WAGNER: '07 Honda Civic 5D 1.8 M/T, Alabaster Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar o suspensie cu totul nu ar vrea?
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • De curand i-am schimbat toate amortizoarele, cele noi fiind foarte ok. Din ce am citit, aici pe forum si nu numai, la drumurile noastre nu prea merita o suspensie completa. In afara merg destul de putin, undeva la 1000-1500 km/ an. Tentanta ideea, oricum...
      Dupa arcuri si estetica, vin la rand franele, unde se lasa cu setup complet: discuri, placute, posibil furtunase. Inca nu am renuntat la ideea unui transplant de frane de FN2 , EP3 sau CH1 pe puntea fata. Din ce am vazut pe civinfo, nu ar fi necesara schimbarea pompei de frana. Mai cercetez.
      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

      Comment


      • Cea mai buna alegere cu eibach, eu le am de vreo 6 ani si s au comportat impecabil!.
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • Arcurile ca arcurile, dar amortizoarele au avut o durata de viata rezonabila?

          Comment


          • Amortizorul dreapta fata a rezistat aprox 5 ani si jumatate, indoit fiind (din cauza mea) - viata lui in aceste conditii a fost de 8 ani si 70000 km +/- cativa.. Le-am schimbat pe fata in pereche, evident. Pe cele de pe spate le-am schimbat mai mult preventiv, desi cred ca mai duceau niste km. In orice caz, am observat o diferenta clara intre cele care erau inca functionale pe masina si cele noi scoase din cutie.
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • Scuze, Wagner! Nu am postat si nick-ul destinatarului... Intrebarea ii era adresata colegului fetherw80 pe care-l tot provoc sa-mi spuna cate ceva de comportamentul masinii lui de pe urma folosirii Eibach-urilor si degeaba.
              Acum incercam sa aflu cam care e durata de viata (mai scurta, egala?) a amortizoarelor cuplate cu niste arcuri mai scurte decat cele stock.
              Zi faina sa ai!

              Comment


              • Nu-i bai, ai aflat si ceva extra (cat mai duce un amortizor OEM dupa ce se indoaie - sper sa nu mai aud , totusi , pe nimeni - primul efect e acela ca nu se mai poate face geometria rotilor cum trebuie).
                Zi faina si tie!
                Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                Comment


                • Originally posted by vtin View Post
                  Scuze, Wagner! Nu am postat si nick-ul destinatarului... Intrebarea ii era adresata colegului fetherw80 pe care-l tot provoc sa-mi spuna cate ceva de comportamentul masinii lui de pe urma folosirii Eibach-urilor si degeaba.
                  Acum incercam sa aflu cam care e durata de viata (mai scurta, egala?) a amortizoarelor cuplate cu niste arcuri mai scurte decat cele stock.
                  Zi faina sa ai!
                  Iti pot raspunde eu la intrebarea asta. Civicul a primit arcuri mai scurte pe la ~20.000km, iar la ~100.000km cand am revenit la arcurile stock amortizoarele pe spate erau inca ok, atat cat pot fi niste amortizoare cu 100.000km. Cele fata fusesera schimbate ambele pe la 80.000km, indoite fiind.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • @vtin ca sa te lamuresc :d, am 100k si le am montat la vreo 20k km, pana acum sunt ok dpdv feeling, nu le am mai testat pe stand sa vad cum se mai prezinta. cred ca impreuna cu niste jante cu et mai agresiv (gen et 40-45) e cel mai buna modificare.
                    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                    Comment




                    • O cifra rotunda...

                      Stare agregat: - ok, avand in vedere bataia de joc generalizata reprezentata de traficul din minunata noastra capitala.

                      Minus:
                      -ma paste o schimbare de bielete antiruliu (una din ele a cam cedat si face ca toti dracii) - avand in vedere halul in care sunt strazile din Bucuresti, ma mir ca nu s-a intamplat mai devreme. Nu e dracul atat de negru, deoarece am motiv sa pun arcurile de FN2 pe masina (pana acum au stat cuminti in cutia lor, din lipsa de timp).
                      -nu am reusit sa "rezolv" greierul de la ornamentul de parbriz pe partea soferului - unul din clipsurile de prindere clampane in legea lui. E un pic mai greu de desfacut si deocamdata nu ma bag acolo, incerc sa il fixez cumva...
                      -de revopsit cateva elemente(vreo 3-4), cand am timp (mistretii din orasul asta sunt la locul lor, din cand in cand imi fac cate o "bucurie")

                      Plus:
                      -daca tot ridic masina pe lift, ii schimb si uleiul din motor si cutie - pentru motor voi merge cel mai probabil pe Total Quartz Energy 9000 0W30 (a doua optiune fiind Motul Eco-nergy 0W30), iar in cutie MTF3 (nu am curaj sa experimentez altceva). Cu Eneos 0W20 masina s-a comportat ok, cu mentiunea ca la viteza (... hmmm, mare) are tendinta sa "guste" ceva mai mult (am completat cam 300 ml, dupa o repriza zdravana pe autostrada) - nu e un ulei pentru ture multe, asta e clar.
                      -gumele Hankook de vara montate anul trecut isi fac treaba cu brio, indiferent de vreme.
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • Salut Wagner! ce amortizoare ai pus ?
                        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                        Comment


                        • Salut
                          Am pus KYB - fata(aici) si spate(aici) - sunt foarte ok, nu am avut nici o problema pana acum (10 000 km).


                          Am uitat sa mentionez in postul anterior, am reusit sa schimb si cilindrul vietii de la pedala de ambreiaj - in sfarsit e liniste in masina. Am pus unul OEM, terminatia codului este X94 - poate e cu noroc de data asta. Cilindrul vechi il am in portbagaj, cu prima ocazie il fac bucati sa vad exact ce s-a intamplat pe-acolo.
                          Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                          Comment


                          • Cat ai dat pe cilindru Wagner?

                            Comment


                            • Aprox 120 eur, dar nu l-am luat din tara. Am aflat ulterior ca il gasesti si la noi la un pret tot pe-acolo. Intereseaza-te la Asko sau la Nord.

                              Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk
                              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                              Comment


                              • L-ai luat cu preţ bun. Din Japonia îl aduceam cam cu aceiaşi bani, poate cu vreo 10 euro mai puţin.
                                Dar la noi nu cred să fie de găsit OEM sub 1000 lei.
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X