MATTE_MADA: '07 Honda Civic 1,8 i-VTEC Executive, Nighthawk Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Matte_Mada View Post
    Va place zambetul civicutei mele?
    frumoasa ...sa ai parte de multi, multi km. fara incidente!

    Comment


    • #32
      Originally posted by Matte_Mada View Post
      Multumesc! @ andrei & ticker ... Va place zambetul civicutei mele?

      Merge, merge @ciubyx; am luat-o joi din service! Este ca noua!
      M-ar interesa si pe mine sa-i schimb lookul din bord. Am vazut ca anumite civicute au dashbordul, in dreapta si stanga volanului, langa afisajul central, dintr-un material gen plexiglas; la mine este un material cauciucat, gri inchis, cu mai multe striatii. Ma poate indruma cineva cum l-as putea schimba?!
      Nu schimba plasticul ala ca vei capata unul lucios care se zgarie imediat. Multi vrem sa-l schimbam cu unul ca al tau. Daca totusi vrei sa-l schimbi, hai sa facem schimb

      Originally posted by ticker View Post
      Mada, sa te bucuri de masinuta!

      Ca sa fii in rand' lumii tre' sa ne zici si ce motor are si ce echipare

      Ticker, e la semnatura ei informatia lipsa
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #33
        De acord cu KMR. Plasticul lucios "Piano" sucks...

        Danke KMR Am updatat titlul
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #34
          Ma pot baza pe car-kitul TRK in caz de pana? Sau e mai recomandata o roata de rezerva provizorie? Ce dimensiuni trebuie sa aiba roata de rezerva? Am vazut una la cumnatul meu in Ford Fiesta si mi s-a parut FOARTE HAIOASA rezerva provizorie parca era de bicicleta!

          AHA... deci asa sta treaba cu 'plasticul lucios'! Multumesc mult! @KMR
          Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

          Comment


          • #35
            si eu la civic-ul meu roata de rezerva este mica..mai mult de 50km/h nu pot rula...zilele trecute aici la noi in zona unu cu un golf 3 s-a rasturnat cu masina intr-o curba periculoasa..avea roata de rezerva mica..bineinteles ca a intrat cu viteza in curba, si a murit..eu sper sa nu o folosesc niciodata
            2015 Honda Civic 5D 1.8 M/T Lifestyle, Brilliant Sporty Blue Metallic
            ex: Honda Civic 1.4i Hatchback Red 1997
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_popkorn/

            Comment


            • #36
              Referitor la roata de rezerva, este 135/80/16 (good luck finding that), sau s-ar potrivi de la Ford/Mazda la 145/70/16, ambele 5x114,3 la prezoane.

              La honda e 520EUR fara TVA iar la Ford, ultima data cand am intrebat era 250 fara TVA
              Ex: Civic FK2 - Champagne Silver
              Nissan Juke nismo - Pearl White

              If you need to move, you drop a cog or two, then hammer the loud pedal - instant grin factor 5

              Comment


              • #37
                Roata mea de rezerva are dimensiunile T135/90/D15

                Comment


                • #38
                  Hehehe... crezi ca nu??? Pana in Focsani sunt cateva! @ Ciubyx Astept concediul sa imi pun in aplicare planul! Voi incepe cu cele din Craiova!

                  Multumesc pentru sfaturi! Voi colinda parcurile auto pe la dezmembrari, poate gasesc o roata provizorie SH... noua nu imi pot permite.
                  Pana atunci... am 'strivit' o janta de iarna cu anvelopa cu tot in locul de jos din portbagaj in locul cele provizorii
                  Matte_Mada
                  Senior Member
                  Last edited by Matte_Mada; 04-09-09, 09:36.
                  Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Matte_Mada View Post
                    Voi colinda parcurile auto pe la dezmembrari, poate gasesc o roata provizorie SH... noua nu imi pot permite.
                    Cand mergi la Focsani te opresti la fiecare parc de dezmembrari din drumul tau, sigur o sa gasesti ceva.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Matte_Mada View Post
                      ...
                      Pana atunci... am 'strivit' o janta de iarna cu anvelopa cu tot in locul de jos din portbagaj in locul cele provizorii
                      Poate ne spui si noua cum ai reusit!

                      eu am incercat sa o bag si desumflata si nu a vrut ca diametru iar ca inaltime nici nu mai vorbesc.
                      ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                      ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Bodo View Post
                        Poate ne spui si noua cum ai reusit!

