ARAMIA2008: '08 Honda Civic 5D Sport 1.4, Orange Tangerine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by oprescutoma View Post
    Muschetarii cat ulei intra la Civic 1.4 4,5l sau 3,5l sa stiu ce bidon iau. ce fel de ulei indicativ 5W-40 o fi bun


    Intra 4.5 l. Indicele 5W40 este foarte bun , sa te uiti sa aiba specificatia ACEAA3/b3. Eu am luat un bidon de 5 l Castrol. Pe cartea tehnica de intretinere si pe cele 2 facturi de revizie pe care le-am primit cei de la Honda din Belgia pusesera 5w40 ulei Q8 Excel. Cred ca se gaseste si la noi acest ulei pt. ca am vazut o reclama pe o masina de la un distribuitor. Nu am gasit insa in magazinele din Piatra. Oricum, Castrol e foarte bun , te poti baza pe el. Apropos , filtrul de ulei este f. ieftin. Am dat vreo 18 lei pe unul nemtesc
    '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

    Comment


    • Astazi roscata mea a ajuns la 11111 km. M-am uitat intamplator si mi s-a parut potrivit sa-i fac si o poza. Numai consum de Bucuresti 287 km 8.1. Asta ca am alergat-o un pic cu schimbare la 6000 si a crescut de la 7.8. Sunt ft multumit! Urmeaza revizia la brasov si pe 1 mai o scot din tara. Ma duc pana la Budapesta in plimbare cu ea (masina) si cu blonda mea( prietena). bafta!
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

      Comment


      • Salut muschetarilor !!! Salutare si celorlalti hondari. Am nevoie de un sfat : masina mea are 4 cauciucuri de vara diferite ( 2 SYRON N 3000 profil sport cu striatii in V- noi noute si 2 Continental cu banda tripla de rulare pe spate ). Deh , ce sa-i faci , mi le-a sutit omul care mi-a adus masina pe alea de pe spate si mi-a pus 2 uzate. Eu vreau sa le schimb acuma dar nu gasesc la noi model asemanator cu Syron , dimensiunea 205/55/16. Am gasit ceva de la Michelin , model aproape identic dar erau pe 15. Pot sa pun pe spate alt model (nu marime) ? In afara de aspectul estetic (am pe fata profil V si pe spate alt profil) ma incurca la aderenta ? Am gasit un model Dunlop Sport tot cu banda tripla de rulare foarte aratos. Alte 4 cauciucuri care sa fie la fel nu mai cumpar anul asta ( deabia am luat 4 de iarna Michelin Sport Alpin in decembrie). Va rog sa-mi spuneti daca dauneaza cu ceva faptul ca am un profil pe fata si altul pe spate . Multumesc.
        '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

        Comment


        • de preferat e sa le ai pe toate la fel. conteaza in primul rand in conditii de umiditate marita , cum se comporta la acvaplanare. sa nu iti fuga spatele dc sunt altfel. cauta dc gasesti acelas model de cauciuc .
          La mers pe uscat nu are ce sa dauneze.

          Comment


          • Originally posted by michaelro2001 View Post
            de preferat e sa le ai pe toate la fel. conteaza in primul rand in conditii de umiditate marita , cum se comporta la acvaplanare. sa nu iti fuga spatele dc sunt altfel. cauta dc gasesti acelas model de cauciuc .
            La mers pe uscat nu are ce sa dauneze.
            Te-am ascultat si mi-am tras azi 2 Eagle F1 pe spate ... . Combinate cu cele 2 Syron N 3000 de pe fata , pot sa spun ca arata bine . Sper sa se si comporte bine.
            '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

            Comment


            • Lupo ti-ai schimabat gumele de iarna acum iti mai consuma mult? Am si eu o intrebare pentru muschetari. E posibil ca 1.4 sa nu consume de loc ulei. Eu am facut aproape 3000 de cand am luat-o si joja e la fel cum am luat-o. masina a ajuns la 13000 si nu a completat nimeni ulei nici fostul proprietar. Am mai si turat-o un pic. Ieri am lasat muzica la maxim aproape toata ziua am mai dat si drumul la motor in prima faza si am ramas fara baterie. A mers vreo 3,4 ore Credeam ca are bateria mai mare dar e aproape de matiz. Nu am reusit sa vad ce putere are. Intrebare voi la 1.8, 2.2. Aveti bateria mai mare! Matizul nu manca de loc ulei e posibil sa faca si 1.4. la fel?!
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

              Comment


              • Inca o intrebare daca completez eu cu cateva sute de grame Valvoline syn power 5W40 are ceva. Poate afecta ceva?Nu stiu ce a avut initial dar am inteles ca daca are ACEEA A3/B3 e in regula. Cateva sute de grame nu are ce strica nu?! Asta in cazul in care ar scadea nivelu. Revizia tebuie s-o fac la brasov dupa pasti gratis la promisiunea fostului proprietar Cosmin Danciu director Dealer Honda Brasov.
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                Comment


