MARIO: '02 Honda Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Black a mers la fostul proprietar doar pe Motul 5w40 300v de care eu am fost profund dezamagit si nu o zic cu rautate.Sa ajung sa arunc un ulei la 1200km nu am mai patit dar incerc sa ma abtin sa nu creez flame-uri.Da exista o fereastra de vizitare dar nu cred ca ajuta foarte mult la o imagine clara. Capacul de distributie nu se da jos greu,doar surubul din capul vibrochenului e dement de a dreptul dar i am venit de hac ,iar acum ma joc cu el.Din ce am citit in jurul la 160k km e bine sa fie schimbat,frana de motor violenta il poate face sa sara daca e prea intins si intalnirea supapelor cu pistoanele devine o catastrofa.Cred ca mai mergea, eu nu am avut check engine aprins dar n am riscat sa stau cu cel nou in punga si sa regret vreo paguba prea mare.Am mai scris, dupa cate lanturi am vazut pana acum il apreciez pe cel de Honda ca fiind unul finut si la turele la care se invarte e normal sa apara intinderea.
    Sincer pe Cox preturile sant excelente.Cei de la Honda Sibiu mi au cerut 1800 pe lant si intinzator si am crezut ca e macar si manopera inclusa si eventual o cafea din partea lor
    Gur eu zic ca daca ai 160k km sau pe aproape ,e bine sa te pregatesti cu unul,nu merita surprize cu un motor atat de bine facut. Cred ca la FN2 pe Cox e o reducere mare in perioada asta zicea Type R ul albastru ca s a uitat.Eu am cautat telescoape ca mi au dat dureri mari de cap dar vine Iepurasul si sper sa inchei cu suspensia.
    Civic EP3,Civic FN2
    După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

    Comment


    • #77
      Sunt la 96k km, iar cei de la Asko vad masina la maxim 8000 km cand fac reviziile (cu tot cu ulei in cutie... da, la fiecare revizie ). Cu siguranta mi-ar spune daca necesita inlocuire dar asa cum ai spus si tu, prefer sa stau linistit decat sa astept tolerantele maxime sau sa se intample vreo problema, iar poza ta e suficient de convingatoare astfel incat sa-mi iau in calcul o verificare serioasa la urmatoarea revizie.
      Multumesc.
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

      "Binele o duce rau in Romania"

      Comment


      • #78
        Nu cred ca e cazul de alarma la km pe care ii are masina,totusi e prea devreme zic eu,poate daca a fost abuzata si a stat la +6000 ture toata ziua s ar pune problema.O revizie nu strica pt. linistea ta dar mai ai 30% din viata lui cel putin.
        Cu placere,mai ales daca pot sa ajut si eu cu ceva.
        Civic EP3,Civic FN2
        După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

        Comment


        • #79
          O parere despre cauciucurile toyo?sunt ce trebuie pt condus in weekend?
          sigpic

          Comment


          • #80
            Cred că doar de marţi până joi sunt indicate.
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • #81
              Multumesc @bekxy pt mistoul gratis. Fiind vorba de un type r sunt sigur ca domnul Mario intelege ca prin weekend ma refer la tras un pic de masina prin curbe. Nu mai dezvolt ca nu are rost.
              sigpic

              Comment


              • #82
                Nu era un mişto... doar că prea era la fileu şi mi s-a părut funny, nu că aş fi vrut să fac mişto de careva.
                Scuze, dacă te-ai simţit ofensat, nu asta am intenţionat. Fiecare cu umorul lui.
                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                Comment


