KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ma gandeam sa-mi cumpar asa ceva si s-o montez ocazional la mers pe autostrada.http://www.ebay.de/itm/BRA-Honda-Civ...item2a276e8c0e

    Comment


    • #47
      Stiu pe cineva care a avut asa ceva si o zis ca se zgarie pe dedesupt. Folia mi se pare cea mai buna solutie, dar o folie de calitate.

      Comment


      • #48
        Chiar daca isi fac treaba... imi par mult prea urate. In plus ma gandesc ca la cat este de sensibila vopseaua, mai degraba risti zgarieturi de la montat-demontat.

        In cazul in care nu m-am facut inteles.. folia de care zic este speciala pentru acest scop(protejarea de zgarieturi/ciupituri a diverselor elemente de caroserie).

        Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

        Comment


        • #49
          Ce am vazut eu prin magazine de exemplu de la foliatec are latime maxima 20cm.

          Comment


          • #50
            Daca ajung pe la magazin ma uit si iti spun. Erau in vreo 3 dimensiuni, si parca erau si mai late de 20cm(nu erau de la Foliatec).

            Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

            Comment


            • #51
              Astazi mi-a aparut mesaj service due soon.Desi am 15.7850 km iar anul se face in mai el zice ca mai am de facut 1260 km.Intrebarea mea este cum de a ajuns la concluzia asta desi nu este indeplinita niciuna din cele 2 conditii, adica 1 an sau 20.000 km.

              Comment


              • #52
                Senzor de calitate a uleiului din motor, sau estimare functie de conditiile de exploatare (drumuri scurte, viteze medii mici corespunzatoare traficului urban).

                Comment


                • #53
                  Ma gandeam ca despre asta este vorba .Stiam ca unele masini mai "premium" au asa ceva dar nu ma asteptam de la civic.Am crezut ca are efectiv un contor resetabil de nr de km sau zile.Ma bucur ca schimb uleiul mai repede doarece pana acum eram obisnuit la benzinar 10.000 km iar cand am fost in reprezentanta Honda sa il schimb la 15.000 m-au trimis acasa.
                  Am doua variante adica reprezentante: de unde am luat masina (55 km ) ei folosind ulei Motul sau la mine in apropiere dar ei folosesc doar original Honda.
                  Stiu ca ambele uleiuri sunt bune dar de ce multi hondari au trecut pe Motul?De ce?Avantaje?
                  Stiu cu ce se mananca marca Motul fiind motociclist si este sigurul ulei pe care il voi folosi cel putin la moto.

                  Comment


                  • #54
                    Stresat de atentionarea din bord cu privire la schimbul de ulei am hotarat sa il fac astazi la reprezentanta din apropiere deci nu de unde am luat masina.
                    Ma duc sa iau masina,platesc si cand dau sa plec arunc o privire pe factura si surpriza:
                    Schimb ulei si filtru 31,00 euro
                    Inspectie si verificare antirugina 54,25 euro
                    Stergerea erorii si verificare cu tester 23,25 euro
                    Ulei fullsintetic 5W-40 (ACEA A3/B4) 3,7 litri 50,65 euro
                    Filtru ulei 13,90 euro
                    Saiba buson golire ulei 0,48 euro
                    Total 173,53 euro plus 19%TVA rezulta suma de 206,50 euro
                    Acum va rog sa-mi spuneti ce nu vi se pare in regula cu aceasta factura ca eu am plecat de acolo foarte suparat si nervos dupa ce m-am certat cu ei.

                    Comment


                    • #55
                      Inspectie si verificare antirugina 54,25 euro

                      Ce inseamna asta?
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #56
                        Nu inteleg de ce trebuie sa platesti inspectie si verificare antirugina, precum si stergere eroare cu testerul la o masina aflata in garantie. Pur si simplul fapt ca verifica antirugina o masina de 1 an vechime imi pune niste semne de intrebare. In fine, ce mai conteaza, doar n-o sa tii masina asta 10 ani. Sunt convins ca ai mei cand am facut revizia nu s-au uitat la cum stau cu rugina.
                        Daca scadem astea raman in jur de 113 eur pentru schimbul de ulei + filtru. Mi se pare un pret corect, dar as fi schimbat si filtrul de polen. Dupa umezeala iernii ar merge un filtru nou.

                        By the way, vrei sa iti zic cat mi-au oferit pe am mea la buyback ca sa cumpar modelul 2015? 11.000 eur maxim Probabil daca ar vedea parbrizul zgariat si vopseaua sarita de la pietricele as mai pierde 1000.

                        Comment


                        • #57
                          Inspektion,Korrosionsschutz-Kontrolle
                          Dar nu asta ma surprinde ci uleiul folosit care nu apare in cartea masinii ca recomandare 0W-20,0W-30 sau 5W-30.
                          Va rog ajutati-ma ca sunt in dilema totala.
                          Am uitat mi-au scos ochii ca au facut test baterie gratuit si e incarcata 55% dar probabil din cauza drumurilor scurte.
                          kawamoto
                          Senior Member
                          Last edited by kawamoto; 06-03-15, 21:56.

                          Comment


                          • #58
                            Merge si 5w40. Am avut eu 3 schimburi si motoarele noastre nu difera asa de mult...
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Problema mea este ca iarna la o temperatura de -10 grade sau mai frig la un drum de 2,2km (acasa-servici) ce eficienta la ungere o sa am.

                              Comment


                              • #60
                                O sa ai, stai linistit. A mea are 120k km, si a avut 5w40 de la 15000 la 60000 iar de atunci am trecut la 0w20. Nu imi papa mult ulei nici atunci nici acum (nu scade decat la jumatea jojei de la revizie la revizie).

                                Si iernile din Ro sunt mai rele ca cele din De.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X