WYDARR: '18 Honda Civic Type R GT Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by DarthMaul40 View Post
    So, feature, not bug!
    Explica Porsche ca la sistemele de franare cu discuri mai mari creste si suprafata placilor. E imposibil ca placa sa apese pe disc in mod uniform pe toata aria de contact. De aici apare o oscilatie care da scartaitul asta. Spuneau ca incearca atenuarea scartaitului prin adaugarea anumitor parti (se compun oscilatiile). Make no mistake...
    https://www.youtube.com/watch?v=fUNHb9O52WQ

    Comment


    • #62
      Folks... cel putin din cate imi dau eu seama, deschid seria nefericita a FK8-urilor tamponate.

      In intersectia de la Petrom Slobozia, un pusti de 18 ani, incepator cu permisul luat de o luna jumtate si derutat m-a pocnit la aripa / roata dreapta fata...

      Partea cea mai buna: nimeni nu a patit nimic, nici la ei, nici la noi (am accidentul pe camera).
      Eu aveam 24 km/h la momentul respectiv, el a vrut sa intre in Petrom, a vazut interzis, s-a speriat, a vrut sa intoarca, s-a vazut pe contrasens, s-a speriat si mai tare si... inevitabilul s-a produs...

      In continuare... foto document








      Partea naspa, se inchide greu portiera soferului si nu stiu cum e afectat pragul. Plus ciupitura aia adanca pe janta.
      Maine la constatare si.. incepe balul.

      Restul e cancan...

      Aveti grija de voi. Ma duc sa suspin un pic.

      P.S. Una peste alta, am crezut ca jumatatea mea mai buna il va ciufuli mai tare decat subsemnatul (@mike2005 - ea este galateanca, eu sunt din Bucuresti). Cand l-am vazut pe bietul pusti... nu mai stiam cum sa il linistim ca mai avea de condus si nu prea mai era in stare..
      I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

      https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

      Comment


      • #63
        It happens... Asigurarea unde o are?
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #64
          Nu e cine stie ce, insa fiind vorba de actualul model CTR, probabil devizul se va ridica la un 8000 de Lei, daca nu este afectata caseta de directie.

          Comment


          • #65
            Salutare,
            Are asigurare la City Insurance, ar trebui sa ma ingrijorez? Am fost sfatuit sa merg pe varianta constatare CASCO (am la Gothaer) si ei sa faca regres la City.

            Ceea ce sper din tot sufletul sa evit este un eventual troc la constatare la asigurator. Pana la urma, la o masina "veche" de 10 zile ma intereseaza sa nu fie "scurtaturi" si sa fie reparata corect, respectiv inlocuite reperele care trebuie inlocuite la un service cu oameni care stiu ce fac (adica Asko Chiajna ). Pana la urma, pentru situatii de genul acesta platim 100 EUR + / luna...

            N-am mai avut pana acum vreun eveniment rutier care sa implice constatare / asigurator asa ca sunt destul de ingrijorat de un scenariu de genul, o reparam la "Nea' Costel" si toate elementele se indreapta, nu inlocuim nimic. Doua ciocane si e ca noua...

            In alta ordine de idei, intr-adevar de ce ma oftic, pentru ca am mers 10 ani cu Corsa si nu am avut nici un accident (mi-a fost lovita in parcare, dar asta e alta poveste) si cu Honda, dupa 10 zile...
            I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

            https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

            Comment


            • #66
              Casco cu regres pe RCA mi se pare o soluţie ok, de care am uzat şi eu, fără probleme.

              La cum arată janta nu cred că se pune problema de reparare ci înlocuire.

              Pentru rest trebuie văzut şi cei de la ASKO vor face o reconstatare dacă e cazul.

              Ca să mai indulcim lucrurile, când mi-am luat maşina din semnătură, tot de nouă, m-am rugat ca măcar o lună să fie întreagă! După o lună şi o săptămână şi-a proptit unul coşul de la mall în ea! Aşa că aveţi grijă ce vă doriţi!
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • #67
                Legea actuala precizeaza clar faptul ca pe RCA, pagubitul se poate adresa oricarei unitati reparatoare autorizata, in vederea efectuarii reparatiei. Acum insa, ar trebui sa vorbesti mai intai cu cei de la service-ul la care doresti sa faci reparatia, poate ca nu vor ei sa lucreze cu City Insurance. Eu te-as sfatui sa mergi pe casco, dar ar trebui in prealabil sa te asiguri ca ei au contract de colaborare cu unitatea reparatoare respectiva.

