-LIVIU-:'14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Sport M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • inca 200000! Ma bucur sa aud ca s asa ok motoarele si multi km fara probleme!

    Comment


    • Sunt motoare simple, aspirate, facute sa mearga muuulti km. Pentru mine au fost cateva filtre in cautarea initiala. Am vrut masina pe benzina, fara turbo. Fara griji, fara EGR, DPF, etc. Mentenanta relativ ieftina, etc. Singurul minus al acestei masini e garda la sol mica, din pacate nu exista solutie pentru asta.

      Comment


      • Distributie facuta la 277000 km. Din spusele mecanicului nu prezenta o uzura foarte mare, "ar mai fi mers". Am preferat sa fiu safe, am mers pe original.
        Acum suntem gata pt orice drum lung

        Comment


        • Am mai finalizat o "plimbare" pana in Elvetia, fara probleme. Masina merge brici . 285.000+ KM.

          Comment


          • dar la interior cum se prezinta? huse roase ceva ca la mine, scaunul sofeului prezenta urme si nu aveam decat 100k
            Honda Civic x 2020 1.5 182 CP

            Honda Civic IX 2015 1.8 142 CP

            Comment


            • Am sa pun poze. Scaunul soferului e clar uzat, maciulia schimbatorului s-a dus (am ajuns la cauciuc dar imi place cum se simte in mana). Dar in fond e o masina care a fost folosita, nu tinuta in puf. Am avut grija (si am) de ea dpdv tehnic. Schimburi de 2 ori pe an, in rest mers normal, nu forjez aiurea daca nu e cazul etc. la drum lung merg doar pe cuise control, etc. Sincer daca nu o schimb as putea merge cu ea pana la 500.000km.

              Urmeaza sa fac o casa curand, numai ea o sa stie cati saci cu materiale si nimicuri va cara .....

              Comment


              • Update. Am decis in principiu ca la finele anului sa vindem Tourer-ul si sa trecem pe o alta japoneza, dar hibrida (UX de la Lexus). E suficienta pt 2 persoane (copii sunt deja la facultati afara), masina are garda decenta pt Bucuresti, Toyota stie cu hibridele. Urmeaza sa fac drive test, sa vad timpi de livrare, etc. Nu arde, masina curenta merge "gratis", am facut deja programare la revizia de primavara. Ulei Eneos 0w20, filtre Mann, ca de obicei.

                Comment


                • Probabil ultimul post pe acest forum
                  Fost/discutat la Lexus, urmeaza drive test si apoi achizitie (apoi vanzare Civic). Honda e ok, chiar azi am fost la revizia de gaz. Totul ok.

                  Sa auzim de bine !

                  Comment

                  Working...
                  X