BV26CAT: '12 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC Sport M/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Am observat si eu ca e mult mai zgomotoasa, dar cu benzina Rompetrol de 95.

    Comment


    • #62
      Frumoasa masinuta in special acum cu folie.S-o stapanesti sanatos si fara evenimente rutiere grave.Si eu am probleme cu climatizarea, nu stiu cine a conceput-o dar e praf.
      PS:Si eu cand merg la mall prefer sa parchez masina in parcare la galeria din aceleasi motive ca si tine.

      Comment


      • #63
        N-am mai scris de ceva vreme. Intre timp s-au intamplat urmatoarele:
        - am ajuns undeva pe la 13.000km, luna viitoare o sa merg la Szeged pentru revizia de 1 an. E mai ieftin decat la Timisoara, si in plus vreau o a doua parere referitor la suspensia dreapta fata. Nu ma mai streseaza deloc, m-am obisnuit cu bataia de acolo, dar pur si simplu nu mi se pare normal si vreau sa verifice. Poate ca fiind reprezentanta Honda de multi ani au mai multa experienta si vor identifica de unde vine bataia.
        - greierul din bord m-a insotit pe intreaga durata a drumului Timisoara-Halkidiki si retur. Au fost multe bucati de drum cu asfalt rugos, si pe tipul asta de asfalt greierele meu nu tace deloc. O adevarata placere sa mergi 12 ore intr-o masina silentioasa cu un greieras in bord in fata ta si sa nu poti sa-ti dai seama exact de unde se aude. Nu am putut sa dau drumul la muzica deoarece dormea copilul. Cu muzica data putin mai tare nu l-as mai fi auzit, dar nu se putea. Cam am eu idee de unde vine, le-as spune la reprezentanta sa desfaca o bucata din bord, dar mi-e teama sa nu apara altii mai deranjanti.
        - consumul a fost 6,1 dus intors, aprox 2000km. Am mers incet, autostrazile in Macedonia nu sunt prea bune, si au fost si destule portiuni de drum national unde am stat cuminte. Foarte multumit de consumul asta.
        - in ultimele luni am adunat cu totul vreo 7 lovituri de la usile celor parcati pe langa mine. Una din ele e mai serioasa si s-a lasat si cu infundarea portierei. La revizie o sa cumpar bandourile de protectie si sper sa se termine.
        - vopseaua inca se tine binisor. Ciupituri de la pietre pe capota...cred ca am vreo 7-8. Nu le-am mai numarat pentru ca incerc sa nu ma mai stresez prea mult cu asta. M-am obisnuit cu gandul ca nu am ce face. Pana o sa apuc sa pun o folie de genul Venture Shield le las asa.
        - cand opresc aerul conditionat si dau pe ventilare normala (am citit ca asa trebuie sa faci cu 5-10 min inainte sa opresti masina) vine un aer umed inauntru si miroase urat. Dupa 5 minute nu se mai simte aproape deloc, dar...nu e placut. Am folosit un spray de curatare clima, dar nu a avut efect. O sa zic la revizie, poate au substante mai bune.
        - intre 75-85 km/h suiera vantul pe undeva pe la usa din dreapta fata. In afara intervalului asta nu se aude nimic. E un service buletin pe tema asta, nu stiu daca e oglinda sau alta parte pe unde intra. Nu o sa fac nimic, nu ma deranjeaza deocamdata.

        Cam atat deocamdata. Mai multe detalii dupa revizie. Exceptand problema cu suspensia fata, ambreiajul care uneori tremura, greierasul meu din bord si vopseaua zgariata, masina merge ca in prima zi.

        Sunt mandru de cum mi-a iesit ultima fraza.
        BV26CAT
        Senior Member
        Last edited by BV26CAT; 27-07-14, 19:46.

        Comment


        • #64
          Si o faza care pana la urma a iesit bine (nu mai dau edit la postul anterior ca iese prea lung):
          Ieri la un moment dat o vad pe sotie ca stoarce o carpa rea la pompa din curte. O carpa cu care curatam rotile la carut, sau imi sterg eu bicicleta. O intreb ce face si imi zice "curat urmele lasate de pasari pe Honda". Am inghetat. Carpa aia era ca vai de mama ei, iar apa din foraj e plina de nisip. Imi imaginam deja masina zgariata toata. Din fericire nu se apucase inca de treaba, asa ca totul s-a terminat cu bine. De obicei curat urmele lasate de pasari de indata ce le observ, dar ieri nu le bagasem in seama. Mai trebuie sa-i spun ca daca o duce la spalatorie sa nu-i lase sa o stearga...

          Comment


          • #65
            Baga muzica ca pe cel mic nu il deranjeaza. Eu asa i-am invatat si dorm beton. Daca opresc motorul sau muzica se trezesc.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #66
              Frumoasa masina!Senzatia pe care ai avut-o cu masina noua, am avut-o si eu in urma cu 7 ani, dar din pacate unele lucruri noi nu mai sunt asa de calitate. Metoda cu parcarea mai la distanta fata de intrare in magazine, da cateodata roade, dar nu tot timpul.Referitor la revizie sa ne spui si noua impresia de la Szeged.Daca crezi ca te pot ajuta cu limba maghiara, nu ezita sa ma contactezi.Toate cele bune si multi km fara probleme majore.