                Comment


                • #68
                  @Wydarr - imi pare nespus de rau. Imi inchipui ce simti mai ales ca-i o masina speciala. (Bmw meu nu era asa special si eram exasperat gasindu-l harjait pe ambele portiere la nici 500 de km).
                  Cum au spus si altii mergi prin CASCO si dupa se indreapta asiguratorul tau impotriva vinovatului. Insista sa fie reparata la dealer Honda si schimbat tot doar era noua.

                  Bravo ca ai fost calm, cred ca-mi ieseam din fire rau de tot.

                  Comment


                  • #69
                    Imi pare sincer rau de cele intamplate.Pana la urma bine ca sunteti intregi si sanatosi toti.Am patit si eu la fel cand am avut un Jazz nou.Stiu,nimic special,insa era tot noua masina si nu mi-a cazut deloc bine sa o vad gasita lovita in parcare in Cluj.S-a intamplat acum 6 ani,sa am portiera infundata si rupta tabla de pe ea pe partea soferului,impreuna cu oglinda laterala.Am fost atunci si am facut-o la Asko,schimbat portiera cu totul pe CASCO,impreuna cu oglinda laterala care venea vopsita din fabrica.Desi nu era o culoare pretentioasa,era rosie (Millano Red) care era nemetalizata,nu a iesit cum trebuie.Geamul lateral sofer gazat si diferenta de nuanta.Asadar,daca pe partea de mecanica stau foarte bine,nu pot sa-ti recomand Asko pe partea de vopsitorie in urma experientei mele.Sper totusi sa se mai fi schimbat ceva in bine si la ei de atunci.Mult succes!

                    Comment


                    • #70
                      Îmi pare tare rău pentru pățania asta. Îmi imaginez cât e de nasol ca, după doar 10 zile, să ai frumusețe de mașină nou nouta lovită :-(
                      Bine ca nu a pățit nimeni nimic. Sper ca mașina sa îți fie reparată ca la carte și să rezolvi ușor cu asiguratorii.

                      Comment


                      • #71
                        Acum... intre noi fie spus... e posibil sa-mi fi auzit urechile un urlet: " bai, e masina noua, unde mama naibii te uiti"!!! Dar dupa ce ne-am dat jos (eu si cu niste ani de judo in spate) ca fiarele, am gasit un amarat de copil tremurand ca frunza cu mama, bunica si prietena alaturi. De cine sa te iei?!? Ne-am calmat repede, una din fete era un pic speriata (ne-a lovit pe partea ei).
                        Gustul amar e acolo, insa. Dar bine ca n-a fost mai rau.

                        Comment


                        • #72
                          +1 Casco cu regres!
                          Acum ce sa mai zicem, bine ca a fost doar atat!
                          ....

                          Comment


                          • #73
                            Nasol ce ai patit, dar se repara.
                            Chiar am vazut un TypeR zilele astea prin Galati, dar nu stiam ca este pe forum.
                            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                            sigpic
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                            Comment


                            • #74
                              Grrr...imi pare rau sa aud de incident. Eu sincer nu stiu daca as fi putut sa ma calmez chiar daca vedeam caprioara tremurand.
                              Casco clar si la Asko, de City nu am auzit de bine.

                              Am luat o groapa acum cateva zile, in drum spre casa, si s-a auzit super tare...iar masina s-a auzit un tipat nervos, ca eram cu copiii si a trebuit sa ma abtin. Am fost plin de draci 3 ore, si acum imi suna in minte lovitura, iar sotia ma intreba dupa 2 ore daca mi-a trecut. Am facut o inspectie ochiometrica si janta si amortizorul par ok.

                              Galatean si eu Si am fost si eu in WE la GL (Vineri -Duminica), nu stiam ca e intalnirea FK8 in Galati

                              @bgdsta : Daca era alb, eram eu, PMM era Andrei
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • #75
                                @Taz, stiam ca al tau e alb si opream daca te vedeam dar cel vazut era gri
                                Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                                sigpic
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                                Comment

                                Working...
                                X