NANBOE: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo CVT Sport, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Curios ca aveti consum asa mare. E drept am doar 200 km cu masina is am consum de 9.8
    Popular Constanta (sos chitilei) - lujerului si inapoi.
    Un folosesc start / stop
    CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

    Comment


    • #92
      Originally posted by nikkon View Post
      Curios ca aveti consum asa mare. E drept am doar 200 km cu masina is am consum de 9.8
      Popular Constanta (sos chitilei) - lujerului si inapoi.
      Un folosesc start / stop
      Din pacate CVT-ul nu are start stop functia exista doar pe transmisie manuala.

      Comment


      • #93
        nu folosesc start/stop
        CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

        Comment


        • #94
          Eu nu inteleg ce va asteptati de la un motor de 1.5T pe o greutate de 1300+/-

          Mie pe vag, 1.4tsi de 140cp mi-a luat in Budapesta 15% in oras si vreo 8-9% in afara (da asta nu se pune ca eu am plumb in papuci)
          E o masina grea cu un motor mic.

          Eu as propune sa-i rogi frumos pe cei de la honda, sa reseteze ceva pe acolo nu stiu exact formularea corecta dar sa-ti faca ceva gen resoftare (da cu oem)

          P.S.: Daca ia intre 10-13% in Buc eu zic ca e un consum ok in conditiile in care se merge doar acceleratie frana acceleratie.
          Mie smartu imi ia 7%, 500-ele vreo 8% iar magaru de outlander ia vreo 13-14% si e 2.0diesel
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #95
            Pe ultimii 18km, drumuri scurte de 1-2km si tarat prin parcari, viteza medie 9km/h, am un consum de 21.5l/100km

            Comment


            • #96
              Nu este joasa? Ceva probleme la parcări cu bordurile? Frumoasă mașină! S-o stăpâniți sănătos, fără evenimente.

              Comment


              • #97
                La drumuri de 1-2 km, prefer sa las mașina în parcare si să merg pe jos. E mai bine și pentru ea și pentru mine. Nu stiu voi dar eu merg peste 10 km/zi pe jos, consum de benzină 0.

                Comment


                • #98
                  Iata ca au aparut si primiele probleme. De dimineata mi se aprinde Check system si intermitet ACC si LKAS si sunet de avertizare din 3 in 3 secunde. Nu stiu cine este geniul care a gandit asta dar este foarte enervant. Cele 2 sisteme nu se mai pot dezactiva din butoanele care sunt pe bord in stanga volanului.

                  Cea de a doua problema este ca pe la 7000 de km s-a aprins avertizarea de schimb ulei. Cei de la Honda Nord mi-au resetat avertizare si au zis ca posibil este o eroare. Cei de la Asko unde am fost acum cateva zile mi-au spus ca nu avea cum sa fie eroare si ca exista un senzor care verifica calitatea uleiului si activeaza avertismentul cu 2000 de km inainte sa fie nevoie de o schimbare.

                  Comment


                  • #99
                    Si nivelul uleiului e ok?
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • Da uleiul este ok verificat de ei au zis sa fac un schimb la 15000km. Legat de mesajul de eroare mi-au spus ca este camera radar care era defecta. Dracu stie cat dureaza sa o aduca pentru ca au zis ca sunt piese care le primesc in 2018 M-am lamurit si cu faimoasa fiabilitate Honda )
                      Last edited by Nanboe; 22-11-17, 15:05. Reason: Eroare

                      Comment


                      • senzori peste senzori si alti cativa senzori in plus, de asteptat ca astfel de situatii sa devina mai frecvente fata de modelele vechi mai simple. Aparent in ziua de azi nu mai poti sa mergi pe strada daca nu ai enspe mii de senzori ... oricum masina ta pare sa fie defecta la toate capitolele din pacate.
                        R 42659 - Milano Red Ep3

                        Comment


                        • Trist... Din pacate masinile din ziua de azi se transforma in avioane. Iti trebuie certificat de competente in IT pentru a putea conduce o masina. Nu e de mirare ca placerea de a conduce o masina o regasesti mai mult la o masina mai veche. Iar astea din ziua de azi, dupa ce ca au probleme de fiabilitate pe parte mecanica/electrica, acum te mai trezesti si cu probleme de tablete, radare, senzori de proximitate, etc.

                          Comment


                          • Originally posted by Nanboe View Post
                            Legat de mesajul de eroare mi-au spus ca este camera radar care era defecta.
                            Sunt 2 piese diferite. Pentru LKAS exista acea camera in partea superioara a parbrizului. Pentru ACC e un radar in bara fata.

                            Comment


                            • Originally posted by Nanboe View Post
                              Cei de la Asko unde am fost acum cateva zile mi-au spus ca nu avea cum sa fie eroare si ca exista un senzor care verifica calitatea uleiului si activeaza avertismentul cu 2000 de km inainte sa fie nevoie de o schimbare.
                              in manual nu scrie nimic despre cum functioneaza avertizarea schimbului de ulei, adica care este algoritmul de calcul?
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • Saptamana trecuta am fost la Asko si i-am intrebat care e faza cu avertizarea de schimb ulei la modele noi. Mi-au spus ca "nu cred" ca ar fi vreun senzor, ci ca mai degraba e o estimare a computerului de bord in functie de regimul de mers (daca iti place sa mergi foarte tare, ori petreci foarte multe ore in coloana, atunci te va atentiona mai repede)

                                Logica mea imi spune ca daca e un sensor care masoara calitatea uleiului, acesta ar trebui sa aiba un part number, nu?
                                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                                1000 Locuri de vizitat in Romania

                                Comment

                                Working...
                                X