RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ro861 View Post
    Este vorba de consum mediu, plin pe plin (in jurul a 650-680 km), mers combinat urban-extraurban, 50+ 50 km/zi, 30% Bucuresti, 70% DN1 spre Ploiesti, viteza intre 30-50/70-140 kmh, dupa caz si trafic.
    Atunci se explica. Motorina bagi numai de la Mol? Normala sau evo diesel?

    Comment


    • De regula de la Mol (am card de fidelitate si 1, 2 statii preferate in Bucuresti). Cateodata, atunci cand plec prin tara pun si de la OMV si uneori (mai rar) de la Petrom.
      Intotdeauna normala. Experienta cu EVO a fost neconcludenta si bineinteles mai scumpa.
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • Astept cu nerabdare sa vad multimea de Honde la Nationala, cu varietatea si diversitatea ce caracterizeaza o asa intalnire.

        Totodata, intrucat dupa aceea voi pleca intr-o excursie avand ca repere Budapesta, Viena, Praga, Varsovia si Kosice, am rugamintea catre cei care au calatorit recent in afara tarii, in spre vest, nord-vest, prin Ungaria, Austria, Cehia, Polonia sau Slovacia, sa-mi destainuie si mie acele tips and tricks utile in asa o calatorie.

        Nu sunt incepator in asemenea calatorii, am navigatie de ultima ora de la Honda (Navi) plus Navigon pe telefon, dar orice informatii sau sfaturi sunt binevenite.

        Ma refer la autostrazi/drumuri nationale, vignete, benzinarii, locuri interesante (de vizitat, de cumparaturi, restaurante) sau alte puncte de interes.
        Va multumesc anticipat.
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • La Praga īți trebuie taxa de drum. Parcarea e īnfiorător de scumpa, stau cu radarul la japca. Eu mi-am luat amenda, īn condițiile īn care aveam aceeași viteza cu un ceh. Partea buna e ca poți sa plătești cu cardul La polonezi e ok, fără taxa de drum, navigația a mai dat rateuri. La unguri e ok. La austrieci ok,daca respecți viteza legala. Navigația e excelenta la austrieci. Atenție la cehi dacă plătești īn euro, īți fac un schimb de te doare capul

          Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by ro861 View Post
            Astept cu nerabdare sa vad multimea de Honde la Nationala, cu varietatea si diversitatea ce caracterizeaza o asa intalnire.

            Totodata, intrucat dupa aceea voi pleca intr-o excursie avand ca repere Budapesta, Viena, Praga, Varsovia si Kosice, am rugamintea catre cei care au calatorit recent in afara tarii, in spre vest, nord-vest, prin Ungaria, Austria, Cehia, Polonia sau Slovacia, sa-mi destainuie si mie acele tips and tricks utile in asa o calatorie.

            Nu sunt incepator in asemenea calatorii, am navigatie de ultima ora de la Honda (Navi) plus Navigon pe telefon, dar orice informatii sau sfaturi sunt binevenite.

            Ma refer la autostrazi/drumuri nationale, vignete, benzinarii, locuri interesante (de vizitat, de cumparaturi, restaurante) sau alte puncte de interes.
            Va multumesc anticipat.
            Ungaria - plateste-ti inca din Romania vigneta de la o benzinarie MOL. Drumurile sunt excelente, vei gasi toalete free pe autostrazi. Budapesta e intr-o continua refacere si transformare, eu o gasesc mereu surprinzatoare si deosebit de atragatoare. Anul trecut au terminat de refacut tot flancul dinspre Dunare a Budai Var-ului, anul asta au terminat partea dinspre Parlament.

            Austria - vigneta o cumperi de la prima benzinarie de cand ai intrat pe teritoriul austriac (un Shell parca daca vii dinspre Budapesta). Viena e plina de obiective turistice, e liniste cu infractionalitatea. Toaleta se plateste pe autostrada (0,50 euro).

            Cehia - Slava Domnului ca au refacut in mare masura autostrada dinspre Brno spre Praga, ca ai fi ramas cu niste amintiri cu totul neplacute. Ai nevoie de vigneta, o cumperi de la prima benzinarie. Toaleta pe autostrada se plateste.
            Traficul auto este groaznic in Praga. Daca vrei sa vezi cat de cat orasul, pune mana si cumpara bilete de tramvai si sa uiti de orice alt mijloc de transport. Cum a spus si colegul Dexter, cu parcarea este infernal. Au si niste coduri de culoare (portocaliu, verde si inca una) aplicabile localnicilor, strainilor si nu-mai-stiu-cui.
            Mie nu mi-a placut orasul, in ciuda faimei lui, m-au ingrozit valurile de cersetori si de betivi, gunoaiele, varul de pe cladiri, smecherii care incercau s-o vanda si pe mama lor turistilor.
            Soferii cehi nu par intregi la minte.
            De vazut si consumat bere si femei de-ti iau mintile (femeile par destul de usurele).

