BERTRO: '08 Honda Civic Hybrid Sedan 1.3L IMA CVT, Dark Grey (USDM)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by bertro View Post
    Castigul lui: maxim 100$ pe piata neagra. Paguba mea... vreo 1000$ sa schimb geam+cheder+folie si sa repar portiera. Plus zeci de minute de telefoane si multe ore de stat prin service-uri, parcari, etc. Asigurarea acopera o parte, dar franciza de 500$ tot din buzunar o platesc.

    ii doresc sa-si cumpere droguri de toti banii si sa moara de overdose prin spatele vrunui bloc pe undeva.
    Si eu injuram ca in Romanica iti sparg idiotii astia geamul pt un detector de radar de $50....
    Imi pare sincer rau pt ce ti s-a intamplat. Cunosc sentimentul pt ca acum 2 saptamani exact asta am simtit si eu. Un concediu stricat. Din fericire la mine s-a reparat pe CASCO si nu m-a costat un leu.
    Erau niste reclame cu sistemul de securitate de la Chevy cu maimuta in portbagaj.. ma gandesc sa imi iau si eu un cimpanzeu de anti-furt.
    Sunt insa convins ca masinuta iti va readuce zambetul pe buze cand o conduci. Pana atunci be strong...
    My baby blue
    '08 Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Neutron Blue

    Comment


    • #77
      Originally posted by tr0ubl3 View Post
      Din fericire la mine s-a reparat pe CASCO si nu m-a costat un leu.
      eu am platit acum pt ca am fost zgarcit cand am incheiat contractul de asigurare. aveam optiunea sa aleg franciza 0$, 500$, sau 1000$. la franciza de 0$ politza anuala ar fi fost cea mai scumpa, iar la 1000$ cea mai ieftina.
      Am zis sa aleg 500$ ca oricum daca ai damage sub 500$ nici nu merita sa declari la asigurare ca iti creste gradul de risc si implicit politza anuala pe viitor.

      n-am vrut sa platesc 100$/an in plus.... las' ca am platit acu 500 din buzunar cat sa-mi fie pe 5 ani daca mai fac o belea, iar 500 si tot asa pana ma invat minte sa sun si sa-mi schimb politza.


      PS: masina deja are geamul inlocuit si circul cu ea, nu riscam s-o parchez prea mult fara geam chiar si in garaj la bloc. Acu am de mers iar in service sa-mi puna folia si sa estimeze daca imi pot repara fatza de portiera sau o schimba cu totul. Dupa care probabil o sa mai merg la vreun service sa-mi instalez folii anti-efractie si cel mai agresiv sistem de alarma pe care-l gasesc.
      2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
      2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

      Comment


      • #78
        in sfarsit masina e iar ca noua! am fost sapt trecuta sa-mi puna folia si sa-mi schimbe fata de usa. au uitat ei sa curete toate cioburile de sticla din usa si se aud cand o inchid, dar mi-e lene sa ma duc iar pana la service doar pt atat.

        I-am intrebat de folie anti-efractie (e de fapt si anti-glont). e doar 500$ pt toate geamurile si cred ca o sa ma duc prin iunie-iulie sa-mi pun (cand le-or primi). Pana atunci vin cu autobuzul la work.
        2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
        2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

        Comment


        • #79
          Folie anti-glont? Uau, asta e buna pentru Bucuresti, cand mai injuri vreun bizon in trafic si observi ca dupa aia se da jos si scoate pistolul...
          "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

          '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

          Comment


          • #80
            hmmm.... dupa ce m-am chinuit de mi-au sarit ochii aseara fara succes sa bag un aparat de aer conditionat in portbagajul microscopic al Civic-ului, apoi inca vro 15 minute pana l-am facut sa incapa pe bancheta din spate cu tot cu pasageri, ma cam bate un gand sa-i inmanez cheile de la Civic sotioarei mele si eu sa-mi iau ceva mai spatios (si mai masculin cu ocazia asta).

            am doua optiuni in minte:
            CR-V (pre-2007, nu-mi place botul la astea noi)
            sau
            Ridgeline


            n-are rost sa mai spun ca inclin taaaaare in favoarea ridgeline

            desigur, o sa fie second-hand ca n-are rost sa platesc de noua o masina pe care probabil n-o sa o folosesc foarte des. acu' sa vad ce preturi sunt si la second hand-uri. stay tuned.
            2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
            2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

            Comment


            • #81
              Wow, da' ce bine arata cel din poza...
              '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

              Comment


              • #82
                da, arata de mori. de fiecare data cand trec pe langa unul mi se scurg ochii. singura faza nasoala e ca haleste la benzina de te rupe. 14L/100. nah, e camion pana la urma.
                2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                Comment


                • #83
                  Eh lasa ca la voi e mai ieftina
                  Cat mai e galonul?

