ALYN2011: '16 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC M/T Lifestyle, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Am avut și eu Vectra C cu motorul ala de 1.8.. trage dar nu ca 1.8 de pe Civic, e drept și faptul ca nu știu cum se comporta pe Tourer.
    Oricum, poate nu știi dar motorul ăsta al tău a apărut pe piață în 2005 și sunt de acord cu faptul ca după standardele actuale, e oarecum depășit. Dpmdv toată generația 9 e o carpeală.

    Comment


    • #77
      Astazi fiind 20 grade, am cumplat clima , dezastru , ce sa te bagi in depasiri, ca un motor de 1.2 de 75 cp.Poate ca ma acomodam cu celelalte minusuri daca era motorul ce tb sa fie.Nu e normal la fiecare depasire sa fi nevoit sa dai a 2-a sau a 3-a.Regret ca am luat aceasta masina.Asta trec 3 ani cat e pe leasing dupa care , trecem din nou la BMW.

      Comment


      • #78
        E clar ca nu ai treaba cu Honda. Clar esti facut pentru BMW. Sh.

        Comment


        • #79
          Nu ma asteptam la performante de bmw .Dar nici chiar asa.Ce aa zic vad ca sunt singurul care ma plang.Poate are o problema masina asta.o sa fac o programare la o verificare.Am dat si o tura cu un bmw 2.0 i 143 cp an 2002 , ala oricum avea ceva cai morti dar erau mult mai vioi ca cei 142 de pe honda.

          Comment


          • #80
            E ciudat cum în primul post păreai foarte încântat de mașină iar acum pare un coșmar. Eu zic să o scoți la vânzare/buy-back, altfel unii te-ar putea considera un troll

            O zi faină.

            Comment


            • #81
              Da eram fascinat de dotarile masinii, si toti ziceau sa vezi dupa 6 -7 k ca isi da drumul.Da , nu am facut alegerea corecta.oricum la 14500 e e ok.Bate multe si la pret si la dotari.Repet poate are ceva .As vrea tare sa dau o tura cu alt tourer sa vad cum se comporta.Parca merge infundat.

              Comment


              • #82
                Salut !
                Uite aici o comparatie cu un BMW 2.0 i de 150 CP http://www.zeperfs.com/duel1453-3001.htm
                Vad ca Honda sta mai bine la reprize gen 80-120,40-120,100-180 si nu numai .E ciudat ce spui tu pe aici .Ori masina are probleme (consum extrem de mare , cai lipsa si ce te mai plangi tu) ori chiar nu iti place absolut deloc masina si atunci poate ar fi bine sa o dai inapoi .Eu personal vin de pe 2L diesel de la WW si nu am simtit mare diferenta in reprize de depasire chiar din contra. Consumul mai mare ,normal, dar se compenseaza cu placerea condusului in cazul meu chiar daca fac peste 30000 km anual linistit.

                Comment


                • #83
                  Si eu tind sa cred ca are o problema.Nu e primul benzinar care il am.Sunt fan benzinare.Si spun lucrul acesta deoarece uneori chiar o simt ca trage.Am fost cu ea si 210 .Dar uneori se pune in bot.

                  Comment


                  • #84
                    Nu stiu la ce performante te astepti tu, dar masele celor doua masini sunt total diferite. Asa ca 15-17CP in plus cat ai tu, nu pot compensa o diferenta de 150-200kg intre cele doua modele. Fizica ne poate ajuta sa aflam rezultatul inainte sa consumam gazul degeaba.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #85
                      Asa e, cel putin la a mea, cu doua persoane la bord pierderea de performanta mi se pare foarte mare. Daca diferenta de greutate intre cele doua e de 200 kile nu ma mir ca ti-ai luat-o. Iar clima intr-adevar ar putea sa o decupleze instant odata ce detecteaza acceleratia apasata la podea. Am impresia ca numai undeva pe la 4500 o taie. Mie personal sa stii ca imi place motorul. Dar eu sunt din aceia carora le place sa traga de el

                      Comment


                      • #86
                        Alyn0211 vad ca scriai intr-un post ceva mai vechi ca schimbi pe la 5000 pai daca-i motorul de 1.8 schimba si tu pe la 6700 la 5000 abia a inceput sa traga de 5-600 de ture. E motor de turatii asa ca foloseste-l ca atare.

