DANIDANI: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC Elegance, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DANIDANI: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC Elegance, Alabaster Silver

    Salutare tuturor,

    Tocmai am achizitionat o Honda CRV i-CTDI versiunea Elegance argintie.
    Plusuri: o gramada, e inalta, iti da senzatia de siguranta, e confortabila, spatioasa. Imi place.
    Minusuri: decomdata (am cam 1200km) consuma cam mult. Consumul mediu e in jur de 7 desi nu sunt nici vitezoman nici nu am mers mult in oras. Pe autostrada, la 120km/h, consuma cam 7-8.
    Recomadari? Sunt inca in perioada de entuziasm, daca e vreun sfat ar fi binevenit.
    Va multumesc

  • #2
    Felicitari! Acuma legat de consum, nu cred ca ii un minus, sa ai consum mediu de 7, si oricum ma indoiesc ca ti-ai luat masina din clasa asta sa te astepti la cosum redus!
    Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

    Comment


    • #3
      Felicitari! Sa aduca mari satisfactii, masina e grozava.
      Cu consumul, asta e. E un cazan greu si nu prea aerodinamic. Dar la 90 - 100 pe autostrada am avut si sub 6, daca se merge fara acceleratii si fara franari. Eu am acelasi motor da` cu transmisie automata si in oras, nu mers sportiv, consuma 12-13 si pe autostrada 7-8 cu 120 la ora. Obrazul fin cu cheltuiala se tine. Cam asta e media la toata lumea, din ce s-a vorbit pe aici, si din ce vad pe forumuri, la http://www.hondasuv.com/members/ de exemplu.
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • #4
        sa ai noroc de ea!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          pentru moderatori:
          "Honda CRV i-CTDI versiunea Elegance argintie."

          ca sa dispara semnele alea de intrebare

          pt proprietar: sa o stapanesti sanatos!
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • #6
            Daca e 2011 nu e i-DTEC ?...oricum felicitari pt achizitie si distractie placuta !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos si fara probleme! Bine ai venit printre noi!
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #8
                Sa o stapanesti sanatos!

                Comment


                • #9
                  Congratulation fericit posesor de CRV iDTEC! Sa o stapanesti sanatos! Si eu ma modelul iCTDI de 140CP, cutie manuala si am un consum de 8,5-9 in oras si 7-7,5 in afara, cu un condus mai sportiv. Si eu care am venit de la VW Golf 1,9 SDI am fost speriat la inceput de autonomia de 650 km fata de 850 km la Golf. In schimb e alta masina. Compar-o cu alte SUV la consum si vei fi incantat. Pt entuziasm, nici un sfat. Se perpetueaza singur!
                  "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc tuturor si pentru urari si pentru raspunsuri. Am fost placut surprins sa vad ca e o adevarat comunitate aici. Credeam ca e doar publicitate cand citeam ca cine a avut o Honda pe urma isi cumpara tot o Honda dar acum sunt pe cale sa incep sa cred si eu asta. Imi place masina, e ok din toate punctele de vedere. Consumul nu era neaparat o problema ci o surpriza pentru ca, asa cum zicea si stmihCRV, cand vii de la un Golf 1.9 TDI ai alte asteptari dar nu se compara.
                    Acum mai am niste pitici. Uneori mi se pare ca trage un pic volanul spre dreapta, uneori ca e mai zgomotoasa decat in mod normal. Dar pe urma ma linistec pentru ca iti da senzatia de siguranta, de confort, motorul trage foarte bine la peste 2000 de ture.
                    Toate bune si va tin la curent.

                    Si da, trebuie sa ma corectez, este i-DTEC motorul
                    ramm
                    omu cu warnu'
                    Last edited by ramm; 09-11-11, 09:59.

                    Comment


                    • #11
                      Pai de ce il compari cu un Golf? Ai idee care este macar diferenta de greutate intre cele doua? Ai idee cat au muncit japonezii sa scoata un SUV cu un coeficient aerodinamic mai mic? Toate astea duc la un consum mediu bun apropiat de ce ai dat tu, dar pentru un SUV. Sa nu mai spun ca e diferenta de la cer la pamant intre 1.9TDi PD si 2.2 i-DTEC DPF. Dar asta va trebui sa descoperi tu pe parcurs, ca ai parcare un SUV cu valente de berlina pe onroad dar care se poate descurca si pe offroad usor.

                      Dupa 5000-6000km o sa ne spui ca ai alta masina, motorul abia atunci incepe sa isi arate fortele. Vor fi invidiosi prietenii tai cu TDi cand vor vedea cum lucreaza iDTEC-ul la 4800RPM.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by danidani View Post
                        Uneori mi se pare ca trage un pic volanul spre dreapta,
                        Si la mine trage, dar asta e. Nu am vazut sa fie caucioacele mai uzate pe chestia asta... deocamdata.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • #13
                          La revizie (sau inainte), cereti si o verificare a geometriei. Eu am descoperit ca aveam geometria facuta din fabrica sub orice critica. Chiar daca am Civic, nu e exclus sa fi fost cazuri si la alte modele.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Wagner View Post
                            La revizie (sau inainte), cereti si o verificare a geometriei. Eu am descoperit ca aveam geometria facuta din fabrica sub orice critica. Chiar daca am Civic, nu e exclus sa fi fost cazuri si la alte modele.
                            Buna treaba. multumesc mult! Asa o sa fac...
                            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                            Comment


                            • #15
                              Am uitat: drumurile au de cele mai multe ori data o panta, pentru a se scurge apa (de ploaie). In functie de drum si de cum "a dat la masuratoare" ea poate fi mai mare sau mai mica. Rotile masinii sunt destul de late, caz in care masina are tendinta de a urma panta drumului. Pana una, alta, vezi ce e cu geometria, cand ai ocazia.
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment

                              Working...
                              X