                        eu am incercat sa o bag si desumflata si nu a vrut ca diametru iar ca inaltime nici nu mai vorbesc.
                        Nu stiu cum, dar am reusit, m-am asezat pe roata si am scos aerul din ea, apoi am indesat-o in locul de jos din portbagaj, intai spre partea dinspre exterior, iar mai apoi spre partea dinspre bancheta spate, cu capacul in sus; dar ca inaltime, ai dreptate, placajul care acopera lacasul unde am bagat-o a ramas ridicat in portbagaj circa 3 cm. Ma intreb insa daca in timp anvelopa va suferi modificari (ex. deformare permanenta, fisuri)???

                        Stergatorul stanga fata nu-si mai face treaba cum trebuie, lasa dare pe parbriz. Imi poate spune cineva ce tip de stergator trebuie sa caut? Se inlocuieste cu totul sau numai lamela de stergere?
                        Matte_Mada
                        Senior Member
                        Last edited by Matte_Mada; 11-09-09, 10:37.
                        Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
                        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

                        Comment


                        • #42
                          presupun ca sti ca placa aia din portbagaj poate fi pliata pe fundul oalei.. in cazul tau cred ca ti-ar conveni!

                          stergatoare: Mitsuba 660 mm sofer si 570 pasager daca schimbi doar lamelele.

                          Daca vrei sa schimbi stergatorul cu totul iti recomand sa iei tot de la Honda, chiar daca sunt mai scumpe, pt ca s-ar putea sa ai surprize cu sistemele de prindere.



                          Originally posted by Matte_Mada View Post
                          Nu stiu cum, dar am reusit, m-am asezat pe roata si am scos aerul din ea, apoi am indesat-o in locul de jos din portbagaj, intai spre partea dinspre exterior, iar mai apoi spre partea dinspre bancheta spate, cu capacul in sus; dar ca inaltime, ai dreptate, placajul care acopera lacasul unde am bagat-o a ramas ridicat in portbagaj circa 3 cm. Ma intreb insa daca in timp anvelopa va suferi modificari (ex. deformare permanenta, fisuri)???

                          Stergatorul stanga fata nu-si mai face treaba cum trebuie, lasa dare pe parbriz. Imi poate spune cineva ce tip de stergator trebuie sa caut? Se inlocuieste cu totul sau numai lamela de stergere?
                          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                          Comment


                          • #43
                            pai mai bine o infasurai intr-o folie si o lasai umflata in portbagaj, daca tot nu se inchide placajul de deasupra...pana gaseai si o rezerva.

                            Comment


                            • #44
                              Hehehe... stiu ca placajul poate fi pliat pe fundul portbagajului @bodo, dar in portbagaj... eu ... plimb catelul cand plec de acasa! @ ciubyx ... Pentru ca nu ma mai lasa inima sa-l plimb in habitaclu ca in Polo. Cand am luat cauciucurile de iarna, am lasat catelul sa stea printre ele si... s-a facut... NEGRU! El fiind alb... a iesit 'like hell'!
                              Voi merge la reprezentanta sa vedem la cat ma ajunge inlocuirea lamelei/stergatorului din stanga. Am mai facut eu experimente cu inlocuitul stergatoarelor si la Polo si am dat-o in bara...
                              Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

                              Comment


                              • #45
                                He, he! Gand la gand: am fost eu azi la CM sa schimb lamelele. 60 RON lamela (adica doar cauciucul, nu cum vedeti in supermarket sau la benzinarii, fara rama pe care se prinde partea de cauciuc). Cica acea rama, deci stergatorul (dar fara brat) costa 60 de euro !!!. Gooood, pai in ritmul asta, daca vrei sa-ti faci Honda din spare parts, iesi la pret de Rolls .
                                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                                Comment

                                Working...
                                X