MARCA: '07 Honda Civic Sedan 1.8 , Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Asa cum am mai scris undeva pe acest forum pana in martie 2007 am avut octavia 1,9 tdi. Pe drumul asta, in aceleasi conditii de mers scoteam cam cu un litru mai putin.

    Consumul este mai mare dar sa nu uitam ca si la octavia 2,0 tdi care are 140 cp (adica atat cat are honda mea) consumul este cu cca. 0,5 litri mai mare.
    civic 1,8 sedan 140 cp

    Comment


    • #92
      octavia 2,0 tdi care are 140 cp (adica atat cat are honda mea)
      Ce are in plus tedeul de 2.0 este cuplul de 320 Nm, cu valente deosebite in ceea ce priveste reprizele. Ce cuplu are Civicul sedan cu al sau 1.8 140 cp?
      2004 BMW 318i E46 facelift 2.0i 143CP
      2007 Ford Fiesta 1.3i 70CP Comfort Verdigris [my wife's drive]

      Comment


      • #93
        Originally posted by marca
        Multumesc! De ce nu o sa am succes?
        Bara, fiind de plastic, banuiesc ca nu e mediul cel mai bun pentru acel 'ruj'. Eu am incercat sa il folosesc pe capacul de la portbagaj si nu a dat cine stie ce roade.
        Civic '03 1.6 VTEC II
        Accord '06 2.4 M/T

        Comment


        • #94
          Originally posted by elikratos
          octavia 2,0 tdi care are 140 cp (adica atat cat are honda mea)
          Ce are in plus tedeul de 2.0 este cuplul de 320 Nm, cu valente deosebite in ceea ce priveste reprizele. Ce cuplu are Civicul sedan cu al sau 1.8 140 cp?
          Motorul Honda de 1,8 are 174 Nm. E adevarat ca depasirile la 120 - 150 km / h pe care un tdi le face cu treapta 6 eu le fac acum cu 4 sau 5, adica trebuie sa schimb.
          civic 1,8 sedan 140 cp

          Comment


          • #95
            Ca sa fiu cinstit cuplul e cam mic pentru o astfel de masina. Cred ca un 200 Nm era un cuplu normal pentru motorul de 140 cp. Sunt sigur ca diferenta ar fi fost vizibila.
            civic 1,8 sedan 140 cp

            Comment


            • #96
              Cuplul de 174 Nm poate fi perceput ca un pic mic raportat la puterea de 140 cp. Dar, insa, pentru un 1.8 benzinar aspirat eu zic ca este absolut ok. Ce vreau a spune este ca cei 140 cp la o cilindree de 1.8 sunt un rezultat foarte bun. D'alde Ford scoate 125 cp din aceeasi cilindree, inclusiv pe (fostul) Mondeo.
              2004 BMW 318i E46 facelift 2.0i 143CP
              2007 Ford Fiesta 1.3i 70CP Comfort Verdigris [my wife's drive]

              Comment


              • #97
                Asa este. Alt lucru bun este ca din cei 174 Nm cca. 150 Nm apar la 2.000 rpm (>85% din cuplul maxim).
                Altfel spus curba cuplului este ok si asta se vede la mersul in oras cand poti sa schimbi lejer la 3.000 pentru ca in treapta superioara sa revina la 2.000 - 2.500.
                civic 1,8 sedan 140 cp

                Comment


                • #98
                  Ultimilor doi: trebuie sa va obisnuiti ca la Honda mereu a fost asa si cred ca asa va si ramane: motoare de turatii si cuplu mic. Si extrem de rar s-au luat masuri in privinta asta (vezi cilindreea marita a lui S2000 pe anumite piete!).
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #99
                    Ai dreptate! Oricum comportamentul motorului dupa 3.500 rpm si etajarea cutiei de viteze compenseaza din plin lipsa cuplului.
                    Parerea mea ...
                    civic 1,8 sedan 140 cp

                    Comment


                    • Originally posted by hondatu
                      Ultimilor doi: trebuie sa va obisnuiti ca la Honda mereu a fost asa si cred ca asa va si ramane: motoare de turatii si cuplu mic.
                      Totusi, 174 Nm dintr-un motor de 1.8 nu se poate numi cuplu mic. Ca o observatie generala, foarte rar se intampla sa se depaseasca raportul de 1 Nm la 10 cmc la un motor pe benzina aspirat. Iar comparatiile intre TD si benzine aspirate la capitolul cuplu sunt complet neinspirate.
                      Civic '03 1.6 VTEC II
                      Accord '06 2.4 M/T

                      Comment


                      • De cand mi-am luat Civicul am gasit de peste 20 de ori oameni uitandu-se la masina parcata la Cora, Carrefour, etc.
                        Pe strada multi intorc capul dupa ea. Si politaii.
                        Acum inteleg cum se simte o tipa misto pe strada. E un amestec de mandrie cu stanjeneala :?

                        Am observat ca putini intreaba pretul iar cei care o fac se mira cand aud pretul. Li se pare mic !!
                        Cred ca cei care nu intreaba se tem de raspuns.

                        Hai ca m-am laudat destul 8)
                        civic 1,8 sedan 140 cp

                        Comment


                        • Salut tuturor! Sunt si eu fericitul posesor al unei Honda civic sedan 1.8.In legatura cu onsumul masinii,eu am constatat in oras un 9%,ceea ce fata de alte consumuri impartasite aici e foarte rezonabil!in afara pe autostrada cam 70 km,pe pilot automat a luat cam 6-6,5% la o viteza constanta de 140km/h !Pana acum am facut cam 2500 km,moment in care mi-am permis sa incerc si o viteza maxima,210 km/h pe afisaj,moment in care am simtit cum se taie benzina!
                          O sa revin si cu niste poze!

                          Comment


                          • Salutare si tie Ares si fi bine venit aici!
                            Te asteptam cu un topic separat, descriere si poze!
                            Bafta!
                            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                            Comment


                            • Felicitari Ares pentru achizitie. Ce culoare e?

                              Referitor la consum, mie la 140 kmh pe automat mi-a luat 7,3. Am mers 100 km pe A2. E adevarat ca mai pot exista si alti factori (vantul) care pot genera aceste diferente.
                              In oras (Bucuresti) in functie de zi/ora/ruta consumul meu a fost intre 9 si 13.
                              civic 1,8 sedan 140 cp

                              Comment


                              • E careva pe forum cu un civic sedan cu cutie automata?
                                Mi-ar placea sa-i aflu parerea.
                                civic 1,8 sedan 140 cp

                                Comment

                                Working...
                                X