KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    ticker:Care este motivul pentru care ai revenit la 0w-20?La consumul de benzina parca se simte ceva diferenta fiind ceva mai mare .
    BV26CAT:Nici prin cap nu mi-a trecut ca nu schimba si alte filtre ex:de aer sau de polen.Iar despre acel control antirugina mi-au explicat ca tocmai ca masina se afla in garantie trebuie facuta aceasta.
    Suparat am fost pe ei ca m-au tratat ca si cum parerea mea nu conteaza.La un moment dat raspunsul lor a fost :" De unde sa stim noi ca sunte-ti dispus sa dati bani in plus pe un ulei mai scump doarece majoritatea vor revizii ieftine"(da am uitat ca traiesc in tara zgarcitilor si Honda isi cumpara doar sarantocii care nu au bani de Mercedes , BMW sau Audi) moment in care va spun sincer m-am blocat si am inceput sa tremur de nervi.Le-am explicat ca in tara am lucrat ca mecanic moto si m-am documentat ce recomanda firma Motul pt masina mea la care raspunsul lor a fost ca: "aceasta firma de ulei sunt pe felie cu Honda si este normal sa recomande doar aceste tipuri de ulei".
    Ce nu inteleg de ce alte marci :Castrol sau Liqui moly au total alte recomandari.
    In ziua de azi nu se mai trec reviziile in cartea de service ?
    Deci concluzia este ca sunt DEZAMAGIT de seviciile reprezentantei Honda din Goppingen.
    PS:Nu am mai avut timp sa scriu doarece in sfarsit juniorul s-a hotarat sa vina pe lume.

    Comment


    • #62
      In primul rind felicitari pentru junior (la multi ani fericiti), acum ai un motiv in plus sa nu te mai enervezi din cauza unor pacalici (data viitoare vei sti ce sa faci si ce sa ceri)

      Comment


      • #63
        Ooo, felicitari pentru junior. Stii cum se zice...pentru restul exista Mastercard. Important e sa fie baiatul sanatos si sa va bucurati de el.
        Referitor la verificarea aia pentru rugina, stiu ca e trecuta in manualul masinii la ce se verifica la o revizie, dar ma asteptam sa nu fie taxata cat timp masina e in garantie. Foarte bine ca fac verificarea aia , dar nu mi se pare normal sa o platesti tu.

        Comment


        • #64
          Felicitari tati! A fost excursia in croatia cu noroc?!

          Bebelusa mea are 10 luni jumate si stiu cum e cu timpul.

          Revenind la ulei, eu am mers la prima revizie la Asko si mi-au pus ei 5w40.
          E un ulei universal, bun cam oricand la rece sau la cald.

          Si am urmat trenul asta cativa ani.
          Din discutiile de pe forum am aflat ca ar fi cel mai indicat pentru motorul asta 0w20 si am zis sa incerc.

          Pana acum a mers bine masina cu el si nici nu mi-a consumat mult ulei intre revizii (nu a fost nicodata nevoie de completare) si de aceea am ramas pe el.

          Sun curios cum e si 5w30 Eneos Sustina, dar momentan raman pe 0w20
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #65
            @kawamoto: reviziile nu se trec in cartea de service (cel putin nu la Honda in Germania). Reviziile sunt inregistrate in baza de date si se face export(print) cand vrei de la orice service Honda.

            Filtrele le schimba dupa carte, daca la numarul tau de km nu era trecut schimbul... nu-l fac. Daca vrei poti sa le schimbi si singur. Cand am fost la una din revizii si conform manualului trebuiau schimbate au venit sa ma anunte ca trebuie sa le schimbe (plus ca era o revizie mai amanuntita si pretul mai mare)... dar le-am spus sa nu se atinga de filtre ca abia le schimbasem eu.

            Daca vrei sa eviti probleme de genul, poti sa te duci si tu cu uleiul tau si gata. Pe m-au si intrebat odata (mai pe la inceput cand nu ma stiam cu ei), daca am eu piesele sau le pun dansii.

            In mod ironic(si ca sa dam si o turnura putin comica la toata situatia)... prin Romania lumea se plange ca service-urile incarca facturile cu piese scumpe... tu te plangi ca au incercat sa iti scada pretul facturii )

            Si felicitari pentru strumfulet, sa-ti traiasca!!

            Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
            Dozer
            Senior Member
            Last edited by Dozer; 16-03-15, 07:33.
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #66
              Dozer: Reviziile nu se MAI trec in carte. La mine de ex, sunt trecute absolut toate, fara excepție. Eu am aflat sapt trecuta ca totul este in baza de date Honda când un coleg a vrut sa își ia un Civic din 2012. Am comparat caietele de service si lipsesc exact paginile unde la mine sunt ștampilele si datele reviziilor.
              My cars:
              2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
              ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

              Comment


              • #67
                La Accord-ul meu toate sunt online, de la bun inceput. La fel a fost la toate Accordurile pe care le-am vazut cat am umblat dupa masina, iar cand ii întrebasem imi spusesera ca asa e la Honda(am presupus ca asa e toate modelele). Nu stiu exact de cand a fost, sau cu ce modele au inceput implementarea acestui sistem.

                Sent from my SGP611 using Tapatalk
                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                Comment


                • #68
                  Accordul meu din 2013 provine din Germania si nici eu nu mai am paginile de stampile, dar Romania si Ungaria nu au suport la baza respectiva de date asadar iti stampileaza ultima pagina din carte (unde e "buzunarul" pt. dovezile de revizii imprimate din baza de date)...
                  Jozsi
                  Senior Member
                  Last edited by Jozsi; 16-03-15, 23:21.

                  Comment


                  • #69
                    Mda, la Jazz-ul meu din 2009 e la fel. Carte service fara rubrici pt revizii.

                    In schimb, CR-V-ul din 2011 al tatalui meu luat de nou din DE are rubrici de revizie in cartea service.

                    Ciudat...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Va multumesc pentru urariile de bine ale juniorului .
                      Cei de la reprezentanta au spus ca totul este electronic iar eu am o simpla foaie A4 pe care sunt printate operatiuniile efectuate si data urmatoarei revizii .
                      Ce ma mir este ca urmatoarea revizie se face la 34.000 km sau decembrie 2015 .Nu ar fi trebuit sa ramana termenul tot din an in an adica martie 2016 ?

                      Comment


                      • #71
                        Asta daca nu ti-au considerat revizia ca revizie "intermediara".
                        N-am inteles niciodata conceptul asta.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #72
                          @kawamoto: in cazul meu, merg dupa contorul masinii. Si mie in prima faza imi trecusera numarul de km la care sa vin (sau anul), dar dupa au luat si mi-au schimbat termenul de revizie dupa contor(sau anul), pentru ca ajungeam prea repede la dansii.

                          Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • #73
                            Nu stiu din ce fel de sticla este fabricat parbrizul dar am reusit sa-i fac o zgarietura de toata frumusetea .Probabil am avut o pietricica pe stergatorul de la pasager si nu am fost atent,iar acum am de jos pana sus un semicerc. Probabil cand voi strange si cateva ciobituri il voi schimba pe teilkasko dar pana atunci nu cred ca are rost sa dau 150 de euro.
                            Nu stiu ce parere aveti de antifonarea civicului, dar dinspre interior spre exterior este excelenta . Plangea al mic al meu de isi dadea plamanii afara iar eu langa masina nici nu banuiam ce se petrece in interior. O alta optiune pe care o apreciez sunt geamurile Privacy Glass, ca prichindelul poate papa fara sa fie deranjat (de fapt sotia ) de privirile indiscrete ale trecatorilor. Oricum isi fac treaba foarte bine cand masina este lasata in soare, chiar se simte daca soarele bate din fata prin parbriz sau din spate.
                            In rest totul ok doar cand ma mai intalnesc cu prietenii sau vorbesc la telefon cu cei din tara, toti ma intreaba "Iti mai merge Civic-ul ?".
                            Dragi colegi forumisti e ceva cea ce eu nu stiu ? Ar trebui sa se intample ceva in viitorul apropiat ?

                            Comment


                            • #74
                              Stai llinistit, si al meu dupa prima iarna in care nu am mai avut grija de el e plin de zgarieturi. M-am gandit la un moment dat sa-i fac un polish, dar mi-e teama sa nu ma trezesc cu niste halouri de toata frumusetea, sa fie mai enervante decat zgarieturile astea. Probabil cand se va zgaria mai tare o sa-l schimb cu unul cu protectie termica. Diferenta e si la mine foarte mare intre cum bate soarele prin parbriz si cum prin geamurile laterale.

                              Comment


                              • #75
                                pana acum toate merg ok....nu stiu prin tara ce se intampla...
                                Honda Civic Tourer UK Septembrie 2014 (SR Model) 1.6 I-DTEC

                                Comment

                                Working...
                                X