Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • M-am linistit cu mirror linkul vietii. E useless. Basca daca imi conectez telefonul se activeaza automat si nu mi pot folosi telefonul. Bine, e conectat la BT, insa imi taie notificarile si imi lasa ecranul negru. Macar se incarca.
    Ma dispera struto-camilele astea pe care le tot fac constructorii de masini. Unul nu ar oferi o unitate decenta. Si prin decenta inteleg ca daca ii pui android sau cine stie ce altceva, macar lasa loc de o cartela de telefon pe acolo.
    Ideal ar fi o unitate cu un hardware decent, aplicatii care sa poata fi instalate mai mult decat cele doua aplicatii disponibile in App Honda Center. Ma gandesc sa schimb unitatea de tot. Touch-ul sa fie mai bun, nu chestia asta care se prinde greu de apasare, butoane mai normale cu feedback mai decent si tot asa.
    Ma rog, pentru moment da-o naibii.
    Am luat sambata noaptea o curba mai tare si am iesit in camp. S-a comportat fix ca o masina cu tractiunea fata. Ma rog, eram pe la mine pe un drum de tara si neasfaltat. Usor neplacuta situatia. O sa merg intr-o zi sa ma joc cu ea sa vad ce stie sa faca.
    Consumul a ramas asa cum am stabilit. Media pe la 9.4%. Cu minime de sub 7% daca o tin pe cruise control si merg lejer. SI cam asa merg pana dau de dn1. Ocazie cu care si consumul mediu scade sub 10%. E o diferenta mare intre mersul cu CC si fara cand motorul e rece.
    Ce am mai observat ca si fara Econ se pot obtine consumuri de 7,x%.
    Pe econ accelereaza greu, corect. Insa daca ii dau un Minus din padela sau doua chiar e o idee mai rapid si o tine cateva secunde pana revine la treapta superioara.

    Comment


    • Eu ma gandesc foarte serios sa renunt la "serviciile" de la navi Honda si sa pun frumushel acolo o tableta noua, cu 2 benzi autoadezive magnetice. Pe tableta am tot ce vreau si orice harta si orice aplicatie si merge brici. Navi de la Honda e zero barat, o pacaleala cu soft de acu o mie de ani si cu hardware jignitor in ziua de azi. E o pacaleala care jigneste bunul simt. Asta e.
      Cu iesirea pe camp... trebuie exercitii si iar exercitii, cand se poate... ca sa nu fim surprinsi de astfel de momente. Eu cand prind gheata sau sosea alunecoasa caut un segment unde nu e nimeni si o jumatate de ora fac numai franari bruste, accelrari, saltul elanului, d-astea. Altfel nu se poate, poate doar cei cu surprinzatoare dotari native sa nu aiba nevoie de exercitii. Eu fara astea sunt papagal insa.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • Pana nu pierde aderenta pe fata e o masina cu tractiune fata. Iar subvirarea e mai amplificata la masinile 4x4 cu tractiune permanenta.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • Deci sa inteleg ca trebuia sa ii dau talpa mai tare? )

          Comment


          • E mai usor sa faci sa intre spatele pe un drum inzapezit. Mai ales fiind A/T e mai greu sa te joci cu ea, si asta ar insemna intai sa prinzi undeva unde sa ii inveti limitele si sa poti sa ii inveti comportamentul la limita.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • Daca viteza este mica si daca vrem neaparat sa fie 4x4 dezactivam VSA si avem masina 4x4.
              Altfel e 4x2 in majoritatea timpului si e 4x4 cand crede ea ca este nevoie sa fie 4x4.
              Dar, personal cred ca, daca e de intrat pe camp, pe motiv de inertie/alunecus/viteza/aderenta/curba mare, lucrurile sunt complicate si greu de analizat post factum, si dezactivarea VSA poate duce la catastrofe mai mari decat lasatul VSA pe auto.
              Comportamentul sub/suparvirator al fiecarei masini trebuie simtit si invatat in timp, ea face ce poate ca sa pastreze traiectoria, dar sa nu ne asteptam la minuni.
              E o masina grea, cu inertie mare, desi nu pare. Centrul de greutate nu e jos si traiectoriile rezultate pot fi neasteptate.
              SUnt sigur ca sunt aici si alti colegi cu vechi state pe CR-V care pot spune cum e mai bine de facut.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • O sa incerc sa ma joc si cu VSA pe off. Totusi, fosta masina tot 1600 kg avea. Doar ca era mai joasa. Si stiu ca aceeasi curba am luat-o fara jena si viteze mai mari.
                Se pare ca in weekend o sa am timp de joaca. Sa vedem ce locuri gasim mai departe de lume.

