SHEVA_C: '10 Honda Civic 5D 1.8L Sport, M/T, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Merci de sfat. De primele 10 minute tin si eu cont, mai ales atunci cand este mai rece afara. Asa am sa fac .
    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

    Comment


    • #62
      27NTX, am vazut masina azi in trafic si, daca nu ma insel, cred ca pe mine m-ati flashuit. Spre rusine mea, vorbeam la telefon si nu am avut timp sa dau un flash, dar tarziu am vazut nr si l-am recunoscut. Data viitoare promit sa va salut in trafic . P.S. Frumoase masini . Am primit numai cuvinte de lauda din partea tuturor. Nu mai zice nimeni ca de banii astia luam x sau y in momentul cand o vad, ca sa nu mai spun ce impresionati raman dupa ce-i plimb .
      '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
      '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
      Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

      "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

      Comment


      • #63
        Originally posted by Sheva_C View Post
        ... La drum lung nu cred c-ar fi probleme sa merg in a 6-a cam la 4500-5000 rpm, asa-i?
        Cred ca intr-a 6-a la 5000 rpm ai undeva aproape de 200 km/h, deci eu cred ca ar fi probleme foarte mari, mai ales in rRomania plina de gropi. Ca sa nu mai zic de radare si alti cretini de pe sosele. La peste 150 km/h nu ai timp sa reactionezi. Numai cind clipesti faci 14 metri...
        There's plenty of room for all God's creatures. Right next to the mashed potatoes!

        Topic My HONDA|Galerie Foto

        Comment


        • #64
          Originally posted by Ursu Mare View Post
          Cred ca intr-a 6-a la 5000 rpm ai undeva aproape de 200 km/h, deci eu cred ca ar fi probleme foarte mari, mai ales in rRomania plina de gropi. Ca sa nu mai zic de radare si alti cretini de pe sosele. La peste 150 km/h nu ai timp sa reactionezi. Numai cind clipesti faci 14 metri...
          Da, din punctul asta de vedere nu m-am gandit . Ieri a fost primul ei drum mai serios, facut in afara. Am reusit sa iau bilete la meci si m-am dus, sunt microbist (aruncati cu pietre acum , ca si cu ai mei si cu prietena mai am meciuri ) si, fiind presat de timp, am mers mai intins la dus, 160km/h, pe autostrada, cu pilotul cuplat. Consumul a fost cam de 10% instant, iar dus-intors, cam 9.3%, la intoarcere 135km/h, pe autostrada, tot cu pilot (consum instant 8%). Masina s-a comportat super, chiar imi place cum sta pe drum si cum merge la viteze mari. E mare diferenta, de ex, intre 307 break al parintilor, care la 2.0 diesel, 90 cai, nu merge la 160km/h cum mergea Civicul. O singura chestie mi-a ramas asa, nici nu stiu cum s-o numesc, dar asta pana ma obisnuiesc cu benzina, "chestie" legata de consum. Cu 206, 1.4 HDI cam faceam un Iasi, dus-intors , dar cred ca si Civicul are un consum decent, pt un 1.8 benzina. Oricum, cert e ca m-am intors fericit !
          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

          Comment


          • #65
            Originally posted by Sheva_C View Post
            Da, din punctul asta de vedere nu m-am gandit . Ieri a fost primul ei drum mai serios, facut in afara. Am reusit sa iau bilete la meci si m-am dus, sunt microbist (aruncati cu pietre acum , ca si cu ai mei si cu prietena mai am meciuri ) si, fiind presat de timp, am mers mai intins la dus, 160km/h, pe autostrada, cu pilotul cuplat. Consumul a fost cam de 10% instant, iar dus-intors, cam 9.3%, la intoarcere 135km/h, pe autostrada, tot cu pilot (consum instant 8%). Masina s-a comportat super, chiar imi place cum sta pe drum si cum merge la viteze mari. E mare diferenta, de ex, intre 307 break al parintilor, care la 2.0 diesel, 90 cai, nu merge la 160km/h cum mergea Civicul. O singura chestie mi-a ramas asa, nici nu stiu cum s-o numesc, dar asta pana ma obisnuiesc cu benzina, "chestie" legata de consum. Cu 206, 1.4 HDI cam faceam un Iasi, dus-intors , dar cred ca si Civicul are un consum decent, pt un 1.8 benzina. Oricum, cert e ca m-am intors fericit !
            Odata cu trecerea timpului o sa-ti consume mai putin. Mie acum la drum intins imi consuma cam 7.4 ...doar cand o forjez imi consuma 8..maxim 9. Iar in oras cam 8-9 la mers normal.Ti-am trimis pe privat un mesaj...dar cred ca nu l-ai primit. Era legat de flashuit. Nu iti stiu nr...dar fiind o Honda rosie m-am gandit ca poate-poate esti tu

            Comment


            • #66
              Am primit mesajul, eu stiam nr pt ca asa e si user-ul, dar a fost prea din scurt si n-am mai apucat. O sa fiu mai atent pe viitor ! Eu sunt 10KND.
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