              Comment


              • #67
                O sa sun saptamana asta pentru programare. Am vorbit deja cu ei odata si ne-am inteles destul de bine in engleza. Au zis sa sun cu o saptamana inainte de data la care vreau programare. Probabil o sa las familia la strand, ma duc si fac revizia si ma intorc la timp pentru o baie
                Referitor la zgarieturile de pe usi, maine ma duc la o firma din Tm de la care am luat covorasele, am vazut pe site ca au si bandouri de protectie. Covorasele au fost de foarte buna calitate, asa ca daca si bandourile sunt la fel o sa iau un set. Pretul este foarte bun comparativ cu cele originale: 135 ron setul de patru bucati. O sa fac poze daca le cumpar.

                Comment


                • #68
                  Firma din TM de care spui sunt cumva cei de langa observatorul astronomic?

                  Comment


                  • #69
                    Da, aia e firma. Le-am luat si cand o sa ma duc la revizie ii rog sa le monteze. Nu o sa le vopsesc in culoarea caroseriei dar as incerca sa pun o folie neagra peste ca sa se apropie cat mai mult de ce ar trebui sa fie.

                    Comment


                    • #70
                      Salut BV26CAT
                      Protectia de usi arata cumva cam asa:
                      http://www.ebay.co.uk/itm/new-HONDA-...item3f3945f637
                      si eu vreau sa imi montez si caut diverse variante...

                      Comment


                      • #71
                        @jack - nu e protectia din linkul tau. Aceea e pentru modelul 2012, dar mie mi se pare prea mare. Am luat una pentru generatia anterioara (vezi poza) e mai discreta dar...s-ar putea sa nu o pot folosi. Toate loviturile mele sunt pe o linie, in prima treime de sus a usii. Acolo usa e bombata in exterior. Am pus de proba bandourile in zona aia, dar arata ciudat rau. Toate masinile pe care le vad cu bandouri le au montate in prima treime a usii incepand de jos, si nu de sus cum as fi tentat sa fac la mine. In partea de jos usa e curbata spre interior, si din cauza asta cred ca protectiile originale is asa de mult iesite in afara. Daca le pun pe astea ale mele in partea de jos, nu obtin nimic. Cand ma duc la revizie o sa ii intreb daca au un set pentru modelul meu, il pun de proba sa vad cum arata si daca protejeza bine o sa iau unul. Cu diferenta de pret fata de revizia de la noi, o sa ies cam la fel cu bandouri incluse.

                        Click image for larger version

Name:	bandouri-laterale-honda-civic-9-5usi-f16-14.jpg
Views:	1
Size:	25.8 KB
ID:	718422

                        Comment


                        • #72
                          Astazi am vrut sa folosesc creionul corector cu vopsea pentru cele 2-3 ciupituri mai mari de pe capota pe care stiam ca le am de ceva vreme. La o inspectie mai amanuntita am descoperit ca cele doua drumuri de Grecia pe care le-am facut anul asta + excursiile la Fagaras au lasat urme adanci. Au aparut multe, nu le-am numarat, la unele vopseaua e sarita pana la tabla, si a aparut si rugina. Lucru absolut normal la o masina de un an vechime. Asa ca am renuntat la operatia de corectie si o sa pun o folie saptamana viitoare. Mi-e ciuda ca nu am pus-o de cand am cumparat masina. Ma gandesc ca nu are rost sa visez la o vopsire a capotei pe garantie. Dar oricum o sa le zic, poate la urmatoarea generatie vor imbunatati cumva si vopseaua.

                          LE - m-am uitat putin pe net sa vad cum e cu vopseaua pe baza de apa industria auto. Geuess what, n-a inventat Honda gaura la covrig. In UE se folosesc vopselele pe baza de apa in industria auto din 2004. Asa ca cei care justifica slaba calitate a vopselei Honda pe baza faptului ca ei sunt eco si restul lumii nu e, sa o lase mai moale.
                          BV26CAT
                          Senior Member
                          Last edited by BV26CAT; 21-09-14, 07:48.

                          Comment


                          • #73
                            Daca pui folie acuma, mai rau faci, pentru ca, intre folie si unde a sarit vopseaua de pe tabala, se va face condens, care va accelera pocesul de coroziune.Sfatul meu este sa cureti punctul de rugina cu o solutie lichida special pentru rugina(de ex de la Nigrin) si apoi foloseste creionul cu vopsea.

                            Comment


                            • #74
                              Nu stiu daca se poate trata rugina doar in punctele respective. Asta ar fi cea mai convenabila solutie. De la reprezentanta mi-au zis ca defectul nu e acoperit de garantie deoarece coroziunea nu a aparut din interior ci prin deteriorarea stratului de lac/vopsea. Si ei au spus ca se recomanda vopsirea integrala a capotei inainte de acoperirea cu folie. Sunt aproximativ 1400 ron (900 vopsirea capotei + 500 folia de protectie) pe care sincer sa fiu as fi preferat sa ii cheltuiesc pe altceva. Daca o fac pe CASCO salvez 500 ron dar imi creste asigurarea cu 35%. Sau as putea sa o las asa si sa mi se rupa. Cumparand masina noua am vrut sa stau linistit cativa ani si sa nu bag alti bani decat reviziile. Se pare ca nu e chiar asa.

                              Comment


                              • #75
                                Dar ai CASCO fix, la aceasi companie? Nu poti sa faci la alta?

                                Se poate vopsi si local, eu am din cauza piertrisului cu care se arunca la noi iarna, pe aripi doua dungulite de rugina si sper pana la iarna sa le fac. Bine, acum...accord-ul e din 2007. Sincer, din ce zici legat de vopsea cam acelasi lucru l-am patit la Ford-ul mamei, deci nu sunt singurii cu probleme.
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X