ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by liviuiron View Post
    draga lupo, cum sa dai dintr-a 5-a intr-a 4-a in conditiile in care erai langa ala care avea 150 km/h ? pai asa chinui tu motorasul de 1.4 ? plus ca a trebuit sa si accelerezi intr-a 4-a ! ... te rog sa tratezi motorasul cum se cuvine

    Eram in spatele lui la 100 km/h intr-a 5-a , am redus la a 4-a ca sa ma tin de el pt ca incepuse sa-i dea blana , am trecut din nou la a 5-a cand aveam 150 si eram bot la bot , dupa care i-am dat a 6-a si m-am dus. Eu cred ca i-a placut motorasului turatia ! De asemenea , cred ca motorul asta cere si trebuie exploatat la maxim de cate ori ai ocazia. Se simte bine in turatii mari si se comporta bine. Mie imi place sa conduc mai sportiv , in special in afara orasului , sa testez motorul , sa incerc sa-i ating limitele. Desigur , in cele mai sigure conditii , niciodata nu exagerez sau nu ma bag riscant in depasiri. Sa o vezi acuma ce bine arata cu noile gume de vara cu profil V. Urmeaza sa-i pun Xenon , folie geamuri , jante negre , probabil si un tun de bas. Altceva nu o sa mai modific deocamdata deoarece arata oricum ca un OZN . Un prieten m-a sfatuit ca ar merge pentru design un kit exterior de Type S ,insa din moment ce performantele motorului nu se compara cu ''sora mai mare'' , nu prea vad rostul. Consider ca o masina tunata trebuie sa si sustina caracterul agresiv cu ceva caluti.
    Un sfat pentru muschetari : nu va sfiiti de turatii , masinii ii plac, iar motorul trage f. bine. Folosi-ti-l la capacitate maxima , nu se intampla nimic. Daca nu avem puterea celorlalti cu motoare de 1.8 (desi sa recunoastem ca ne-am dori) putem compensa in unele situatii cu turatii mari. Masina e prea faina sa nu o exploatam.
    '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

    Comment


    • Originally posted by johannbis View Post
      Salutare muschetarilor si scuze ca nu am intrat cam de mult timp pe forum. Vad ca threadul lui oprescutoma despre micul lui OZN se transforma usor in threadul celor cu 1.4 iDSI, si asta nu poate fi decat de bine, deoarece cei care vor sa-si ia Civic 1.4 sa se uite intr-un singur loc dupa pareri. Anul trecut eu nu am gasit asa ceva si am avut mici indoieli in privinta achizitiei masinii, dar nu regret nimic si sunt mandru de masinuta mea... Cu ocazia asta am aflat si eu ceva nou care nu face decat sa ma bucure. Civicul meu de 1.4 are distributia pe lant !?!
      Ca recomandare pentru cei ce vor sa-si ia Civic: sa fie echipare cel putin Sport, daca nu chiar Executive. Comfort chiar nu merita. Desi din cate stiu eu 1.4 are doar Comfort si Sport, iar 1.8 si 2.2 doar Sport si Executive, dar nu bag mana in foc pentru asta.
      In ceea ce privste consumul de ulei, nici eu nu am observat diferente pe joja din iulie 2008, cand am avut ultimul schimb. Si nici nu o sa completez, daca nu e nevoie.
      Bafta tuturor!
      Johannbis salutare ! Chiar nu ai mai intrat de mult ! Nu este Executive pt 1.4. Daca Civicul tau este varianta Sport bucura-te de de faptul ca nu mai trebuie sa schimbi cureaua Sa stii ca eu am avut mari indoieli asta iarna pentru alegerea facuta din cauza consumului : resetam CB de fiecare data cand puneam benzina , mergeam o saptamana doar in oras si nu aveam mai putin de 9.4%. Ma intrebam de ce oare nu mi-am luat 1.8 , macar aveam 140 cp daca tot consuma mult. Dar acum sunt multumit. Am inregistrat 5.5 la drum intins si mixt 6.7 . Am promis ca ma uit la ulei de vreo 2 zile dar am uitat. Din cauza serviciului
      '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

      Comment


      • Deh, doar am zis eu ca e Honda. Inima ei e aceeasi...

