RETROID: '04 Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pe spate erau oem.....

    da m-am gandit si la powerslot, sa vedem acum....

    Comment


    • Marfa pozele... Masinile... Bine spus de Achim . Masina ta e intr-un fel! Tine-o tot asa! Felicitari!

      AP Racing sunt mai mult decat ok... Franele pentru Veyron au fost facute de ei, iar ca sa va dati seama de ceea ce inseamna AP Racing, Bugatti a cerut ca masina sa franeze fara ca soferul sa ajusteze directia. Mai mult spus chiar, sa franeze (in blana) fara a tine volanul in maini.

      "The braking is also so evenly applied that the car will not deviate from a straight path if the driver lets go of the steering wheel, even with the brakes fully applied starting from close to top speed"

      Totusi, interesanta varianta si de la Powerslot. Curiozitate maxima din partea multora...

      Comment


      • multumesc mult!

        nu putem compara franele custom de client fata de ceea ce e pe piata.
        the best ramane Brembo insa repet, un kit uzat de competitie e 5000 euro si nu justifica pretul pt cate un track day.





        alegerea franelor e direct legata de greutatea masinii, jante, gume etc.

        m-am mai interesat si eu pe diverse forumuri. powerslot cade pt ca nu sunt de calitate. la fel si tarox. mai bine oem noi si DS 3000.

        mai sunt si discuri de la stoptech care cica sunt ok. au vb de bine de altfel si de kit-ul fata de la stoptech, dar folosit cu alte placute. ca si calitate pret, cred ca e cel mai ok.

        Totusi APracing am vazut cum lucreaza, sunt putin din alta liga.... (ma refer la linia de performata/strada)
        retroid
        Senior Member
        Last edited by retroid; 10-02-11, 13:20.

        Comment


        • ahaha, Zyx si Phara au vazut link'ul pe FB

          si apropo de APracing

          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



          DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

          Comment


          • foarte interesant acest clasament.....

            Achim....urmaresc topicul lui Retroid........mereu apare cu ceva interesant

            legat de Stoptech....au scos kit si pentru puntea spate? intreb pentru ca ultima oara cand m-am uitat eu aveau doar pentru puntea fata si cred ca pentru circuit e muult mai important sa ai o franare echilibrata si buna pe ambele punti nu numai pe fata....de aceea am sugerat powerslot.....

            Unde ai citit de powerslot ca sunt proaste??
            phara
            Junior Member
            Last edited by phara; 10-02-11, 15:46.

            Comment


            • asa e man, si stiam, dar am zis sa fac o gluma
              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



              DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

              Comment


              • Originally posted by phara View Post
                foarte interesant acest clasament.....

                Achim....urmaresc topicul lui Retroid........mereu apare cu ceva interesant

                legat de Stoptech....au scos kit si pentru puntea spate? intreb pentru ca ultima oara cand m-am uitat eu aveau doar pentru puntea fata si cred ca pentru circuit e muult mai important sa ai o franare echilibrata si buna pe ambele punti nu numai pe fata....de aceea am sugerat powerslot.....

                Unde ai citit de powerslot ca sunt proaste??
                Stoptech nu stiu sa aiba si kit pe spate. powerslot nu sunt neaparat proaste insa nu prea sunt de track.

                eu aveam placutele spate in perfecta stare si pe considerentul ca spatele franeaza mult mai puti le-am lasat asa.
                cu R888 insa franare e fenomenala, nu m-am astepta la asemenea grip.din pacate nici n-am apucat sa trag mai tare ca s-a intamplat asta cu franele...

                am comandat deja DS 3000 si discurile le las asa deocamdata.

                Comment


                • sambata m-am dat iar. am pus pe spate DS 3000 si totul a fost ok. am avut ceva fading dar nu exagerat.

                  .....faza cu Porsche-ul: a taiat sicana si-a intrat larg. era pe traiectoria mea si a trebuit sa "ridic piciorul"....initial am vrut sa trag tare pe interior dar mi-a fost frica ca se rasuceste si-mi ajunge direct in fata.
                  in rest ok, lume mai putina si vreme faina.


                  YouTube - HONDA CIVIC TYPE R at MONZA

                  Comment


                  • Ma bucur sa vad o Honda in ambientul ei

                    Foarte tare masina & driving skillz, bafta !!
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/havikk/

                    Comment


                    • cam exagerezi cu distractia asta (kidding) si nici n-a venit vremea buna inca

                      si, ai reusit timpi buni?
                      R 42659 - Milano Red Ep3

                      Comment


                      • multumesc mult!

                        ....pai acum cand vine vremea buna se inchide pista pt public.
                        am avut un ritm mai bun ca data trecuta si am facut un tur in spatele unui GT3 destul de bun. n-am cronometrat insa.

                        ca parere aveti despre cronometrarea in filmare a turului? e elocventa oare?

                        Comment


                        • dupa frane, neaparat un backet
                          faina Monza !

                          Comment


                          • neaparat man! trebuia sa iau deja dar au fost mereu altele de luat. eu nu ma regasesc nicicum in scaunul oem...

                            Comment


                            • Originally posted by retroid View Post
                              ca parere aveti despre cronometrarea in filmare a turului? e elocventa oare?
                              Pana pui pe masina ceva care sa stie GPS cu frecventa ok (10-20Hz), o cronometrare pe filmare este mai mult decat ok. Gandeste-te ca orice aplicatie pusa pe vreun telefon/pda duce undeva la 1Hz - ceea ce e putin, dat fiind ca, in momentul in care treci linia de finish ai undeva in jur de 200km/h (sa zicem) deci undeva la 55m/s. Gandeste-te daca iti iei un reper pe filmare cam ce eroare ai (in cazul in care camera este fixata bine si nu misca mai deloc) - undeva in jur de 5 metrii (asta ochiometric pe filmare - in cazul in care folosesti un soft cat de cat ok, care sa iti permita sa umbli pe filmare cat de fin vrei). Deci mult mai buna decat un GPS cu o frecventa "normala" de 1Hz.

                              Comment


                              • ok, mersi!

                                pai la gps se poate lua orice reper pe pista nu neaparat linia de sosire. se poate pune intr-un viraj de mica viteza.

                                ....in alta ordine de idei dupa ultimul track day masina a inceput sa traga dreapta si volanul e miscat putin spre stanga...

                                dupa o inspectie am gasit asta:



                                s-a intamplat cand am sarit pe vibratoare.
                                am avut semne pe prezoanele de camber de la KW si nu s-au miscat, deci macar alea tin...
                                dupa primul track day s-a miscat in schimb geometria dreapta spate dar si acolo am avut semne.

                                dupa ce am tras-o la loc masina a mers perfect drept. acum trebuie sa desfac iar si sa presez inapoi rotula.

                                ....mai trebuie sa schimb toate bucsile de pe masina. cele oem sunt varza pt track, mai ales cu semislikuri si coilovers.

                                LATE EDIT:

                                rotula a iesit pt ca mi-a cazut masina de pe cric. era asfalt pe jos si cricul nu a "alunecat" in spate si a alunecat in fata. o ridicam de traversa fata si cricul a alunecat cub cutia de viteze exact acolo unde e un ...gol. am avut mare noroc. traversa s-a oprit imediat in bratul cricului, practic a cazut 15 mm destul sa "scuipe" rotula.
                                retroid
                                Senior Member
                                Last edited by retroid; 02-03-11, 21:21.

                                Comment

                                Working...
                                X