NANBOE: '17 Honda Civic 1.5 i-VTEC Turbo CVT Sport, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ate normale scartaie combinatia discuri si placute. Zici ca esti trenul in gara.
    cel mai taran taran, este taranul de la oras !

    Comment


    • Originally posted by GeKados View Post
      - Troncanit cand franezi dupa ce schimbi sensul de mers (deobicei la manevrele de parcare cu spatele): joaca placuta putin deci e ok
      Ahaa, de asta e? Se aude si la mine un pic, atunci cand dau cu spatele si franez. M-ai linistit

      Comment


      • Da. De acolo este. Deasemenea, daca tii apasata frana (destul de sanatos) in timp ce rotesti volanul pe loc, s-ar putea sa apara ceva scartaieli: datorita cabrarii rotilor (cu tot cu inclinare acestora) se pune presiune pe sistemul de franare (de acolo si sunetul dubios). Este ok.

        PS: la masinile anterioare pe asta nu l-am mai intalnit

        Comment


        • Scartaitul la rotirea volanului pe loc il aveam si la Peugeot 308, nu e nou pt mine
          Acum ca mi-ai dat ideea ca vine din cauza ca tin frana apasata, o sa incerc sa nu mai fac, daca e posibil. Ma gandesc ca induce uzura inutila in sistemul de directie...

          Comment


          • @corsaru: Eu am discuri si placute ATE pe FD1, fata spate. Doar cand sunt reci si afara temperatura e sub zero grade, uneori, nu intotdeauna, au un scartait foarte fin ce se aude doar daca esti foarte atent, scartait care dispare dupa cateva franari.
            La temperaturi pozitive nu au scos niciodata niciun sunet, nici reci nici calde si avand in vedere ca am A/T cu care in oras esti nevoit sa stai foarte mult cu pedala de frana apasata eu sunt de parere ca sunt foarte ok, iar franarea fata de placutele si discurile OEM e net superioara.
            Honda Civic Sedan '08 ES A/T

            Comment


            • Salutare, am intampinat si eu cateva probleme:

              1. Scartait la franare si pocnitura (dar pocnitura la mine apare deobicei la prima frana dupa ce masina stationeaza). Am mai citit pe forumurile din afara si acum si aici. Deci se pare ca e o "problema" comuna.
              2. Alta problema comuna vine de la plasticul de pe stalpul din partea soferului, de-acolo mai vin sunete cand e frig. S-a fixat de catre cei de la asko dar nu in totalitate in sensul ca s-a mutat sunetul putin mai sus acum, dar apare mult mai rar.
              3. Eu am o mica "problema" cu faptul ca "agata" treptele. Nu am schimbat niciodata gresit dar in 3 din 5 cazuri nu intra in viteza lin, cum cred ca ar trebui, ci parca "scrasneste". Cel mai pronuntat se simte in treapta a 2-a. Asa se manifesta din prima zi, acum am ajuns pe la ~7.000km si nu am scapat de treaba asta. La voi se manifesta?

              In rest nu am ce sa reprosez masinii. Merge foarte bine, consumul nu m-a interesat prea mult si nici nu incerc sa dobor vreun record. Consumul pe primii ~7.000 km este de 8.4. Nu prea merg in oras in aglomeratie sau la ore de varf deci se poate considera ca acela este consumul mixt. Imi cer scuze ca am intrat peste topicul colegului, nu incerc sa-mi fac jurnalul de bord aici, ma intereseaza mai mult un raspuns la punctul 3 .

              Comment


              • La mine intră perfect în toate vitezele. Ai încercat să schimbi vitezele lăsând o clipă schimbătorul pe neutru (pe mijloc) înainte de a trece în alta treapta, in loc să o treci direct din 1 in 2?
                DarthMaul40
                Senior Member
                Last edited by DarthMaul40; 23-01-18, 06:08.

                Comment


                • Dap, in cei 7000k am schimbat in toate scenariile posibile, 1-2, 3-2, 5-neutru-2, etc. In marsarier chiar mi s-a intamplat de cateva ori sa se opreasca pe la jumatatea cursei si sa se blocheze efectiv schimbatorul acolo.. am intrat in panica vreo 3 secunde timp in care am tras usor in toate directiile pana a iesit. Recent am observat chiar ca atunci cand intra in treapta a 2 a masina franeaza exact ca o frana de motor cand intra in viteza, fara sa ridic ambreiajul. M-am asigurat ca apas ambreiajul la maxim si nu intra presuletul sub pedala. O sa-mi fac o programare in service, multumesc pentru feedback .

                  Comment


                  • Problema cu blocatul schimbatorului inainte de a intra in marsarier am intalnit-o si eu de cateva ori, am eliberat usor ambreiajul si maneta a "sarit" la punctul mort. Am avut senzatia ca s-a blocat datorita faptului sa am ridicat piciorul de pe pedala de ambreiaj inainte de a intra complet in marsarier.

                    Comment


                    • Revin si eu cu postare aici, nu mai postez pe topicul deschis de mine daca tot am apucat sa ridic problema pe cel al colegului. Am fost la revizie, cum spuneam, am facut schimbul de ulei si filtre nu am mai stat cu resetare cum citisem intr-o alta postare. I-am intrebat pe meseriasi de ulei, cum se prezenta, au zis ca era de schimbat. Daca tot eram acolo, v-am zis, am inlocuit si celelalte filtre. Pe problema cu senzori s-au oferit sa mi-i schimbe pe garantie daca chiar cred ca e cazul, am optat sa nu deocamdata. Pentru scartaitul de la frane au facut o curatare cu un spray, si apoi am plecat cu seful de service/tura (scuze nu ii stiu functia) la o plimbare sa vedem ce si cum, dar nu mai era vreun scartait... a revenit peste cateva zile totusi, parca mai discret decat inainte. Oamenii au fost ok una peste alta. Toata treaba a costat 692 lei. Sper sa va fie de folos.

                      Comment


                      • La cati km ai facut schimbul?

                        Comment


                        • La 6300

                          Comment


                          • La ce reprezentanta?
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Honda Nord

                              Comment


                              • Da si eu am acel zgomot la clima se aude foarte tare cand este pe ac si este turata masina peste 3000. extrem de enervant

                                Comment

                                Working...
                                X