        Comment


        • Originally posted by lupo View Post
          Dezavantaje : in afara de faptul ca ar fi putut sa bage si ei macar 100 cp pe motor ( care nu e chiar de 1.4 curat , e de 1340 cmc ) nu am observat nici unul.
          Exista si varianta 1,4 i-VTEC care are 100 Cp si cutie i-Shift. De ce nu ti-ai luat d-asta daca vroiai 100 cp ?
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Originally posted by Robby_Alessio View Post
            sal din nou...e de "nashpa" nu mi.a acceptat banca cu "finantziarul ei-Findomestic" asa ca visul tre sa mai astepte........( am sa incerc direct la dealer-ul honda de aici din Pistoia _IT sa vad daca imi dau vreo sansa.... asta depinde in mare parte de finantziarul care-l au.....sper sa ma duc cel tirziu simbata sa vad daca ei imi dau un da... in rest.....TRISTETEEEEEEEEEEEEEEE...pt un

            vis deocamdata neimplinit...( bafta si daca va intereseaza am sa va tin la curent cu ceea ce am rezolvat.....pin atunci traiesc cu speranta---

            unui Honda civic 1.4 i-dsi......
            Nu-ti pierde speranta Robby ! Mai incearca . Du-te la toate bancile , cere un credit de nevoie personale daca mai ai tu ceva in completare si poate o cumperi cash , sau cere un credit auto. Se pune gaj pe masina in favoarea bancii si de obicei nu prea se resping astfel de imprumuturi. Sau : fa 2 credite la 2 banci diferite . La noi nu se vad in sistem decat dupa 30 de zile , deci exista si posibilitatea asta. Acuma nu stiu care este statutul tau acolo si nici cum e sistemul bancar italian , dar nu trebuie sa te dai batut. Daca ai un salar bun si-ti poti permite o rata nu renunta la visul tau. Si crede-ma , cand te vei urca pt. prima data la volanul acestui mini OZN vei dori sa nu te mai trezesti din vis !
            Am uitat sa-ti spun ca pe langa toate optiunile de pe Civic 1.4 pe care ti le-am enumerat ieri , ai si senzor de ploaie si iluminat + priza in portbagaj , volan reglabil pe inaltime si adancime ... Ai plecat deja la banca ?
            Succes !!!
            '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

            Comment


            • Si exista si TypeS cu motor de 1,4 si 100 cp
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Cand au introdus motor de 1.4 iVTEC pe Civic? Cred ca doar pe faceliftul din 2009 sau sfarsitul lui 2008, nu mai retin cand s-a lansat. Si din nou indisponibil in Romania.
                Edit: am cautat pe net si am gasit si raspunsul. Motorul iVTEC de 1.4, 100 CP a fost introdus odata cu faceliftul facut la inceputul anului 2009.
                johannbis
                Junior Member
                Last edited by johannbis; 07-04-09, 21:31. Reason: New info
                Honda Civic 5D, 2007, 1.4 iDSI, Sport
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/johannbis/

                Comment


                • Nu stiu cand l-au introdus dar exista ( in Anglia ). TypeS cu motor de 1,4 in Germania.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Originally posted by KMR View Post
                    Exista si varianta 1,4 i-VTEC care are 100 Cp si cutie i-Shift. De ce nu ti-ai luat d-asta daca vroiai 100 cp ?
                    Habar nu aveam ca exista pentru ca eu am cautat Civic pe anumite site-uri in Germania si Belgia si nu am gasit nici un VTEC. Dar absolut toate erau 1.4 DSI varianta sport sau comfort de 83 cp. Pe asta am luat-o de la un dealer din Belgia. Eu nu am intrat pe nici un forum inainte de a o cumpara, doar pe site-ul Honda unde nici nu exista acest motor de 1.4 pe Civic. Am condus asta vara un Type S cand am plecat in concediu in Spania , mi-a placut la nebunie masina si cand am venit acasa m-am apucat sa caut. Cum nu am gasit decat 1.8 si 1.4 m-am hotarat sa-mi iau un 1.4 . Daca stiam ca e si VTEC ...
                    '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                    Comment


