M4R1U5: '05 Honda Civic Type-R, Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • oricum pneurile 205 45 17 la ep3 imi par cam inguste. data viitoare o sa iau 215
    pe ploaie nu ma dau la ea din start ca patineaza direct
    sigpic

    Comment


    • Pai daca latesti si fata si spatele, va fi la fel, doar limita (probabil) ceva mai sus. In rest masina sta corect la unghiuri (caderi, toe)? Sa nu fie (si) din alta parte problema. Gumele mai late in general aduc o gramada de chestii negative, daca nu ai 100% nevoie de latimea aia, pentru strada eu as sta OEM. Eventual as pune cele mai aderente gume posibil.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Originally posted by M4R1U5 View Post
        oricum pneurile 205 45 17 la ep3 imi par cam inguste. data viitoare o sa iau 215
        pe ploaie nu ma dau la ea din start ca patineaza direct
        215 40, ai plecare mai buna si scurtezi putin si cutia
        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

        Comment


        • pleaca pe viraj fara sa franezi sau sa decelerezi puternic sau doar cand descarci spatele?
          eu am jdm-ul de mult si mi-a placut mult din start fata de stock plus ca simt spatele mult mai bine devenind astfel mai controlabil cum zici si tu.

          verifica geometria pe spate in special paralelismul (toe) ca daca e pe plus atunci o ajuta mult la rotatie. pune pe 0 sau poate foarte foarte putin pe minus daca vrei sa fie neutra, dar cand descarci spatele sa se roteasca. Altfel daca nu-ti place baga minus si nu mai pleaca decat daca n-are aderenta deloc.

          Una peste alta, in mod natural masina trebuie sa se roteasca, asa trebuie sa se intample ca sa poti vira cum trebuie nu sa subvireze si sa omoare toata viteza si distractia condusului.
          R 42659 - Milano Red Ep3

          Comment


          • si inainte simteam ca pleaca ,cand descarcam spatele si eram pe viraj
            acum o simt cum pleaca in curbe,dar cum am zis pleaca si parca e controlabil
            Spoon nu ma intereseaza sa scurtez cutia pt ca fac multa autostrada si deja mi se par scurte treptele.
            O sa verific si geometria cand o sa ajung in tara,desi anul trecut cand am pus cauciucuri noi si am facut geometria era totul ok
            Poate e si din cauza ca pe spate am cale de 10 mm pe fiecare parte,sau poate e normal sa plece asa cu bara jdm eu am suspensia oem
            M4R1U5
            Senior Member
            Last edited by M4R1U5; 01-11-18, 18:43.
            sigpic

            Comment


            • Ce inseamna cale de 10 mm?
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Distantiere, probabil.

                Comment


                • distantiere eibach 10 mm
                  sigpic

                  Comment


                  • Mi am chituit si consola centrala ca sa se potriveasca 2din ul mai bine si am vopsito cu plasti dip!

                    Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                    sigpic

                    Comment


                    • Arata chiar bine, parerea mea.

                      Comment


                      • Azi am schimbat uleiul.
                        120800km
                        Fuchs Titan race pro s 5w40 si filtru de ulei Donaldson!


                        Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                        sigpic

                        Comment


                        • Cateva poze din vacanta vara asta!

                          Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                          sigpic

                          Comment


                          • Acum am vazut cat ai muncit la masca aceea! Super treaba nu se cunoaste modificarea suferita!
                            Frumoase pozele de la Nationala din vara si nu numai!
                            A mea a intrat la iernat, la vara sper sa pot participa si sa vin si eu cu masina care trebuie, nu ca un intrus...)

                            Comment


                            • Salutare! Nu am mai scris de ceva vreme .dar nici nu am mai facut mare lucru la masina.
                              Din noiembrie de la schimbul de ulei am facut aprox 350km
                              Am schimbat intre timp stropitorile de parbriz cu unele de jazz. si imi plac foarte mult plus ca se regleaza foarte simplu.
                              Pe fata am discurile de frana si placutele cam pe sfarsit asa ca am dat comanda de discuri si placute fata. Am gasit un site interesant in uk cu preturi foarte ok as zice. Am ales un set de discuri striate nissin si placute nissin . Pe site sunt listate pt fast roads si track day moderat. Sper sa fie ok calitate pret.

                              Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                              sigpic

                              Comment


                              • Gata au ajuns piesele.super rpd!
                                Cand o sa termin placutele yellow stuff o sa schimb discurile si placutele pe fata.
                                Ca fapt divers 2 discuri fata + 4 placute fata =18kg 😁

                                Trimis de pe al meu SM-G930F folosind Tapatalk

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X