KAWAMOTO: '14 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Polished Metal Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by kawamoto View Post
    In sfarsit dupa 42.000 km am reusit la insistentele mele sa schimb filtrul de aer. Daca lasam dupa ei mai trebuia sa merg cu el inca 20.000 pana il schimbau. Am fost azi in reprezentanta si hotarat am spus ca nu ma intereseaza eu vreau sa-l schimb. Pe loc a venit patroana din spate cu unul si l-am schimbat eu in fata reprezentantei doarece ar fi putut sa-mi faca programare peste 2 sapt. Treaba de 10 secunde ce sa zic.
    In parcare am vazut-o pe patroana schimband ceva preturi la masini unde a urmat un dialog:
    Aveti un Type-R pt probe?
    Da dar stiti ca, ca mmmrr ca bbrrr.
    Ok nici o problema, si asa am o frica ca asa de mult o sa-mi placa, probabil o sa-mi doresc sa-l cumpar.
    Cand doriti sa faceti drivetestul. Avem unul chiar acum disponibil.
    Poate data viitoare. Pt moment am destule datorii la Honda Bank. Prima data trebuie sa le achit pe cele actuale nu sa fac altele.
    Sincer nu pot sa-mi dau seama cum reusesc astia sa vanda masini. Nu uitati ca la ei am fost prima data sa vad o masina.
    Psihologie inversa. Se aplica si la agatat )

    Comment


    • Mai tineti minte cadoul de pasti?
      Cele doua usi stanga avariate, de nu stim cine.
      Din cauza neatentiei mele cand am incheiat polita full casco, eram obligat sa fac reparatia intr-un anumit service. Am rezolvat si am schimbat aceste conditii si ca urmare astazi am fost la constatare in reprezentanta Honda. Desi ei nu au vopsitorie se vor ocupa dansii de tot inclusiv tratarea cu asiguratorul. Rezultatul constatarii - necesita elemente de caroserie noi. Se pot indrepta cu chit dar e exclusa metoda aceasta, fiind explicatia sefului de service.
      Sunt curios cum rezolv problema asta. Poate am totusi un pic de noroc si se termina cu bine.
      kawamoto
      Senior Member
      Last edited by kawamoto; 01-11-16, 12:38.

      Comment


      • Din ce am vazut eu in fotografii, usile se pot repara in conditii de calitate fara probleme. Dar... poate in Germania se repara altfel. Adica se inlocuieste.

        Comment


        • Ai dreptate. Ce nu se vede insa in poze este deformarea usii soferului si pe verticala. A capatat 3 cute de jos pana la manerul de deschidere a portierei. Distanta intre ele relativa mica face ca imposibila remedierea doar prin tragere. Solutia fiind chituirea ca indreptare adica mascare. Era mai simplu daca era afectata doar pe orizontala. Deci in total sunt 4 cute ale tablei, una pe orizontala unde de fapt a fost impactul si 3 pe verticala ca urmare presiunii exercitate asupra fetei usii.

          Comment


          • Da, posibil sa nu se vada din pozele facute. Usa pe spate mi se paruse mai rau, fiind deformata chiar pe cant. In acest caz, cred ca reparatia se va duce spre 2500-3000 Euro, in banii nemtilor.
            IB
            Senior Member
            Last edited by IB; 01-11-16, 17:48.

            Comment


            • Salut, ai montat intre timp acele el wire în uși?

              Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

              Comment


              • Le-am si demontat.
                Ma rog am montat in usa soferului dar in cealalta nu. Planul a fost la montajul celei de la pasager sa fac un tutorial pe forum. Dar odata cu dauna cu pricina am zis ca e mai bine sa nu am probleme si am demontat si pe cea de la sofer. Deci acum nu le am montate. A iesit pana la urma foarte bine dar cu un mic truc. Parca am pe undeva ceva poze. Trebuie sa caut si la remontaj sa fac descrierea pasiilor.

                Comment


                • Am întrebat ca aș vrea să montez si eu, dar cred că la primăvară acum a venit frigul.Poate reușești un tutorial, mulțumesc.

                  Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • Originally posted by IB View Post
                    Da, posibil sa nu se vada din pozele facute. Usa pe spate mi se paruse mai rau, fiind deformata chiar pe cant. In acest caz, cred ca reparatia se va duce spre 2500-3000 Euro, in banii nemtilor.
                    Chiar 3.800 euro.
                    Sunt disperatii astia de la asigurare. Agenta de la asigurare face figuri de parca trebuie sa plateasca ea personal dauna. Sunt tare curios daca se aproba sau nu reparatia.

                    Comment


                    • Am lasat astazi masina in reprezentanta pt reparatia portierelor. Sper sa iasa bine si sa nu am probleme.
                      Ieri iar am calcat-o din nou pe coada venind de la Munchen. La 209 km/h in usoara urcare ea ar fi vrut sa retrogradez in treapta a-5. Stiu am mers cam ilegal avand in vedere ca eram incaltat de iarna. Inca sustin ca in anumite momente e prost pus afisajul de kilometraj acolo unde este. Sotia din spatele meu nici o treaba dar soacra pe locul din dreapta...

                      Comment


                      • Prea scump dom'le [emoji16]

                        Eu am reușit 216 km/h maxim, mai mergea, dar nu am vrut sa forțez nota. M-am mirat atunci, ca eu credeam ca e limitata electronic la 205. Totul s-a făcut în condiții teoretice de siguranță.

                        sent with the speed of light

                        Comment


                        • Merge fara probleme a mea 232km/h. E adevarat trebuie antrenata, dar pe traseul Ulm-Munchen am cand si unde.

                          Comment


                          • Originally posted by kawamoto View Post
                            Merge fara probleme a mea 232km/h. E adevarat trebuie antrenata, dar pe traseul Ulm-Munchen am cand si unde.
                            Eu stiam ca are 215 viteza maxima. Mai tare fuge versiunea de 2.2 diesel. Te-ai uitat si ce viteza aveai pe GPS cand ai fugarit-o pana la 232?

                            Comment


                            • Crezi ca la viteza asta arunc vreo privire in alta parte decat la cei de pe banda 1 si 2. Nu sunt chiar nebun ca alti care la 160 km/h scriu mesaje pe telefon. Chiar am vrut sa sun la Polizei. Inconstient nu alta.
                              Normal ca nu este viteza reala cea de 232 dar asta este cea afisata de masina. Si da nu merge din prima cum am mai spus sus, trebuie sa ai in fata un drum de 150-180 km fara limitare si sa incerci de 7-8 ori si vei reusi. Normal ca nu pastrez pt mult timp aceasta viteza mai ales ca mai sunt si altii in trafic. Si DA uneori o calc maxim. Asa cum si motocicleta veche vedea de multe ori 295 km/h si asta nu doar pe autostrada.
                              LE: Masina merge si cu o inveti si cat de des o calci. Am luat un Ford C-max 1,6 Ti-vct de la un mos si abia reuseam sa merg cu el 150 km/h. Dupa 2 ani de antrenat mergea fara mare stres 185-190 km/h.
                              kawamoto
                              Senior Member
                              Last edited by kawamoto; 15-11-16, 12:31.

                              Comment


                              • Poate suna si ala la polizei ca vazuse unul pe banda 1 uitandu-se la file
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X