              Comment


              • #67
                Sheva_C cu pilotul cuplat mașina îți consuma mai mult. Eu folosesc pilotul doar când sunt obosit/cârcel la drum lung etc sau vreau sa ma relaxez un pic.
                În rest să o stăpânești sănătos și poate ne vedem prin Constanța la o discuție
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                Comment


                • #68
                  Ma gandeam ca daca merg pe pilot (constant) ar trebui sa consume mai putin, desi aveam o mica suspiciune, dupa ce am condus si Leon-ul unui prieten, tot pe autostrada, tot cu pilot, care, la motor de 1.6 benzina, avea consum instant de 8.5%, la 130 km/h. Cam mult. Si eu prefer sa stau cu piciorul pe acceleratie. Asta a fost prima data cand am folosit pilotul, am vazut cum e, masina imi ofera o prea mare placere la volan si il voi folosi f rar de acum incolo.

                  Nu stiu daca apucam sa ne vedem curand, eu cam pe 31 martie plec in voiaj pt 4 luni. Daca nu acum, poate la vara. Sa vedem, poate se mai organizeaza intalniri in C-ta.
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                  "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                  Comment


                  • #69
                    Multumesc pt informatie Nomercu...Maine seara plec in Italia la munca cu masina si chiar ma gandeam ca o sa folosesc si eu pilotul ... dar m`am razgandit ... Prefer sa imi amorteasca piciorul ) glumesc ...
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/gpoint/

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Sheva_C View Post
                      Am primit mesajul, eu stiam nr pt ca asa e si user-ul, dar a fost prea din scurt si n-am mai apucat. O sa fiu mai atent pe viitor ! Eu sunt 10KND.
                      Ok. O sa stiu acum cine in bijuteria rosie. Oricum..s-au inmultit Hondulitzele prin Constantza....am vazut o groaza si ca a noastra. Bine...sunt raritati fata de celelalte marci...si asta cred ca e un aspect care totusi imi place.

                      Comment


                      • #71
                        Originally posted by 27NTX View Post
                        Ok. O sa stiu acum cine in bijuteria rosie. Oricum..s-au inmultit Hondulitzele prin Constantza....am vazut o groaza si ca a noastra. Bine...sunt raritati fata de celelalte marci...si asta cred ca e un aspect care totusi imi place.
                        Mai ales cele rosii, cred c-am vazut vreo 5 pana acum, dar totusi niciuna nu era facelift . E un aspect tare placut, sa stii ca sunt destule hondutze, dar totusi cat sa nu te lasi sufocat de ele.

                        Am gasit un top al fiabilitatii, facut de o publicatie franceza. Civicul e pe locul 2, e de bine.
                        Clasamentul „L’Automobile Magazine” 2010
                        1. Kia cee’d (17,7 puncte din 20)
                        2. Honda Civic (17,3/20)
                        3. Renault Megane (17/20)
                        4. BMW Serie 1 (16,8/20)
                        5. Volkswagen Golf (16,8/20)
                        6. Ford Focus (16,5/20)
                        7. Audi A3 (16,5/20)
                        8. Dacia Logan (16,3/20)
                        9. Toyota Auris (16,3/20)
                        10. Volvo C30 (16,3/20)
                        '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                        '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                        Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                        "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by Sheva_C View Post
                          Mai ales cele rosii, cred c-am vazut vreo 5 pana acum, dar totusi niciuna nu era facelift . E un aspect tare placut, sa stii ca sunt destule hondutze, dar totusi cat sa nu te lasi sufocat de ele.

                          Am gasit un top al fiabilitatii, facut de o publicatie franceza. Civicul e pe locul 2, e de bine.
                          Clasamentul „L’Automobile Magazine” 2010
                          1. Kia cee’d (17,7 puncte din 20)
                          2. Honda Civic (17,3/20)
                          3. Renault Megane (17/20)
                          4. BMW Serie 1 (16,8/20)
                          5. Volkswagen Golf (16,8/20)
                          6. Ford Focus (16,5/20)
                          7. Audi A3 (16,5/20)
                          8. Dacia Logan (16,3/20)
                          9. Toyota Auris (16,3/20)
                          10. Volvo C30 (16,3/20)
                          Da..stam bine . Oricum...putini stiu ce inseamna HONDA...au ramas cu ideea aia ca cele mai bune sunt tot masinile germane...

                          Comment


                          • #73
                            La subiectul "Intalniri in Constanta" tzunny intreba daca organizam o intalnire sambata asta la ora 14.00 la Aqua Magic. Ce zici Sheva_C? Speram sa se adune cat mai multi....

                            Comment


                            • #74
                              Nu pot veni sambata la 14.00. Am meci in divizia x (D) si incepe la 12.00. Eventual duminica, chiar as vrea sa vin, ca pe 31 martie o intind si ne mai "auzim" la vara.
                              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                              Comment


                              • #75
                                Atunci sa ne organizam duminica. Dar oare mai vine cineva?

                                Comment

                                Working...
                                X