TAMANGO: '15 HONDA CR-V 4WD 1.6 i-DTEC A/T Executive Connect+Sensing, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Un update proaspat:
    Am fost la Asko, programat fiind de dimineta. Asa am aflat ca situatia mea nu e unica, mai sunt cateva masini cu aceeasi problema, trebuie schimbat tot ansamblul buton-placa de baza (fyi cca 1550 euro), asta insa se va face insa la o data ulterioara pt ca Honda, desi instiintata inca nu a precizat un termen de livrare. Probabil mai am de asteptat. Bine totusi ca pot folosi masina, wtf. Hm, nu prea seamana cu ce imi inchipuiam eu.
    In alta ordine de idei, m-am interesat si prima revizie (20k km) costa cca 1000 lei.

    Comment


    • #47
      Inca niciun semn de la Asko in ceea ce priveste butonul meu.
      Avem in jur de 18,5k km si foarte curand vine revizia, ocazie cu care punem si bocancii de iarna. Dupa ultimele drumuri facute, cu ceva iesiri in afara asfaltului, am zis sa ma uit pe sub masina sa vad ce risc sa stric daca nu-s atent. Nu am fost foarte incantat de ce am gasit dedesubt. Scutul stoc e ceva din plastic si aluminiu. Plasticul e de consistenta cartonului si foaia aia de aluminiu parca e din staniol. Pana si la vechiul Passat aveam scut dintr-un plastic serios care chiar si-a facut treaba de cateva ori, protejand si baia de ulei a motorului si pe cea a cutiei automate. Scutul de la CRV nu-mi inspira nicio incredere asa ca incep sa caut unul metalic. Pe net nu am gasit decat pt modelele anterioare, stie cineva mai mult de atat? La revizie o sa intreb totusi la Asko daca exista ca accesoriu.

      Comment


      • #48
        Eu am luat un scut metalic chiar de la Asko, e adevarat cam cu 25% mai scump decat se gasea aftermarket. Asta se intampla acum 4 ani, pentru CRV generatia III.


        Sent from my iPhone using Tapatalk
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #49
          Cam tarziu faci revizia.Ma refer la nr de km.

          Comment


          • #50
            TAMANGO: '15 HONDA CR-V 4WD 1.6 i-DTEC A/T Executive Connect+Sensing, Passion Red Pearl

            Eu fac revizia dupa carte la 20k, dar mai schimb uleiul motor inter-revizii la 10k.


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • #51
              In special la asta ma refeream,uleiul din motor.

              Comment


              • #52
                Sa intreb si eu la Asko de un scut, daca or avea.
                Ref la ulei, da, dupa revizia asta am sa trec si eu la un schimb de ulei intermediar. Din anumite motive am preferat sa stau cu uleiul de fabrica pana la prima revizie. Asa e, intervalele cat mai mici intre schimburi sunt ideale insa pe de alta parte, nu trebuie exagerat. Avand in vedere ca revizia asta o fac in prag de iarna, urmatorul schimb o sa il fac in mai, cu ulei oem, indiferent de nr km.

                Comment


                • #53
                  De ce ar trebui mai repede decat scrie in carte , sub 20.000 km ?

                  Comment


                  • #54
                    Nu e obligatoriu, e doar o buna practica care prelungeste viata motorului.
                    Dupa un anumit parcurs (10k, zic eu) uleiul isi mai pierde din proprietati si unul proaspat sigur ajuta.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • #55
                      Scrie si in actul de garantie si mi-au zis si la Asko, intervalul de service depinde de regimul de exploatare: conditii grele, adica drumuri scurte in oras sau drumuri prafoase = schimb ulei la 10k km. Regim mixt, oras + drumuri lungi din cand in cand = 15k km. Numai drumuri lungi fara a fi abuzata (masina zic) = 20k km. Eu nu merg absolut deloc la oras cu ea si ma incadrez la a treia situatie. De asemenea, fiindca uleiul este in parametri, nu a consumat deloc si consider acesti primi km rodaj, am sa scot uleiul abia acum.
                      Ideea e ca schimbarea uleiului mai des de atat nu ii face rau decat buzunarului.

                      Comment


                      • #56
                        La ce pret ajunge un schimb de ulei la reprezentanta ? Am 11.000 km, deci as mai avea pana la revizia de 20.000. Dar la recomandarea voastra, poate....

                        Comment


                        • #57
                          La diferențial sa nu uitați e f important. Nu va luați după carte....100 ...150 de lei in plus sau minus nu contează. Eu la schimb de ulei motor schimb si la diferențial . Se pune numai ulei HONDA...


                          Sent from my iPad using Tapatalk
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #58
                            Si obligatoriu se schimba si garnitura. Honda recomanda schimbul la grup la 40000 km.

                            Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                            "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                            Comment


                            • #59
                              Eu am luat ulei Honda 0W-30 C3 cu 79 lei de la Asko. Cred ca trebuie 5 litri, intra mai putin totusi, vreo 4.7l
                              Filtrul de ulei nu e foarte scump, pana in 40 lei era unul de la Mahle.
                              Schimbi uleiul la un service de cartier intre revizii si va fi undeva in jurul 450 lei. Sau se poate si mai ieftin cu 5 l Eneos Premium Ultra, cca 190 lei si deci cu filtru si manopera n-ar trebui sa sari de 300 lei.
                              Daca poti sa faci singur schimbul de ulei, in sensul ca ai unde si stii si cum se face, iesi si mai ieftin.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by stmihCRV View Post
                                Si obligatoriu se schimba si garnitura. Honda recomanda schimbul la grup la 40000 km.

                                Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                                Nu am sărit nici o data de 15-20 de mii km cu uleiul la diferențial....sau cum îi zice. Ce recomandă ei....e treaba lor. Dacă te uiți cât costa "piesa" te ia cu tremurat....:-)


                                Sent from my iPad using Tapatalk
                                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                                Comment

                                Working...
                                X