            Slovacia a fost doar tara de tranzit pentru mine. M-a surprins ca de indata ce am iesit din Cehia si am intrat in Slovacia, parca toti oamenii s-au linistit.
            E musai sa cumperi vigneta de la benzinarie. Toaleta se plateste.
            Politia pare destul de complianta, in sensul ca daca intelegi sa revii de indata la conduita prescrisa de lege, te lasa in pace.

            Polonia - un pic nasol cu drumurile pana ajungi la autostrada, asta daca vii din sudul Poloniei. Pana in Cracovia (sud) ori Wroclaw (sud-vest, din Germania ai autostrada) vei merge pe drumuri nationale care sunt al naibii de periculoase. Soferii polonezi sunt si ei cam nebuni, invers de cum sunt atunci cand lasa volanul din mana.
            Nu se plateste vinieta, insa pe anumite segmente de autostrada se plateste per segment de drum.
            Daca vrei zloti, e musai sa schimbi bani la casa de schimb valutar, in banca intri degeaba. Cu toata temerea pe care am avut-o la efectuarea schimburilor, nu am avut niciodata vreo problema.
            Viziteaza Cracovia, Wroclaw, Varsovia, Gdansk, Torun, Malbork, orase deosebit de frumoase.
            Mancarea, cazarea si combustibilul sunt ieftine. O nota pentru mancarea deosebit de buna atat in restaurante, cat si cea din magazine.
            Oamenii sunt linistiti. Femeile sunt deosebit de frumoase, foarte greu abordabile spre deloc.
            vtin
            Senior Member
            Last edited by vtin; 28-06-15, 20:28.

            Comment


            • Originally posted by ro861 View Post
              ...dar orice informatii sau sfaturi sunt binevenite.....
              Ai zis orice sfaturi....?????..buuuun....nu o lasa sub 150-160 km/h....nu lua in seama semnele politistilor....dau din maini in semn de bun venit....asta'i tot si vei avea un concediu excelent.....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • @vtin a spus cam tot ce era nevoie.
                In Ungaria, ca sa n-adormi pe autostrazi te mai poti tine dupa vreun localnic. Evita sau ajungi dimineata (7-9) pranz (5-6) in jurul marilor orase ca e crima.
                Mare grija cu parcarea. Noi am avut de fiecare data cazarea la un apartament, iar in apropiere era un mall cu parcare, mancare, etc (Corvin parca se numea complexul. )
                In Viena, cea mai ieftina parcare pe care am gasit-o aici : http://www.parkeninwien.at/garage-5-340.html, iar cazarea am avut-o la Hotel Lucia in apropiere. De asemenea in Viena n-ai nevoie de masina, pentru ca ai metroul ce ajunge in toate punctele. Din ce am vazut, iesi mai ieftin daca parchezi 24 de ore decat cateva ore.
                Mancarea mi s-a parut destul de scumpa in localuri, dar gasesti tonete pe strada cu carnati de toate felurile, iar la metrou patiserii cu tot felul de produse si sandwichuri.

                Viena-Praga, ca sa numai platesti vigneta in Slovacia poti s-o iei pe nationale. E foarte frumos. Dupa Brno Praga, eu am mers de revelion si banda 1 era destul de valurita, iar daca prin zi ploaie se formea tot felul de mini balti.
                In Praga iti recomand sa cauti cazare cu parcare ca sa iesi mai ieftin, altfel...e horror, noi am dat destul de mult, undeva la 25-30e pe zi. Ai grija la tramvaie, au prioritate peste tot, metroul e ok, dar ajungi mai repede cu autobuze/tramvaie, iar preturile sunt ok. Mie mi-a placut Praga, e un oras foaaaarte activ, dar daca te duci sa te relaxezi clar ai gresit orasul. Ai grija in oras sa respecti regulile de circulatie si viteza, ca e destul de multa politie si de obicei nu rateaza turistii, dar nici nu te gandi ca sunt ca vecinii nostri din BG.
                De mancat au preturi bune si mancare...multa si buna (poti incerca specialitatile lor). De bere ce sa zic, excelenta si e la fel de buna si la un restaurant micutz, dar si la unul mare. Incearca sa eviti restaurantele din centru pentru ca sunt mai mult comerciale. Iti recomand: Zlaty Klas http://www.zlatyklas.cz/ si Vytopna, unde iti este servita berea cu trenulete http://www.vytopna.cz/ . La cel din urma de preferat sa faci rezervare, pentru ca e tot timpul plin.
                Ai grija cu navigatia de la Honda prin Praga ca te baga pe interzis )

