CEREVELU: '11 Honda CR-V 2.2 i-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu m-am intrebat, si am intrebat pe nenea de la Thule care a spus " nu domne, toata lumea cu gipane ia doua" si oricum eu am luat de forma, ca sa nu ma intoarca din drum caralii. A mers bine cu 2 lanturi, si desigur mergea cred si mai bine cu 4, dar... e scumpe...
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Bine-ai revenit-La Multi Ani !- si sa-ti fie de bine! Cu lanturi la un SUV mi se pare aiurea, fiindca nu prea e nevoie, doar daca exagerezi, dar la austrieci inteleg ca nu prea ai optiuni !?!
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • Bun gasit cu drag!
        Da, in Austria e groasa. E federatie. Fiecare land poate spune ce vrea. Regula e: trebuie sa aveti lanturi de zapada intre 1 noiembrie si 15 aprilie. In functie de conditiile meteorologice (in cazul in care drumurile sunt acoperite cu zapada), aceasta perioada poate fi prelungita.
        In Ungaria iar poate fi nevoie: Lanturi antiderapante - utilizarea sau prezenta lor intr-o masina poate sa fie obligatorie, pe unele drumuri cazul in care conditiile meteorologice o cer.
        Cum ungurii iubesc soferii romani la maxim...
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Bun revenit si La Multi Ani !
          Dat fiind ca-i SUV si 4x4 cu cauciucuri de iarna, masina te ajuta by default, nu cred ca s-ar ridica problema lanturilor decat in cazuri aparte. Insa conform zicalei "in oala acoperita nu intra muste" mai bine sa le ai, preventiv !
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • Daca vrei sa ramai cu un 4x4 in zapada poti, ma gandesc ce distractia dracu' e sa montezi lanturile atunci ca sa iesi din belea, am avut lanturi in trecut, la 4x2, le-am montat de multe ori si parca n-as mai vrea...cu manusi, dar tot iti ingheata mainile, noroi cu zapada pe haine cand iei roata in brate, mai sare lantul, iar in genunchi prin mizerie, ajungi la destinatie, dar zici ca tocmai ai scapat dintr-o ambuscada in Afganistan.....de-aia am vrut 4x4, ca sa uit de ele ! Daca la ciudatii aia sunt obligatorii, asta e, dar, daca am inteles bine, doar in portbagaj...acceptabil...sau la prima ninsoare... obligatorii pe roata ?!
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • Pai e drumul in fatza, si echipaju` cu girofaru`. Nu te lasa decat cu lantul pus, sau iti zice sa mergi inapoi.
              La unguri, am un amic pe care nu l-au lasat nici inainte nici inapoi, fara lanturi in portbagaj, desi nu era zapada. Amenda, ca asa vor ei.
              Lanturile astea se pun instant si se scot tot instant, nu trebuie decat manusi... eventual. Se pun in sub 30 de sec si se scot in cateva secunde: http://www.youtube.com/watch?v=lYbzkQvlvXU
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • Bine ati revenit sanatos
                1. "Marfa" e pe drum...
                2. "Nenea" de la Thule....cunoastem....se puteau lua lanturile si mai ieftin ...un pic..vreo 30-38 de lei....nu-i mare lucru.(http://aventuria.ro/lanturi-zapada/l...--p398973.html). Cand am cumparat portbagajul atat a frecat-o cu pretul pana m-a pierdut de client...abia dupa ce l-am cumparat si-a revenit si mi-a facut o oferta acceptabila ....dar din pacate prea tarziu.Nu l-am inteles..statea cu portbagajul pe stoc de 2 ani..erau 3 bucati in toata tara. La Aventuria sunt niste baieti de toata cinstea...imediat m-au rezolvat. Iar treaba cu lanturile chiar daca ai anvelope de iarna - dupa mine - e un cocolomokolo... am bagat masina in zapada pana la burta si am iesit fara probleme, iar daca dai de gheata si ai rotile cu lanturi situatia se complica.Dar ma rog fiecare cu "legea" lui.
                3. Comunicati-le si celor de la M.A.E despre lanturi....ei nu stiu treaba asta..."În perioada 1 noiembrie – 15 aprilie este obligatoriu ca autoturismele să fie dotate cu pneuri de iarnă"......si atat....
                Iar aici http://www.oeamtc.at/....e in germana ......o fi si versiunea in engleza dar nu am stiut sa o caut.
                Cat despre politaii din Ungaria o cauta cu lumanarea..sa nu mai discutam. Acum cativa ani imediat cum am trecut frontiera m-au oprit...o masina de la politia rutiera si una de la vama ..ziceai ca's Osama....bine ca nu circul mult in directia aia....mai bine cu fratii Bulgari....

                Chip in taci.....
                Salutes.
                FLORIN CRISTEA
                Senior Member
                Last edited by FLORIN CRISTEA; 06-01-12, 07:33.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • Originally posted by cerevelu View Post
                  Pai e drumul in fatza, si echipaju` cu girofaru`. Nu te lasa decat cu lantul pus, sau iti zice sa mergi inapoi.
                  La unguri, am un amic pe care nu l-au lasat nici inainte nici inapoi, fara lanturi in portbagaj, desi nu era zapada. Amenda, ca asa vor ei.
                  Lanturile astea se pun instant si se scot tot instant, nu trebuie decat manusi... eventual. Se pun in sub 30 de sec si se scot in cateva secunde: http://www.youtube.com/watch?v=lYbzkQvlvXU
                  Ce frumos e in filmulet ! Sa vezi in realitate, cand e mizerie pe jos, mai bine fara, o sa vizitez tarile cu pricina vara !!
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                    Ce frumos e in filmulet ! Sa vezi in realitate, cand e mizerie pe jos, mai bine fara, o sa vizitez tarile cu pricina vara !!
                    Sa-ti iei lanturile......
                    Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                    Comment


                    • Daca aveti probleme cu montajul, incercati si Weissenfels Clack&Go. Au si protectie ca sa nu zgariati jantele de aliaj:

                      http://www.youtube.com/watch?feature...&v=YEIIbh-cBjM

                      Eu am luat pentru Accord:

                      http://hondafan.etp.ro/gallery/d/212604-1/Nokia000.jpg
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/d/212606-1/Nokia001.jpg

                      Lanturile se strang din mers.
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • Salut Rumburak,
                        De unde ai luat lanturile si cat au costat?
                        Multumesc
                        mircea
                        Accord '07 2.0 ES, M/T, silver

                        Comment


                        • Vezi aici: http://www.lanturidezapada.ro/contact
                          Le am de mai bine de doi ani, daca-mi aduc bine aminte au costat in jur de 350 de lei.
                          Am luat pentru rotile de iarna care sunt 205/55 R16. In manualul Accord-ului scrie sa nu punem lanturi pe rotile cu 225/45 R17.
                          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                          Comment


                          • Le-am gasit, multumesc pentru informatie. Din ce-am vazut sunt de buna calitate. Cred ca o sa-mi iau un set.
                            mircea
                            Accord '07 2.0 ES, M/T, silver

                            Comment


                            • Intr-adevar arata bine lanturile, se pun usor, nu sunt ca cele din hypermarket,.....dar sigur nu voi cumpara asa ceva vreodata, am cumparat in trecut fiindca erau necesare, acum chiar nu-mi mai trebuie !
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment


                              • Stii cum se zice: niciodata sa nu spui niciodata !
                                Mai sunt niste lanturi care se pun peste anvelopa doar, stil triunghiulare, dar nu le mai gasesc acum.Si alea par foarte faine, tot cu auto strangere pe roata.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X