ADRIAN73: '19 Honda CR-V 1.5T CVT Elegance, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Originally posted by Sheva_C View Post
    Salut! Daca ai resetat de curand "maintenance minder-ul", sa stii ca ii trebuie cativa km (poate 3-400) pana se calibreaza si iti arata cati km mai poti face pana la urmatoarea revizie.
    Da, din greseala am resetat in loc de cancel....
    acum dupa ce a aparut partitia A...ulei si am dat reset, din greseala, a aparut partitia B...ulei si filtru de ulei.
    Partitia A nu mai apare. Ce pot sa mai fac? Cum va mai aparea partitia A?
    Sa dau reset si la partia B?
    Mai stau sa mai fac ceva km....poate..poate apare A.

    Leave a comment:

  • Sheva_C
    Senior Member

  • Sheva_C
    replied
    Salut! Daca ai resetat de curand "maintenance minder-ul", sa stii ca ii trebuie cativa km (poate 3-400) pana se calibreaza si iti arata cati km mai poti face pana la urmatoarea revizie.

    Leave a comment:

  • adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Am dat acolo si aparea nr de km...apoi a aparut numai partitia B....ulei si filtru si tot nimic acolo....
    ma poate ajuta cineva????

    Leave a comment:


  • laiud9
    replied
    Originally posted by adrian73 View Post
    Am o nelamurire. Unde ar trebui sa apara cati km mai sunt pana la prima revizie....nu apare nimic....sunt trecute in dreptul km-------- si apare partitia B, adica ulei si filtru ulei. Atat, cum apare nr de km pana la prima revizie????
    fffffff
    Last edited by laiud9; 20-04-20, 10:03.

    Leave a comment:

  • adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Am o nelamurire. Unde ar trebui sa apara cati km mai sunt pana la prima revizie....nu apare nimic....sunt trecute in dreptul km-------- si apare partitia B, adica ulei si filtru ulei. Atat, cum apare nr de km pana la prima revizie????

    Leave a comment:

  • adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Originally posted by raducu View Post
    Eu am Dunlop Winter Sport Suv 5, acu vreo 2-3 ani erau varf de gama. Foarte multumit de ele.
    Ok. Ms.

    Leave a comment:

  • raducu
    Senior Member

  • raducu
    replied
    Eu am Dunlop Winter Sport Suv 5, acu vreo 2-3 ani erau varf de gama. Foarte multumit de ele.

    Leave a comment:

  • adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Originally posted by scarr View Post
    Eu am pe CR-V tot Michelin Cross Climate, precum colegul bacu, insa a fost o alegere care am facut-o in urma unor factori luati in considerare: nu merg off-road, nu fac concedii la munte, nu merg pe autostrada aproape deloc, conduc prudent si preventiv, etc.
    Eu consider ca trebuie sa fie suficient de bune pentru nevoile mele si deocamdata nu mi-au dat emotii deloc. Desigur, lipseste experienta de iarna deocamdata.

    Totul tine de necesitatile tale si de bugetul alocat?
    Daca te-ai hotarat din start pe anvelope de sezon, cu atat mai bine. E imposibil sa dai gres cu Conti TS 860, Alpin A5 sau Nokian.
    Ok , multumesc, dar avand acum de vara, o sa cumpar de iarna, sunt si scumpe! Ma uit si la altele

    Leave a comment:

  • adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Originally posted by vizitator View Post
    Sa stapanesti masina sanatos si sa te bucuri de ea!!
    Cat despre anvelopele de iarna, eu te-as sfatui sa mergi pe unele strict de iarna, si nu pe unele all season.
    Dintre cele de iarna, depinde ce iti doresti: vrei performanta mergi pe Continental TS 860 ; vrei raport optim performanta - uzura mergi pe Michelin Alpin A5.
    Continental TS 860 sunt pe primul loc cam in toate testele privind anvelopele de iarna, doar ca se uzeaza cam repede.... Am mers si eu cu ele iarna, pot sa spun ca sunt fff bune. Spre comparatie eu am Michelin Alpin A5, sunt si ele f bune (cam 90% din performanta de la Continental) doar ca au un mare plus: rezista f bine la uzura.
    Daca vrei sa tii anvelopele 6-7 sezoane, atunci Michelin sunt alegerea optima. Daca le schimbi la 3-4 ani, mergi pe Continental.
    Michelin CrossClimate+ sunt anvelope de vara, adaptate la mersul de iarna. Sunt un compromis, asa cum au spus si colegii mai sus. Personal, pe toate masinile din famili, am set de anvelope de iarna si set de anvelope de vara.
    Succes!
    Ok multumesc, ma mai uit la goodyear sau dulop

    Leave a comment:

  • scarr
    Senior Member

  • scarr
    replied
    Eu am pe CR-V tot Michelin Cross Climate, precum colegul bacu, insa a fost o alegere care am facut-o in urma unor factori luati in considerare: nu merg off-road, nu fac concedii la munte, nu merg pe autostrada aproape deloc, conduc prudent si preventiv, etc.
    Eu consider ca trebuie sa fie suficient de bune pentru nevoile mele si deocamdata nu mi-au dat emotii deloc. Desigur, lipseste experienta de iarna deocamdata.

