ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Oricum, asteptam si alte lucruri frumoase/pozitive despre masina ta
    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

    Comment


    • #77
      " La mine, dupa o saptamana de mers in Bucuresti (dimineata si seara la servic) la orele cele mai aglomerate si bagand destul de rar a 3-a, consumul mediu afisat de computerul de bord este de... tadadam... 17,8 " altul " Zilele trecute, in dragul nostru trafic bucurestean, am reusit sa fac intr-o ora un consum mediu calculat de masina de 19,7 "
      Citate luate de pe topicul consum carburant. d-asta nu mi-am luat eu 1.8. Asteptati lucruri frumoase despre masina mea?! Ok pentru mine e perfecta! O sa ma obisnuiesc cu timpul si cu inaltimea si cu vizibilitea in rest sunt perfect multumit. Culoarea e super tare chiar si murdara. Recomand pentru cine urmeaza sa-si ia.
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

      Comment


      • #78
        Nu era mai bine daca n'avea CB ?
        Cati isi puneau problema consumului urban/extraurban/mixt la Dacia, Oltcit ?
        Oricum CB-ul indica "deformat", in sens optimist...
        Sa ne bucuram de performante, confort, siguranta
        Avem toate motivele, noi, fericitii detinatori de Honde, indiferent de modelul pe care-l conducem prin craterele patriei.
        http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
        Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

        Comment


        • #79
          o sa vin si in Romanica insa ma indoiesc ca, consumul va fii mai mare
          chiar asa, bata' focu de consum !
          iar pentru mine pozitia la volan este perfecta ! atat de buna incat uneori mi se face somn
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
          Nimic nu este ceea ce pare a fii !

          Comment


          • #80
            Da pentru mine consumul e cel mai important pentru ca fac saptamanal aproape o mie de km.. MI-a ajuns si mie la 9 dar in aglomeratie infernala. Dati-mi si mie un sfat. Am vazut ca becurile eco se aprind cand calci ft usor acceleratia dar risti sa o subturezi. La plecarea dupa loc in a I a II a si a treia la cat trebuie sa o schimb ca sa-mi consume mai putin? Daca raman in treapta inferioare si am peste 2000 si trebuie sa merg cu o viteza constanta o schimb sau o las la acea turatie? Plinul trecut am mers numai afara orasului si am avut un consum de 6.9 vreo 700 autonomie. Acum numai oras am ajuns la 9. E bine dar vreau un sfat cu plecarile de la semafor ca sa fiu linistit ca nu o subturez. Eu apas acceleratia pe la jumate nu tare pana ajunge la 2500 apoi schimb. E bine!?
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

            Comment


            • #81
              In treptele 1 si 2 n-ai treaba cu becurile eco. Accelereaza normal ca tot acolo e.

              Ideal e sa fie accelerarile line. Daca o calci consuma. Daca o subturezi in accelerare consuma...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #82
                Originally posted by cosnec View Post
                Nu era mai bine daca n'avea CB ?
                Cati isi puneau problema consumului urban/extraurban/mixt la Dacia, Oltcit ?
                Oricum CB-ul indica "deformat", in sens optimist...
                Sa ne bucuram de performante, confort, siguranta
                Avem toate motivele, noi, fericitii detinatori de Honde, indiferent de modelul pe care-l conducem prin craterele patriei.
                Cosnec are dreptate ! Sa ne bucuram de performante , confort , siguranta si de aspectul masinii. Mie mi-a ajuns in 3 zile de mers in oras (dupa ce am pus benzina si am resetat CB ) la 10.2 !!! Ce-i drept nici nu merg constant. Ajung in 5 min. la servici , opresc. Plec de la servici , 5 min pana acasa , opresc. Plec seara la sala , sunt 4.3 km pana acolo , iar opresc. Deci nu merg constant un timp mai indelungat. Este normal sa consume nu ? Si eu aveam problema cu vizibilitatea laterala dar m-am obisnuit si mi-am reglat oglinzile mai spre exterior si ma mai ajuta. Scaunele sunt chiar f. comode , suspensia e tare , dar cine se bucura de stabilitate in curbe ?
                '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                Comment


                • #83
                  @Ticker Schimbi titlul topicului in "Comsum Civic 5D 1,4 DSI" sau muti posturile pe thread-uri de consum?
                  Da, am inteles cu totii ce consum mic are motorul asta !
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by kmr View Post
                    @ticker schimbi titlul topicului in "comsum civic 5d 1,4 dsi" sau muti posturile pe thread-uri de consum?
                    Da, am inteles cu totii ce consum mic are motorul asta !
                    ----amin----
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                    Comment


                    • #85
                      Daca trebuie sa fac asta o fac. Voiam si eu cateva sfaturi. Pana la urma it's my civic. Am vorbit despre masina mea nu!? Dar daca astea sunt regulile! ok. Mutati-le daca va deranjeaza atat de tare. Eu nu stiu cum si n-am de ce!
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                      Comment


                      • #86
                        KMR, tre' sa fiu de acord cu omul... daca el vrea sa vorbeasca despre consumul masinii lui in threadul masinutei lui.. nu e off topic.

                        Solutia... don't read this thread

                        Eu tre sa citesc threadul, ca e aria mea. Voi nu

                        /off topic
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #87
                          Felicitari Toma pentru masina, sa o stapanesti sanatos si sa va poarte fericiti si voiosi pe drumurile patriei/continentului.
                          Ceva despre pretul de achizitie se poate? ;adica a fost sau nu preluare de leasing (parca asa am citit prin posturile tale), ai dat si avans, cat is ratele lunar, per total cat costa masina?
                          sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                          Comment


                          • #88
                            Toma ai un PM

                            Comment


                            • #89
                              @oprescutoma sunt destule sfaturi si "tutoriale" pt un mers la consum redus...sigur poti gasi multe solutii. Incearca sa nu accelerezi brusc si sa mergi cat mai mult cu frana de motor(nu pe liber). Eu unul nu ma gandesc deloc la consum, ba chiar o mai "fugaresc" si reusesc cam un 10.2l/100 in oras si un 7-7.4l/100 in afara...Eu unul sunt foarte multumit.
                              2008 Honda Civic 5d i-shift

                              Comment


                              • #90
                                Eu nu sunt adeptul franii de motor doar de dragul franii de motor... dimpotriva, o las la liber.

                                Frana de motor o folosesc mai mult la franari, nu la consum economic (mai exact heel-and-toe pe care il folosesc in curbe stranse). Intr-adevar daca frana de motor e cuplata in acelasi timp cu frana de serviciu se simte ca efectul global de franare e mult imbunatatit!
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X