                • #83
                  Am antifonat aripile spate cu o rabdare de otel asa ca nu am mai intrat pe forum dar azi nu ma pot abtine cu bara stabilizatoare JDM venita de pe Tegiwa. E din alta liga, groasa de zici ca e de camion cu bucsile OEM aferente pe grosimea ei.Or fii sarbatori dar cum sant divortat in weekend o montez ca mor de curiozitate ce stie sa faca.Vreau sa o vopsesc inca odata sa reziste mai mult la coroziune.
                  In alta ordine de idei telescoapele OEM nu le pun pana nu ajung flansele superiore tot OEM(rulmentul de presiune??) pt ca am observat o chestie ciudata:unii le vand identice stg. si dr. iar OEM urile sant dedicate stg./dr. si nu vreau sa stric telescoapele cu flansele Kyb care sant pe masina... ciudate flansele astea,nu am inteles nimic dar presupun ca nu sant chiar identice.Un pic scumpe flansele 765 ron cu transport dar asta e.Ma bag si la caseta de directie sa o gresez cu ceva vaselina desteapta.

                  Vis a vis de pneuri...clar Michelin sant mai bune decat Toyo dar am mers pe japonezi raportul pret/calitate mi a convenit si stiu de la cei cu motociclete ca oricum in 2 ani structura cauciucului se degradeaza asa ca le voi schimba frecvent. Eu am luat T1 Sport (actuale CF2) nu T1 R care nu sant grozave pe ud. Aveam Barum !!!! care erau vechi si din plastic... era sa o scap la un drum de Brasov pe ud. Eu o folosesc tot timpul ... m am dat doua zile cu CL7 si am renuntat ))
                  Marius a inteles ideea cu gumele si a decis.
                  Va scriu de la servici....Doamne ce boala grea cu masina asta,n am stare deloc si cred ca ma apuc la 5 de bara aia minune sa ma dau in weekend.Doar sa nu inceapa ploaia ca garajul e ocupat de Accord )...oare o sa o termin vreodata?...
                  Civic EP3,Civic FN2
                  După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                  Comment


                  • #84
                    Asta inseamna ca ai luat Progress-ul (24 mm)?

                    Comment


                    • #85
                      OEM ce bare stabilizatoare are EP3-ul? Si fata si spate dar subtiri? Tu ce ai cumparat? Ambele?

                      Intrebi pentru ca trebuie sa ai grija mare sa nu "strangi" spatele prea tare ca va sta ca pe sine masina, dar va fi foarte snappy la limita, va pleca brusc si greu de controlat.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #86
                        Doar rear am cumparat: http://www.tegiwaimports.com/select-...ype-r-ep3.html

                        22mm fata de 19mm cat e acum pe masina....sper ca nu am facut o de oaie?? cea de 24mm parea cam de track...si nu e cazul
                        mario
                        Senior Member
                        Last edited by mario; 13-04-17, 15:28.
                        Civic EP3,Civic FN2
                        După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                        Comment


                        • #87
                          In asteptarea raspunsului lui Mario, imi dau cu parerea ca bara spate e de 17 mm.
                          Daca si-a luat-o pe cea de 24 mm sunt foarte curios cum va sta masina, asta vis-a-vis de ce scriu unii ca ar mai trebui facute schimbari si pe la suspensii. Deci... astept cu maxima nerabdare.

                          Comment


                          • #88
                            Am luat datele de pe Tegiwa dar o sa masor cum sant pe sub ea...clar cea comandata e mai groasa acum sa vedem cu cat.
                            Civic EP3,Civic FN2
                            După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                            Comment


                            • #89
                              Pai scrie in descriere. Fiind pentru EP3-ul japonez, nu cred ca vei avea probleme de vreun fel, nu vei avea nevoie de vreun reinforcement, bolt-on si... distractie placuta!
                              Dar ce distractie va fi!
                              Sa fie intr-un ceas bun!

                              Comment


                              • #90
                                cea de ep3 de europa este de 18,5,stiu sigur deoarece am masurat.o cand am montat pe ep2 ul meu.Cea de ep3 de japonia are 22.
                                alex0205
                                Senior Member
                                Last edited by alex0205; 17-04-17, 13:25.

                                Comment

                                Working...
                                X