                  Comment


                  • #84
                    las, ca avand "tramvai", iti iese medie de consum buna la cele doua masini

                    get that mo'fo truck already...
                    2006 Accord CL7 2.0 MT

                    Comment


                    • #85
                      Cu Ridgeline am mers si e super masina. Merge bine si pe sosea, iar pe offroad rupe tot, spre marea mea surprindere. Consumul nu e asa e mare daca mergi normal. Mie mi-a iesit undeva pe la 10 si ceva si mi-a crescut la 14 numai dupa ce am dat la ea. Nu prea mi-au placut manerele si manetele de la interior, sunt de camionagiu, dar e un truck pana la urma, midsize ce-i drept.
                      Tare rau pachetul Street Sport: http://www.autoblog.com/2005/11/02/honda-ridgeline-street-sport-concept-shows-at-sema/

                      Comment


                      • #86
                        Ai dreptate Bogdan. Tocmai am citit review-ul de la CanadianDriver si zicea ala ca in 5 zile a avut consumuri de 10-12.5. deci mai bine decat zice Honda pe site.

                        @cryo: man... io mi-as lua mo'fo truck-ul si azi, da' tre sa estimez daca merita gaura pe care o da in portofel. O sa fie o masina folosita destul de rar (tot cu "tramvaiu" o sa vin la lucru, doar ca pe alt scaun ).

                        @seth: azi dimineata litrul era 1.08$. mult tare fata de 0.75$ prin iarna. Bine ca mai am vreo 4-5 cartele de benzina din cele castigate anul trecut.
                        2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                        2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by bertro View Post
                          da, arata de mori. De fiecare data cand trec pe langa unul mi se scurg ochii. Singura faza nasoala e ca haleste la benzina de te rupe. 14l/100. Nah, e camion pana la urma.
                          Crv-ul meu ia 15% in oras cu ac in conditii aproximativ normale de trafic....8-9% pana in 120 k/h...asa ca ce sa mai zic....si 16% pe autostrada la 160-170km/h.....si nu e Ridgeline....daca as avea banii nu as sta pe ganduri...da ma rog..fiecare isi face socotelile lui. Succes....
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #88
                            Bertro, daca e sa denumesc calitatea principala a J35-ului, as spune fara ezitare: consumul. E foarte redus pentru un V6, asa ca sa nu te sperii de treaba asta. Vezi ca un invoice la un Ridgeline a ajuns cu pana la 3-4000 dolari mai scazut decat MSRP. Au bagat dealerii reduceri la voi pe Pilot si Ridgeline la greu, nu prea mai tin cont de resale value.

                            Comment


                            • #89
                              Ma rog pentru tine sa avem primul "frate" cu Ridgeline
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment


                              • #90
                                @Bogdan, ai perfecta dreptate. Chevy-ul V6 pe care-l aveam acu 2 ani halea 15-16 in zilele bune. Iarna sarea la 18-20 lejer. Prin comparatie, Ridgeline consuma putin.

                                merci pt pontul cu reducerile. momentan insa daca imi iau ceva o iau second. In conditiile economice actuale, n-am curajul sa mai adaug inca o rata la cheltuielile fixe lunare. Dar, cine stie?

                                LE: tocmai am gasit una second la un dealer. masina certificata, kilometraj bun, pret rezonabil. http://www.hondaterrebonne.qc.ca/fr/...&origin=lespac
                                bertro
                                Senior Member
                                Last edited by bertro; 26-06-09, 15:06.
                                2008 Civic Hybrid USDM 1.3L @ 110HP
                                2004 Ford Expedition Eddie Bauer USDM 4x4 5.4L @ 330HP

                                Comment

                                Working...
                                X