RAZVAN82: '07 Honda CR-V 2.2 i-CTDI Executive, Deep Violet Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cam asa sunt si in Bucuresti si imprejurimi. Doar ca nu la reprezentante
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • Salutare tuturor,

      De mult nu v-am mai povestit despre micul meu samurai. Revin cu update:

      - Nr KM aproximativ 148k

      Dupa atatia KM pot sa va spun urmatoarele lucruri:

      Pro: Masina este foarte usor de condus, motorul toarce foarte frumos, tinuta de drum este impecabila.
      Contra: Putin cam lenese in depasiri (ceea ce este cam normal avand in vedere ca este destul de grea si garda la sol este destul de mare).

      Consum: urban 8.5 vara si iarna cam 9 - niciodata nu a sarit de 9
      extraurban 8 - 8.5 ( nu am reusit niciodata sa cobor sub aceste valori) - viteza medie 100km/h (pe autostrada 150-160 constant - cu mici variatii in momentul in care un destept incearca sa depaseasca masina din fata, fara sa accelereze)

      Interventii majore:
      - acum 2 saptamani am schimbat cilindrul si pompa de ambreiaj (mi se bloca pedala de ambreiaj) - piese 1100 ron , manopera 150 ron
      - maine voi schimba ambreiajul SACKS - piese 3850 ron + 450 ron manopera

      La ultimul schimb de ulei am folosit Castrol Edge Titanium FST 0w30. Sunt foarte multumit de el. Mai am aproximativ 1000km vi fac 10000 km cu el si nu am completat 1 gram. Cu uleiul original Honda 0w30 dupa 6000km a trebuit sa completez aproximativ 300-400g. Mentionez ca stilul de mers nu s-a schimbat. Doar ca am inceput sa bag motorina de la Rompetrol (Alto 55 cred ca se numeste) si mi se pare ca masina merge la fel de bine ca atunci cand folosesc Evo Diesel de la Mol.

      Am reusit sa fac si navigatia - vechiul DVD s-a zgariat si vreo 3 luni am stat fara. NU prea este bine (m-am obisnuit cu ea). Din pct meu de vedere navigatia isi face super bine treaba. Singura mea nelamurire este cum se seteaza ceasul )))) . Imi puteti da un indiciu?

      Cam atat am avut sa va spun. Pana data viitoare va doresc sa va bucurati de CR-Vuri si sa aveti drumuri linistite.

      Bafta multa

      Comment


      • La Accord ceasul se ajustează automat cānd īși stabilește conexiunea cu sateliții, nu e la fel și la CRV?
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Originally posted by BlackMagic View Post
          La Accord ceasul se ajustează automat cānd īși stabilește conexiunea cu sateliții, nu e la fel și la CRV?
          Nu am verificat. Ma uit maine si revin cu detalii.

          Comment


          • Ar trebui sa se regleze automat inclusiv cand se schimba ora si fusul orar. La mine asa e la accord

            Sent from my SM-N910F using Tapatalk
            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

            Comment


            • Se regleaza automat !
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gāndiţi pentru voi īnşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Cānd rămāi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui pānă la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să īţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gāndeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • Originally posted by BlackMagic View Post
                La Accord ceasul se ajustează automat cānd īși stabilește conexiunea cu sateliții, nu e la fel și la CRV?
                Nu . La CRV daca satelitii sunt la o distanta mai mica de 1,5 - 2 Km....nu se regleaza.......
                A lui Wylly are un sistem aparte de GPS ...."citeste" muschiul dupa copaci si directia de deplasare a stolurilor de pasarici calatoare....

                Asta asa ca sa ne "radem" un pic.....
                FLORIN CRISTEA
                Senior Member
                Last edited by FLORIN CRISTEA; 13-07-16, 14:53.
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • @ razvan 82 daca vrei sa stii mai multe despre CRV de la propietari de CRV ...si diesel si benzina...baga-te pe lista si vei avea bucuria sa ne cunosti pe toti. Asta daca poti veni, si vrei sa ne cunosti..

                  http://www.hondafan.ro/forum/showthr...334#post556334
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                    Se regleaza automat !
                    Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                    @ razvan 82 daca vrei sa stii mai multe despre CRV de la propietari de CRV ...si diesel si benzina...baga-te pe lista si vei avea bucuria sa ne cunosti pe toti. Asta daca poti veni, si vrei sa ne cunosti..

                    http://www.hondafan.ro/forum/showthr...334#post556334
                    Ia nu te mai lua de Willy, ca are dreptate, la modelul III se regleaza automat!
                    La cele mai vintage, trebuie sa bata vantul dintr-o anumita directie...!
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Originally posted by ro861 View Post
                      Ia nu te mai lua de Willy, ca are dreptate, la modelul III se regleaza automat!
                      La cele mai vintage, trebuie sa bata vantul dintr-o anumita directie...!
                      Asa este. In momentul in care am bagat dvd-ul cu navigatia, ceasul s-a setat automat.

                      Comment


                      • CRV 2006 a avut navigație numai că, din păcate, īn Romānia nu a venit cu aceasta echipare. Asta pentru ca navigație, la vremea respectivă, era numai pt UK....asa ca...treaba vintage nu prea intra īn discuție. Iar ce am eu e altceva și cam peste ce aveți voi pe CRV III.....sorry.


                        Sent from my iPad using Tapatalk
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                          CRV 2006 a avut navigație numai că, din păcate, īn Romānia nu a venit cu aceasta echipare. Asta pentru ca navigație, la vremea respectivă, era numai pt UK....asa ca...treaba vintage nu prea intra īn discuție. Iar ce am eu e altceva și cam peste ce aveți voi pe CRV III.....sorry.


                          Sent from my iPad using Tapatalk
                          Ce model de navi ai? Poti sa imi trimiti si mie un link? De ceva vreme navigatia mea nu mai citeste DVD-ul. Dupa cateva ore de functionare normala imi da eroare, cum ca nu ar putea citi DVD-ul si ma indeamna sa contactez dealerul pentru mai multe detalii. A mai patit cineva asa ceva? Eu suspectez ca senzorul de citire al dvd-ului nu mai functioneaza corect. Exista dvd-uri speciale de curatare, cum erau pentru calculatoare?

                          Comment


                          • Da, e acelasi lucru si pt CD si DVD playere.
                            Incearca asta inainte sa mergi la service.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Eu am un multimedia 2DIN....o chinezarie cum ar zice unii...dar merge impecabil de cānd am luat mașina. E cam "fumat" de atāția ani dar e bun. E un TTi. Acum găsești aparate dedicate mult mai performante. Gugaleste Caska Romania si ai sa vezi. Dar dacă se poate face al tău e si mai bine....


                              Sent from my iPad using Tapatalk
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • Multumesc mult pt sfaturi. Va voi tine la curent.

                                Comment

                                Working...
                                X