                        Comment


                        • #87
                          E interesant de facut paralela cu acelasi tip de discutie de pe forumul Mazda cu privire la motorul de 2l si 120CP: posesori care zic ca motorul nu trage si altii care il lauda cum ca ar fi cel mai bun aspirat din clasa respectiva de pret doar ca "trebuie sa stii cum sa-l conduci".

                          Cam orice motor sub 2l NA trebuie turat, mai ales la modelele mai noi care au cutiile de viteza tunate pentru economie (adica trepte lungi ce transmit mai putin cuplu la roti).

                          Din experienta mea cu motor NA de la Mazda, nemultumirea era in situatia urmatoare: in oras undeva in treapta a 3a cu 35-40km/h, vezi o posibilitate de sprint (fie pentru a prinde traficul din fata ta ca unul a schimbat banda, sau pentru a intra pe o alta banda unde se circula mai tare, etc) si daca nu schimbi in treapta a 2a, nu prea trage masina. Un motor pe benzina turbo cu un cuplu mai generos de pe la 1500RPM te ajuta in situatia respectiva si face condusul sa fie oarecum mai placut si relaxant stiind ca ai putere mai multa pe o plaja mai mare.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by unixro View Post
                            Alyn0211 vad ca scriai intr-un post ceva mai vechi ca schimbi pe la 5000 pai daca-i motorul de 1.8 schimba si tu pe la 6700 la 5000 abia a inceput sa traga de 5-600 de ture. E motor de turatii asa ca foloseste-l ca atare.
                            E cineva care schimba non stop la 6700 ? Cred ca m-as duce cu nervii capului. Hai la drum lung de fun o mai fac dar non stop ?
                            Mie personal imi pare rau Alyn ca nu iti place masina si cumva simti ca ti-ai luat teapa .Personal o consider o masina super decenta cu care imi fac treaba suficient de bine si mai cobor si cu zambetul pe buze din cand in cand . Ziceam intr-un post mai vechi ca si eu mi-as fi dorit in plus vreo 30CP si vreo 100kg mai jos dar aia e daca am vrut Euro 6,pinguini si alte chestii eco.
                            Iulian am citit din astea ref la M3 - http://www.automobile-catalog.com/auta_cmp2.php
                            Nici unul nici altul nu sunt motoare de viteza din pct meu de vedere . Aci pe forum sectiunea de viteza incepe cu Type -R
                            Scuze de OT Alyn

                            Comment


                            • #89
                              Cum puteti lua in serios si cata rezerva de rabdare aveti cu unul care-si ia un Tourer sa faca liniute cu toate balariile printr-un megaoras ca Ludus? Voi ati trecut vreodata prin Ludus sa vedeti ce pista de aeroport are in loc de sosea?!
                              Daca are o problema cu consumul, daca i se pare ca masina e mai rea decat altele, de ce nimeni nu-l asteapta sa vina cu vesti de la service si il indeamna sa schimbe la 6500? In Ludus, la 6500 rpm?

                              Comment


                              • #90
                                Ei acum si tu...Alyn o fi primarul si opreste circulatia cand e sa faca o liniuta cu Opel-urile.Poate pune totusi si niste fotografii cu masina lui,eu inca nu am vazut.Ce ma frapeaza e comparatia Civic-seria3.Sincer,chiar in Civic,ai loc mai mult decat in seria 3 asta nou.Daca ar fi sa compari Civic cu seria 1,cum e normal sa o faci,m-ar apuca rasul.Seria 1,e cea mai penibila masina din cate am vazut si condus,sincer.Din pacate sunt in continuare nevoit sa o conduc...In afara de tinuta de drum sportiva,in interior e meschin...Acum,pe bune,ti-ai luat masina asta sa faci liniute?Nu e pentru asa ceva indiferent cum ai conduce-o.O sa se mai lase motorul,fara indoiala si o sa traga ceva mai bine.Nu te astepta la minuni in schimb,fiindca orientarea ei e pentru altceva,mai ales tourer.
                                dantt
                                Senior Member
                                Last edited by dantt; 02-03-17, 07:10.

                                Comment

                                Working...
                                X