                    • Originally posted by KMR View Post
                      Si exista si TypeS cu motor de 1,4 si 100 cp
                      Ma omorati . Daca stiam ca exista. .. N-am gasit nici una pe unde am cautat eu. Oricum , sunt foate multumit de Honda mea. Nu ma gandeam acum vreo 4 ani ca voi ajunge sa am asa masina frumoasa. Mi-am dorit-o si mi-am luat-o in 2 saptamani de cand m-am apucat sa caut pe site-urile din strainatate de vanzari masini. A avut putini km (29.400) , 2 revizii la zi cu facturi cu tot , carte service , manual si f. important : nici o hiba ( am dus-o imediat la tester ) si nici o zgarietura. I-am facut eu una pe langa un Jeep in parcare dar abia se vede.
                      '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                      Comment


                      • Am gasit acuma Type S de 100 cp pe autoscout dar e de la 17.000 de euro in sus. Eu nu am avut decat 14.000 disponibili. Asta e , cum am mai spus sunt multumit de ea , doar e HONDA nu ? Eu cred ca nu oricine isi cumpara aceasta masina. Unii ar spune : la banii astia imi luam un BMW sau un A4. Nimic mai banal decat sa conduci o masina comuna care se gaseste in orice oras din Romania.
                        '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                        Comment


                        • Te-am bagat putin "in sedinta"
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Lupo sa sti ca ai dreptate. Civicul 1.4. se simte ft bine in turatii mari chiar ft mari. In cartea tehnica 1.4. in a 4 o poti tura pana la maxim 158 iar in a 5 a pana la 178 eroare de 2 sau 3 km nu retin exact si surpriza muschetari 1.4. i-dsi nu mananca ulei vtecul da chiar destul de mult. Deci sa mai adaugam un avantaj pentru muschetari nu completezi nu te stresezi ca ti se termina uleiul. Interesant de vazut 1.4. 100 HP vtec banuiesc ca si ala consuma mai mult decat i dsi. Eu sincer nu am simtit nevia de mai multi cai. Reamintesc ca am condus matiz si super nova pana acum si am fost destul de multumit de motorasele mici atata timp cat nu ma aventuram in depasiri periculoase. Acum am inceput sa mai fac cu Rubina cand ma grabesc dar prefer sa astept inca 2 secunde decat sa risc s-o lovesc. Asa sunt eu. Insa nu m-a dezamagit in depasiri pana acum.
                            Robby_Alessio stiu cum e!!! Eu am asteptat 2 ani de cand am vazut-o. Sper sa ti se indeplineasca visul cat mai repede. Te asteptam in randul muschetarilor!
                            Sunt ft mandru ca am reusit ce mi-am propus in acest thread: sa informez si sa inalt 1.4. dsi in ochii hondarilor. Va asigur ca nu am inventat si nu am mintit cu nimic. Sunt multe avantaje si un singur dezavantaj puterea in demaraj. Dar toti avem acelasi vis implinit Honda. The power of dreams! I love my Rubina!
                            Aramia2008
                            Senior Member
                            Last edited by Aramia2008; 07-04-09, 22:42.
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                            Comment


                            • O intrebare: Type S nu e in 2 usi? Daca da nu ma intereseaza ca masina. am familie mare 5d ofera spatiu mult. Nu cred ca o sa-mi schimb masina in urmatorii 5 ani.
                              Ati vazut conceptul Opel Ampera nu vi se pare ca a furat un pic de la masina anului 2006 lansare in 2010 sau mi se pare numai mie. Daca tunezi un pic un civic ii pui niste masti separi farurile si o mai cobori. Hopa! Hoti germanii!
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                              Comment


                              • Voi nu terminati prea curand disputa asa sau ce e. Eu zic asa: important e ca este HONDA, si mai important decat asta e ca pasiunea pt HONDA trece peste granita cailor putere si placerea de a conduce o HONDA primeaza peste toate celalte aspecte. parerea mea
                                Honda Civic 5D 2.2 i-CTDi Executive, Black
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/lng/
                                Video Sharing: http://www.webtube.ro/

                                Comment

                                Working...
                                X