                Ar mai fi faptul ca pretul pe care il platesti la toaletele din benzinarii, se scade in cazul in care cumperi ceva din magazin.
                Cu viteza, in Ungaria, lumea e in general legala, in Austria, majoritatea merg cu 140-150, la fel si prin Cehia. Eu de obicei ma orientez dupa trafic si localnici.
                Daca te duci pe nationale din Viena-Brno, sa nu te panichezi cand intri in Cehia de multitudinea de bordeluri

                Mai departe nu iti pot spune nimic despre Polonia, ca n-am ajuns

                LE1: Daca totusi te duci pe Slovacia de preferat sa iei din tara vigneta pt ca e posibil sa nu gasesti si sunt niste sanse sa te trezesti tras pe dreapta imediat cum intrii in tara. In plus n-ar strica sa te opresti in Bratislava, dar in orasul vechi. Mie unu mi-a placut, linistit, curat, putin comunist , bere buna, mancare buna(recomand gnochi)., oameni prietenosi.

                Cam atat in vin in minte acum.

                LE1,5 : Daca te pasioneaza. La mine Budapesta e orasul unde prind reduceri la adidasi . In tara aceasi pereche 600lei, la vecini, 250 :P. In plus, daca au o mica pata, inca 10-15% reducere fara sa negociezi si sa te "turcesti" cu oamenii.
                In Praga la decathlon gasesti lucruri mai interesante ca la noi si cu vreo 15% mai ieftine.

                LE2: Prin ce perioada pleci ?
                Sindrom
                Senior Member
                Last edited by Sindrom; 29-06-15, 10:57.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • Originally posted by Sindrom View Post
                  ...LE2: Prin ce perioada pleci ?
                  3-18 august
                  O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                  Comment


                  • Ptiuu, exact cand plec eu. In 15-16 august sunt in Viena si dupa o tai in patria autostrazilor fara limita
                    Preiau stafeta sa nu ramana vesticii fara honda pe drumuri )
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Originally posted by Sindrom View Post
                      Ptiuu, exact cand plec eu. In 15-16 august sunt in Viena si dupa o tai in patria autostrazilor fara limita
                      Preiau stafeta sa nu ramana vesticii fara honda pe drumuri )
                      Poate din cauza ta se hotarasc vesticii sa vina in romania sa ne faca si noua niste autostrazi , sa mai scape de vitezomanii din romania

                      Comment


                      • Vigneta in Austria o iei de la benzinaria Shell, care este imediat cum intri, in localitatea Nickelsdorf.

                        Toaleta la benzinarie se plateste, 50 centi.
                        zagado26
                        Senior Member
                        Last edited by zagado26; 30-06-15, 09:38.
                        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                        Comment


                        • Originally posted by razvan82 View Post
                          Poate din cauza ta se hotarasc vesticii sa vina in romania sa ne faca si noua niste autostrazi , sa mai scape de vitezomanii din romania
                          Noi suntem mici copii pe langa ei.
                          Dar sincer, daca as avea autostrada pana la Nadlac, zau ca n-as mai alerga asa tare.

                          LE: ca mi-am adus aminte. Daca tot te opresti la Shell-ul ala, baga si diesel v-power e un fel de redbull pt masina. Ah, si musai niste ciocolata, da nu te arunca la alea Mozart ca sunt ca la noi.
                          Sindrom
                          Senior Member
                          Last edited by Sindrom; 30-06-15, 09:51.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • Eu n-am simțit nimic de la carburanții shell. Īn schimb de la motorina de la BP, da.

                            Trimis de pe al meu A0001 folosind Tapatalk

                            Comment


                            • E posibil sa fie doar o senzatie, poate datorita mersului constant pe distante mari la viteze ridicate.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • Orice motorina aditivata ar trebui sa dea performanta mai buna motorului.
                                Eu am incercat cu EVO de la Mol si cu cea de la OMV (nu mai stiu cum ii zice) si intr-adevar, pare ca se misca masina mai bine. Totodata insa, am constatat si o usoara crestere a consumului, in sensul ca un plin nu mi-a mai ajuns mai mult de 600-620 km, spre deosebire de varianta normala cu care merg 650-680 km.

                                Ca sa revin la intrebarile pe care vi le-am adresat, tin sa va multumesc tuturor celor care mi-ati dat sfaturi si ponturi.
                                Sper sa imi fie de folos.
                                Asa ca va urez o vara frumoasa si drumuri bune!
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X