LILU: '88 Honda Prelude 2.0 M/T, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Pai tinand cont ca eu vreau sa desfac cutia de la Accord Type R, care totusi are cam 225 cai acum, pentru a o "scurta" considerabil si tinand cont ca ea OEM e mai scurta decat cea de pe Prelude, da, consider ca vei fi dezavantajat... Dar acum eu vreau o masina care chiar sa fuga, tu poate vrei ceva mai cruising, nu se potrivesc gusturile.

    Felicitari pentru ce faci cu masina oricum! Bravo!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • #32
      Perfect de acord cu Xander, si fix asta am facut, am scurtat cutia la CL9 si masina are in jur de 220 cai, dar daca o vrei mai mult pentru look sau cruise e ok.
      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

      Comment


      • #33
        Salut din nou !
        Mersi de sfaturi! Momentam am jantele pe 17 cu 7,5j si cauciucurile sunt 205/45 ... deocamdata I dig the look.. sa vedem cand o sa fie vopsita si poate si cu alte jante cum va arata.
        Atasez poze noi, cu parti grunduite.
        Se apropie de finalizare
        My cars:
        07' Honda CR-V 2.0
        88' Honda Prelude 2.0
        Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

        Comment


        • #34
          prinde contur masinuta acus e gata de vopsit.
          Click image for larger version

Name:	IMG_7930.JPG
Views:	94
Size:	89.0 KB
ID:	859298
          Click image for larger version

Name:	IMG_7931.JPG
Views:	92
Size:	108.1 KB
ID:	859299
          Click image for larger version

Name:	IMG_7934.JPG
Views:	89
Size:	96.6 KB
ID:	859300
          Click image for larger version

Name:	IMG_7933.JPG
Views:	92
Size:	106.0 KB
ID:	859301
          Click image for larger version

Name:	IMG_7932.JPG
Views:	107
Size:	118.2 KB
ID:	859302
          Click image for larger version

Name:	IMG_7929.JPG
Views:	108
Size:	101.0 KB
ID:	859303
          My cars:
          07' Honda CR-V 2.0
          88' Honda Prelude 2.0
          Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

          Comment


          • #35
            Avem "pozici" noi !
            Am o situatie mai delicata cu locasul pentru numarul de inmatriculare de pe spate in sensul ca nu incape toata placuta patrata pt suv acolo si ori trebuie sa o tai pe margini (vreo 6 cm in total) ori iau una moto.
            Am ajuns in punctul in care ma gandesc sa comand o placuta de inmatriculare tip moto pentru spoilerul spate si sa o pastrez pe cealalta patrata la mine in caz de dau peste cineva mai batut in cap. Ori ca tai placuta patrata ca sa intre in locas ori ca pun alta mai mica tot aia e, dar macar cu placuta moto e mai estetic.
            Btw am pus pe pozitii si pragurile si spoilerul spate. Mai urmeaza acum mici retusuri si acusi e gata de vopsit.

            My cars:
            07' Honda CR-V 2.0
            88' Honda Prelude 2.0
            Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

            Comment


            • #36
              Cred ca va iesi foarte bine. Abia astept sa o vad gata. Bravo!
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • #37
                poze proaspete de ieri:
                My cars:
                07' Honda CR-V 2.0
                88' Honda Prelude 2.0
                Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                Comment


                • #38
                  AAAAAAANNDDD SHE'S ALIVEEEEE !!!

                  In sfarsit am putut sa o iau la o tura
                  Pe partea de tinichigerie am pus o pauza, s-a dat un grund negru si pana la vopsitorie mai astept sa fac partea mecanica.
                  Am gasit si un set de jante fain replici BBS LM 17x7,5j cu anvelope 215/45. Nu puteam sa-mi doresc altceva mai potrivit.
                  Am ridicat masina pe elevator si am facut o lista cu piesele ce trebuie schimbate - in mare parte sunt consumabilele, bucse, un capat de bara, pivoti ici colo, nimic grav si foarte costisitor.
                  Nu sunt foarte convins cu pragurile ... cred ca le voi modifica, sa nu iasa asa tare in exterior, ci mai degraba sa fie in prelungirea caroseriei ... daca ma intelege cineva. Mai am de pus lip-ul spoilerului fata si daca va fi sa gasesc ceva si pentru spoilerul spate .. bine .

                  Ma declar foarte multumit dar stiu ca este abia inceputul .. mai am multe de facut la ea dar sper ca pana la venirea iernii, sa ma pot plimba lejer cu ea.

                  Click image for larger version

Name:	IMG_8485.JPG
Views:	102
Size:	91.8 KB
ID:	860105Click image for larger version

Name:	IMG_8486.JPG
Views:	87
Size:	99.5 KB
ID:	860106Click image for larger version

Name:	IMG_8487.JPG
Views:	86
Size:	96.2 KB
ID:	860107Click image for larger version

Name:	IMG_8489.JPG
Views:	86
Size:	108.3 KB
ID:	860108Click image for larger version

Name:	IMG_8490.JPG
Views:	85
Size:	96.9 KB
ID:	860109Click image for larger version

Name:	IMG_8491.JPG
Views:	84
Size:	134.4 KB
ID:	860110Click image for larger version

