DANIDANI: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC Elegance, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by stmihCRV View Post
    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa trumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke
    Baga-i un "i" la trumfe.......
    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

    Comment


    • Mie bateria mi-au schimbat-o pe garantie dupa 2 ani si vreo 8 luni, a avut garantie 3 ani ca si masina .
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • Si acum ca sa imi satisfac si curiozitatea asta: cat a costat schimbarea ambreiajului? Poate mai tine si de stilul de conducere desi ca sa fiu sincer e greu sa fii mai agresiv cu el decat socrul meu Eu sunt inginer si nu prea cred in chestiile astea dar poate mai tine si de noroc?

        Comment


        • Eu iarna l-am zapacit nitel.....da si vara prin noroaie prin padure, la munte . Am in memorie 3-4 momente grave de tot. Nu m-am mirat ca a cedat...m-am mirat ca nu a cedat mai de mult.......la cat miros de ambreiaj am tras pe nas.... La drum intins si sofat prin oras sunt foarte ponderat
          FLORIN CRISTEA
          Senior Member
          Last edited by FLORIN CRISTEA; 19-11-12, 19:21.
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
            Eu iarna l-am zapacit nitel.....da si vara prin noroaie prin padure, la munte . Am in memorie 3-4 momente grave de tot. Nu m-am mirat ca cedat...m-am mirat ca nu a cedat mai de mult.......la cat miros de ambreiaj am tras pe nas.... La drum intins si sofat prin oras sunt foarte ponderat
            cratima la "ca" cedat....amical !!
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • Ce doreste dl Vali...???? ...modifici textul si dupa aceea te dai profesor de gramatica...??????....ti-ai si gasit cu cine....
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • Sa traiti dom' profesor !
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • Hai ca poluam thread-ul lui Dan....nu mai raspund aici.
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Sa-i reamintim lui Dan de intalnirea de vineri ca sa limpezim thread-ul !
                    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                    Comment


                    • Revizie de 4 ani/63000km

                      Salutare tuturor,

                      Din lipsa de timp, din pacate, nu am mai reusit sa urmaresc forumul in ultima vreme. Astazi am fost si eu la service pentru ca se facuse un an de la ultima revizie. A fost prima revizie de cand a iesit masina din garantie.
                      Costul reviziei mi s-a parut foarte mare fata de starea buna (zic eu) a masinii...
                      Rezumatul:
                      - schimbat ulei motor, cutie de viteze, diferential;
                      - schimbat placute de frana fata;
                      - filtru polen, aer, motorina;
                      - ITP.
                      Toate cele de mai sus plus manopera aproape 2600 RON. Si se pare ca peste 5000km trebuie sa schimb si placutele pe spate )))
                      Legat de uleiul de la diferential si de la cutia de viteze, nu stiu daca era chiar nevoie sa fie schimbate dar daca era recomandabil, nu m-am opus.
                      A, si revizia a fost facuta la ASKO. Parca o idee mai putin amabili decat in alte dati...

                      Comment


                      • De ce ti se pare mare avand in vedere ca ai schimbat toate uleiurile (cutie, diferential si motor) si toate filtrele plus placute de frana. Ce te face sa crezi ca la alte marci este mai ieftin sa faci o revizie de calibrul acesta?
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • O revizie langa bordura din parcare e sigur mai ieftina. Iar despre intervalul de schimb al diverselor uleiuri, poti consulta cu incredere manualul.

                          Comment


                          • Nu am făcut o comparație cu alte mărci. Mi s-a părut o sumă mare pentru o revizie pur și simplu și voiam să aud și experiențele altora în situații similare. Se pare că asta e exact ce nu am aflat...

                            Comment


                            • Puteai iesi mai ieftin daca mergeai cu piesele tale.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by ticker View Post
                                Puteai iesi mai ieftin daca mergeai cu piesele tale.
                                Cred ca da, dar cand m-am dus nu stiam ce imi trebuie. Oricum nu prea ma pricep. Daca omul a zis ca e recomandabil sa schimb uleiul la cutia de viteze, asa am facut. La fel si cu celelalte piese

                                Comment

                                Working...
                                X