    Totul tine de necesitatile tale si de bugetul alocat?
    Daca te-ai hotarat din start pe anvelope de sezon, cu atat mai bine. E imposibil sa dai gres cu Conti TS 860, Alpin A5 sau Nokian.

    Leave a comment:

  • vizitator
    Senior Member

  • vizitator
    replied
    Sa stapanesti masina sanatos si sa te bucuri de ea!!
    Cat despre anvelopele de iarna, eu te-as sfatui sa mergi pe unele strict de iarna, si nu pe unele all season.
    Dintre cele de iarna, depinde ce iti doresti: vrei performanta mergi pe Continental TS 860 ; vrei raport optim performanta - uzura mergi pe Michelin Alpin A5.
    Continental TS 860 sunt pe primul loc cam in toate testele privind anvelopele de iarna, doar ca se uzeaza cam repede.... Am mers si eu cu ele iarna, pot sa spun ca sunt fff bune. Spre comparatie eu am Michelin Alpin A5, sunt si ele f bune (cam 90% din performanta de la Continental) doar ca au un mare plus: rezista f bine la uzura.
    Daca vrei sa tii anvelopele 6-7 sezoane, atunci Michelin sunt alegerea optima. Daca le schimbi la 3-4 ani, mergi pe Continental.
    Michelin CrossClimate+ sunt anvelope de vara, adaptate la mersul de iarna. Sunt un compromis, asa cum au spus si colegii mai sus. Personal, pe toate masinile din famili, am set de anvelope de iarna si set de anvelope de vara.
    Succes!

    Leave a comment:

  • scarr
    Senior Member

  • scarr
    replied
    Originally posted by bobescu25 View Post
    Am avut pe fosta mașina (Mondeo 3 tdci) 2 gume Michelin Cross climate, iniția pe față și apoi le-am trecut pe spate. Sunt ok, dar sunt un compromis. Iarna se comporta cel mult că niște gume de gama medie, poate un 4*4 le mai salvează. Pe gheata și zăpadă mi-au mai dat emoții, iar din anul 2 le-am trecut pe spate și pe ghețuș m-am întors de vreo 2 ori în sens la 30km/h(pe fata având gume noi de iarna nexen), cam fugea spatele la masina, era diferența de grip. Pe vara si pe ud sunt excelente plus sunt și silențioase. Am făcut aprox 50k km cu ele.
    Pe ghetus nu ai aderenta cu nici o guma.
    Iar in sens cu 30 km/h nu este chiar incet, mai ales pe perioada iernii, desigur depinde cat de mare e sensul.
    Ce vreau sa subliniez este ca experienta negativa nu se datoreaza neaparat gumelor, ci probabil in mare masura altor factori.

    Leave a comment:

  • bobescu25
    Senior Member

  • bobescu25
    replied
    Am avut pe fosta mașina (Mondeo 3 tdci) 2 gume Michelin Cross climate, iniția pe față și apoi le-am trecut pe spate. Sunt ok, dar sunt un compromis. Iarna se comporta cel mult că niște gume de gama medie, poate un 4*4 le mai salvează. Pe gheata și zăpadă mi-au mai dat emoții, iar din anul 2 le-am trecut pe spate și pe ghețuș m-am întors de vreo 2 ori în sens la 30km/h(pe fata având gume noi de iarna nexen), cam fugea spatele la masina, era diferența de grip. Pe vara si pe ud sunt excelente plus sunt și silențioase. Am făcut aprox 50k km cu ele.

    Leave a comment:

  • bacu
    Senior Member

  • bacu
    replied
    Eu iti recomand Michelin Cross Climate, le-am folosit la ultimele 3 masini pe care le-am avut/o am si sunt perfecte, dupa parerea mea.

    Leave a comment:

  • adrian73
    Senior Member

  • adrian73
    replied
    Originally posted by SKR View Post
    Eu am avut pe ultimele 4 masini (inclusiv CR-V’ul de acum) Nokian si au fost foarte ok. Acum depinde si de buget, sigur Michelin sunt printre cele mai bune dar si cele mai scumpe. E adevarat nu fac drumuri multe pe la munte deci nu pot spune ca le-am testat in conditii de vreme extrema, insa am apucat ceva drumuri destul de inxapezite si nu am avut emotii (si celelalte 3 masini nu erau 4x4).
    Multumesc, si nokian sunt ok. Cam marea majoritate, nokian, conti, bridgestone, goodyear , etc sunt cam la acelasi pret,+-, O sa vad care vor fi ok.

    Leave a comment:

Working...
X