Name:	IMG_8492.JPG
Views:	85
Size:	122.8 KB
ID:	860111
                  Attached Files
                  My cars:
                  07' Honda CR-V 2.0
                  88' Honda Prelude 2.0
                  Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                  Comment


                  • #39
                    am dat comanda de o groaza de piese, majoritatea consumabile, bucse, discuri, placute, ulei etc etc ... astept sa vina joi si poate weekend-ul asta le montez, sa pot sa merg "in siguranta" cu masina.
                    toata distractia a costat in jur de 1400 lei .. sa vedem si manopera cat o fi.. o iau usor usor si o sa vad ce iese.
                    dupa partea mecanica vreau sa ii termin exteriorul si sa o vopsesc..
                    inca nu sunt convins in privinta pragurilor.. sunt un pic iesite inafara si parca nu se potrivesc asa bine cu liniile masinii (ce-i drept, sunt adaptate, nu sunt ale ei.. de aici si dubiile). Ma gandesc sa le modific, sa pe tai partea superioara si sa le pun in prelungirea aripilor.. nu stiu daca e clar cum am explicat.. eventual am sa incerc sa pun o poza in curand.

                    My cars:
                    07' Honda CR-V 2.0
                    88' Honda Prelude 2.0
                    Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                    Comment


                    • #40
                      Soooo


                      Am luat piesele si momentan am apucat sa ii fac doar schimbul de ulei, bujii si placute si discuri frana fata spate. La frane, pe spate s-au potrivit perfect dar cu prima ocazie o sa trec la ceva mai mare (momenta sunt discuri mici, de 239mm daca nu ma insel, pline, iar placutele de frana seamana cu cele de pe o bicicleta) iar pe fata, am avut probleme pentru ca singurele discuri pe care le-am gasit (ventilate, de 262mm parca) nu s-au potrivit si am decis sa le pastrez pe cele existente pentru ca nu erau asa uzate iar placutele nici ele nu s-au potrivit si au trebuit polizate putin. Cu ocaza asta am vazut ca mai am deschimbat si alte piese pe ici colo..
                      Probabil vor urma pivotii si bucsele saptamana viitoare si pana atunci, daca reusesc vreau sa ii schimb antigelul, dar nu inainte de a ii face un flushing cu niste apa distilata. Am inteles ca ar fi bine sa merg pe G12 si am ales brand-ul Hepu + un aditiv pentru radiator daca tot eram la capitolul asta. Am decis asta dupa ce am observat un sunet destul de ciudat, de bulbuceala, de sub capota, dupa o tura de oras. Nu am reusit sa depistez de unde se auzea dar am primit sfaturi ca ar fi vorba de racirea motorului si de lipsa apei/antigelului din radiator. Din pacate masina era in panta si nu aveam cum sa verific nivelul insa am parcat-o ulterior pe loc drept si urmeaza sa arunc o privire zilele viitoare. Oricum, un schimb nou de antigel nu are cum sa fie rau .
                      Ah, era sa uit. Am facut rost si de o macheta, 1:58, rosie . Am vazut ca sunt pe net si 1:18 sau 20 dar am zis ca mai bine astept sa fie gata masina si dupa trec la machete .
                      My cars:
                      07' Honda CR-V 2.0
                      88' Honda Prelude 2.0
                      Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                      Comment


                      • #41
                        Frumos proiectul, pe spate nu te ajuta prea mult franele asa ca daca nu gasesti ceva ieftin nu te arunca. Ce culoare o faci?
                        R 42659 - Milano Red Ep3

                        Comment


                        • #42
                          mersi. o sa o fac tot neagra dar am ales nuanta "Cherry black pearl"
                          My cars:
                          07' Honda CR-V 2.0
                          88' Honda Prelude 2.0
                          Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                          Comment


                          • #43
                            Superba culoarea!

                            Comment


                            • #44
                              multumesc. sper sa arate la fel de bine si in realitate.
                              am facut un flushing cu apa distilata prin radiator ieri si vreau sa mai fac unul azi, sa circul putin si apoi sa ii pun antigelul nou, am luat 3l de HEPU G12 care se face 50-50 cu apa distilata.
                              Click image for larger version

Name:	IMG_8644.JPG
Views:	97
Size:	31.8 KB
ID:	860562

                              Stie cineva care este echivalentul lichidului de servodirectie ? am nevoie sa completez ca are nivelul cam scazut. ulterior, o sa iau uleiul recomandat de honda, 08206‐9002 si o sa il schimb pe tot. stie cineva ?

                              Also, I made a thing :
                              Lilu
                              Senior Member
                              Last edited by Lilu; 18-07-19, 12:19.
                              My cars:
                              07' Honda CR-V 2.0
                              88' Honda Prelude 2.0
                              Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                              Comment


                              • #45
                                Am citit tot thread-ul.Fain proiectul.Si gen3 de Prelude sunt foarte frumoase. Pacat ca au rugina excesiva comparativ cu 4 sau 5. Nu prea mai da nimeni atentie masinilor vechi la noi.Nu am observat masina in Arad anii trecuti. La servo e bine sa pui doar Honda PSF. De completat pe termen scurt poti baga Dextron rosu de cutie auto. Dar in timp roade garnituri si strica. La piese e bine ca ai luat Nipparts. Mi-am mancat viata si eu si cunoscuti cu fake-uri mult mai scumpe luate de la noi.
                                No signature

                                Comment

                                Working...
                                X