifrele calatoriei pentru Type-R sunt: 6 zile / ~60 ore de condus / 4067 km / 13 trecatori montane din Alpi / consum mediu 10.0l/100km

    Dupa aceasta experienta pot spune ca:
    - Stelvio este mai turistic si ok de vizitat. Este prea serpuit, aglomerat si stramt pentru a conduce tare.
    - Pe San Bernadino trebuie sa mergi. Virajele sunt senzationale si eu l-am prins foarte liber (maxim 2-3 masini). Rezultat.. pasagerei i s-a facut rau.
    - Pe langa aceste 2 trecatori foarte mediatizate in zona respectiva se gasesc si alte drumuri cel putin la fel de spectaculoase (Splugenpass, Timmelsjoch, Grossglockner s.a.)
    - Transfagarasanul este intr-adevar foarte bun, poate chiar cel mai bun. Din ce am mers eu doar San Bernadino sau Splugenpass se pot compara cu el dar la ei am avut asfalt impecabil.
    - Este o experienta pe care trebuie sa o traiesti daca esti pasionat de condus. Nu conteaza masina! Nu trebuie sa ai sute de cai. Drumurile sunt ingredientul principal.
    - Voi face din nou acest traseu dar nu sunt sigur daca pe 4 sau pe 2 roti.

    Cateva poze:






    Daca este cineva interesat de detalii tip cazare, traseu zilnic sau costuri va pot ajuta fara probleme.
    Am ajuns si eu pe Stelvio anul acesta (si pe inca alte 15 pasuri). Din pacte nu cu o Honda dar a fost o calatorie superba.

    Leave a comment:

  • Fanatic
    Senior Member

  • Fanatic
    replied
    Nici DBA-urile am auzit ca n-ar fi rele

    Leave a comment:

  • CTRnovice
    Senior Member

  • CTRnovice
    replied
    iti recomand Tarox F2000, eu asta am pe masina + furtunase goodridge + ferodo ds2500

    misto pozele

    Leave a comment:

  • Vale46
    Dealer Honda

  • Vale46
    replied
    Iar a trecut ceva timp de cand am postat pe aici. Masina a stat pe dreapta aproape toata iarna. Am scos-o weekend-ul trecut, i-am pus rotile de vara si am luat-o hai hui la plimbare. Am mers pe cateva drumuri cunoscute (Paraul Rece, Bran-Rucar, Campulung) si am descoperit unele noi, foarte misto (Targoviste – Sinaia.. asfalt asa-s-asa si Campulung – Cabana Voina.. asfalt excelent).

    Cateva poze din weekend:

    ..si o inregistrare cu evacuarea de acum 2 saptamani:
    http://www.youtube.com/watch?v=PGsEZrApQ_8

    In alta ordine de idei ar trebui sa fac un upgrade franelor. Pana acum am mers cu discurile stock si placute Ferodo DS2500, placute de care sunt foarte multumit. La discuri sunt nehotarat. Am vazut pe aici EBC Turbogroove sau DBA. Ceva pareri pro/contra?

    Leave a comment:

  • Vale46
    Dealer Honda

  • Vale46
    replied
    Voi incerca sa pun costurile finale. Le am dar nu le-am calculat (de frica rezultatului). Cazarea a fost in medie 60E/noapte/camera si masa de seara aprox 40E/2 pers.
    Benzina.. ce sa mai zic 4067km cu 10l/100km cu 1,5Euro/litru in medie inseamna aprox 610-620 EURO. Am bagat benzina si sub 1E/litru dar a fost o exceptie in Italia intr-un orasel tax-free.
    De asemenea mai intervin si cheltuieli cum ar fi: taxa grossglockner 29euro, taxa timmelsjoch 14 euro, vignete ungaria, austria si slovenia. In elvetia vigneta este vreo 40 euro dar avand in vedere ca am mers putin am ales un drum national paralel cu cel expres inspre San Bernadino.

    Leave a comment:

  • dragostan
    Senior Member

  • dragostan
    replied
    2 oameni, ca nu mergi singur de nebun

    eu zic un 600-700 euro mancare+cazare decente pt 2 oameni.

    Leave a comment:

  • Brainiac
    Senior Member

  • Brainiac
    replied
    Noi vom merge aprox 3000 de km, deci estimez carburantul undeva intre 300 si 350 de eur. Dar asta oricum tine de sofer, de traseu, samd, e strict subiectiv. Intrebam de mancare si cazare pe unde a fost el, pentru ca sunt convins ca cine pleaca intr-o astfel de expeditie are cateva hinturi legate de locuri recomandate sau "de evitat" dpdv al cazarii si mancarii

    Leave a comment:

  • strumfuadi
    Senior Member

  • strumfuadi
    replied
    400EUR mancarea 7 zile pentru UN om? Whoa!!
    Eu am inclus in aia 200EUR mancarea + cazarea cca 15EUR/noapte sau cort cca 10EUR/noapte..
    La modul rezonabil, cu 20EUR/zi se poate manca beton.

    Leave a comment:

  • dragostan
    Senior Member

  • dragostan
    replied
    mai adauga si mancarea cam 400 euro, daca nu-ti place sa te plimbi cu conservele dupa tine.

    Leave a comment:

  • strumfuadi
    Senior Member

  • strumfuadi
    replied
    Pai carburantul cred ca e problema cea mai mare, probabil undeva la 500EUR. Restul, pentru 6 nopti si 7 zile, probabil iesi la un 200EUR max..
    Dar mai bine pune Ionut niste costuri aproximative, conforme cu realitatea.

    Leave a comment:

  • Brainiac
    Senior Member

  • Brainiac
    replied
    Felicitari pentru drum si mai ales pentru poze
    In ceea ce priveste sfaturile...la inceputul lui iulie urmeaza sa plec incolo pentru o expeditie similara cu a ta, iar topicul asta a venit la fix
    Noi vom merge cu 2 motoare si o masina, 6 nopti, dintre care cel putin 4 pe-acolo. Luam si corturi, sa le avem la noi, dar daca esti dispus si ai timp, spune-mi si mie te rog pe unde v-ati cazat/pe unde ati mancat voi si in ce buget v-ati incadrat (excluzand carburantul).
    Multumesc

    Leave a comment:

  • boris
    Senior Member

  • boris
    replied
    Foarte frumos pe unde ai fost. Data viitoare poti incerca si Silvretta Road. E la fel de spectaculos.

    Leave a comment:

Working...
X