                Comment


                • Asadar, ma uitam pe un alt forum si vad minunatia de mai jos. Ma rog, fiecare cu gusturile lui.

                  Preturi si echipari:

                  Ateca: 31.090 , 2 echipari disponibile cu 4x4 si manuala: Style si Ateca

                  Tucson: 32.465 - 1 singura echipare

                  Sportage: 1 singura echipare GT Line, 31.133 / Pret mai mic decat Qashqai dar si cu mai putine dotari,

                  Kadjar: 28.460 - Pret mai mic decat Qashqai dar si echipare putin mai slabuta decat Q Techna.

                  Qashqai: 31.363 / cel mai echipat / cele mai multe optiuni de configurare

                  Pe site-ul honda apare asa CRV Elegance: 27.228 Euro
                  Toti ignora masina. Sa ne amuzam putin. Respectuos, ca totusi sunt membru vechi pe acolo.

                  ps: a nu mai vorbim de timpii de asteptare la VW si familia de gen 6-7 luni.

                  Comment


                  • Si pentru ca tot m-am uitat din nou pe oferta honda, scrie pe acolo AUX-IN. Unde naiba avem noi AUX-in in ale noastre? Ca eu nu l-am vazut deloc.

                    Comment


                    • @jules_k cumva cred ca tu compari un pret cu tva vs unul fara. La tucson la banii aia iti iei echipare de top cu 1.6 T-GDI 177 CP 4WD 7DCT" sau "2.0 CRDI 185 CP 4WD 6MT"

                      Comment


                      • cele 5 crossover-e sunt mai mici decat cr-v, mai potrivite pentru oras. neavand cunostinta de intreaga discutie, nu pot sa comentez.
                        civic 2.2 5D FK3
                        CR-V 2.2 AT RE6

                        Comment


                        • un amic si-a luat recent Leon Xperience - o masina faina - și a stat fix 1 lună după el
                          prețurile pe Honda Trading sunt fara TVA
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • Pretul expus de mine e cu tot cu TVA. Vedeti pagina cu best buy sau cum s-o mai numi.

                            Cele 5 crossovere sunt din clase diferite, da. Dar Sportage e in clasa cu CRV.

                            Topicul e unul generalist pe acolo. Insa daca e sa pui cele trei conditii pe care le-am pus si eu: 4x4, AT, benzina, nu cred ca se gaseste altceva la un pret mai bun. Poate doar Suzuki Vitara, dar masina aia la interior arata usor aiurea. Deci pas.
                            Ba chiar a fost o oferta de CRV cu echiparea basic, fara navi pe la 24k euro. Cu restul conditiilor mele. Initial pe aia o voiam.

                            Legat de timpii de asteptare, daca ai noroc de vreo masina pe stoc, da, daca nu, nu. VW si familia sunt renumiti pentru timpii mari de asteptare. Dar asta e opinia mea.

                            Ma rog, ceva legat de AUX-IN ala de 3.5 mm? Avem asa ceva sau s-a strecurat in oferta total aiurea?

                            Comment


                            • [QUOTE=jules_k;565633]Pretul expus de mine e cu tot cu TVA. Vedeti pagina cu best buy sau cum s-o mai numi.



                              Topicul e unul generalist pe acolo. Insa daca e sa pui cele trei conditii pe care le-am pus si eu: 4x4, AT, benzina, nu cred ca se gaseste altceva la un pret mai bun. Poate doar Suzuki Vitara, dar masina aia la interior arata usor aiurea. Deci pas.
                              Ba chiar a fost o oferta de CRV cu echiparea basic, fara navi pe la 24k euro. Cu restul conditiilor mele. Initial pe aia o voiam.

                              Subaru 2.0i .Forester inclusiv TVA 31k euro si S-AWD .Comparabil cu pretul de CRV de pe site .Pe site ma uit si intradevar oferta de la 1.6D pare f. buna aproximativ 30K euro inclusiv TVA.

                              Comment


                              • AUX-IN eu nu am. nici nu vad unde ar fi.
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X