                • Originally posted by oprescutoma View Post
                  Lupo ti-ai schimabat gumele de iarna acum iti mai consuma mult? Am si eu o intrebare pentru muschetari. E posibil ca 1.4 sa nu consume de loc ulei. Eu am facut aproape 3000 de cand am luat-o si joja e la fel cum am luat-o. masina a ajuns la 13000 si nu a completat nimeni ulei nici fostul proprietar. Am mai si turat-o un pic. Ieri am lasat muzica la maxim aproape toata ziua am mai dat si drumul la motor in prima faza si am ramas fara baterie. A mers vreo 3,4 ore Credeam ca are bateria mai mare dar e aproape de matiz. Nu am reusit sa vad ce putere are. Intrebare voi la 1.8, 2.2. Aveti bateria mai mare! Matizul nu manca de loc ulei e posibil sa faca si 1.4. la fel?!
                  Sunt foarte multumit de consum de 1 saptamana incoace : am fost pana la Bacau si inapoi (inca mai aveam gumele de iarna)+ oras frecat la greu o saptamana - consumul mixt a fost de 6.7. La drum intins am avut 5.5 si nu m-am abtinut de la turatii. Cred ca de cand a crescut temperatura si mi-am mai schimbat putin stilul de condus (am lasat computerul fixat pe consumul instantaneu si ma orientan dupa acesta ) s-a redus drastic si consumul. Cauciucurile de vara le-am pus vineri. O sa vad de maine incolo consumul real in oras. Week-end-ul asta am fost la gratare sambata si duminica si nu am mai scos Honda sa n-o prafuiesc (am spalat-o sambata dimineata ) am mers cu cealalta masina. Bateria este intr-adevar foarte mica , e cat cea de pe Lupo la mine. Chiar o sa verific si eu uleiul. De cand l-am schimbat , din octombrie nu am mai verficat joja. Ma uita maine si iti spun.
                  '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                  Comment


                  • Originally posted by oprescutoma View Post
                    Inca o intrebare daca completez eu cu cateva sute de grame Valvoline syn power 5W40 are ceva. Poate afecta ceva?Nu stiu ce a avut initial dar am inteles ca daca are ACEEA A3/B3 e in regula. Cateva sute de grame nu are ce strica nu?! Asta in cazul in care ar scadea nivelu. Revizia tebuie s-o fac la brasov dupa pasti gratis la promisiunea fostului proprietar Cosmin Danciu director Dealer Honda Brasov.
                    Uleiul recomandat de Honda trebuie sa raspunda acestei specificatii ACEEA A3/B3 , ar trebui sa te interesezi totusi ce ulei a avut inainte. Sunt unii care merg pe 10W40 iar altii pe 5W40. Nu stiu daca e bine sa le amesteci. Eu am pus 5W40 pentru ca asa scria pe cele 2 facturi de revizii pe care le am de la fostul proprietar. Am optat pentru Castrol. Am pus si pe Lupo de 4 ani tot Castrol si e f. bun. Suna-l pe fostul proprietar si intreaba-l ce ulei a pus.
                    '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                    Comment


                    • QED Lupo. Sa nu-ti mai para rau ca esti muschetar. Diferenta mare la consum intre 1.8 si 1.4. Mie in Bucuresti saptamana trecuta nu mi-a luat mai mult de 7.8. Am luat si eu castrol Magnatec 5 W 40 e destul de ieftin. Daca e sa completez mi-ajunge un litru. Bafta si fi mandru de masina ta. E una dintre cele mai economice benzinare. A hai sa facem o comparatie si cu hibridul. In Bucuresti cica ar manca si ala in jur de 6.7. noi 7.5 iar la emisii noi avem 130 ei 107 iar la cuplu noi avem 130 si hibridul 170 iar la cai putere noi 83 si hibridul 90 1.4.+ 20CP insa electricul cica s-ar activa doar intre 20 - 50 km/H electricul viteza maxima noi 180 hibridul 190. de la 0-100 km la ora hibridul ajunge in 12,5 secunde si noi in 13,2. date prezentate pe national automobile Mihai Haiman duminica Honda Civic Hibrid. Urmeaza comparatia cu insight cand o sa apara.oare mai e cineva cu 1.4. in afara de noi in Romania. Nu cred ca sunt mai mult de 5 in toata tara. Asa ca cei cu 1.4 sunt mai selecti.
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                      Comment


                      • sall...all . si salut "fratilor" cu puteri de 1.4 i-dsi.(vreau sa o cumpar...)Ce imi puteti spune despre civicul 5d 1.4 i-dsi.Referitor la piese de schimb consum defecte calitati........in fine.O parere serioasa nu doar de laude...
                        HONDA: Silent release of fatal power & O masina nu e nimic daca nu e o placere conducand-o Soichiro Honda
                        CIVIC FN1 Absolute I-Pilot & ACCORD CW3 Executive Advance
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Robby_Alessio/

                        Comment


                        • Originally posted by oprescutoma View Post
                          QED Lupo. Sa nu-ti mai para rau ca esti muschetar. Diferenta mare la consum intre 1.8 si 1.4. Mie in Bucuresti saptamana trecuta nu mi-a luat mai mult de 7.8. Am luat si eu castrol Magnatec 5 W 40 e destul de ieftin. Daca e sa completez mi-ajunge un litru. Bafta si fi mandru de masina ta. E una dintre cele mai economice benzinare. A hai sa facem o comparatie si cu hibridul. In Bucuresti cica ar manca si ala in jur de 6.7. noi 7.5 iar la emisii noi avem 130 ei 107 iar la cuplu noi avem 130 si hibridul 170 iar la cai putere noi 83 si hibridul 90 1.4.+ 20CP insa electricul cica s-ar activa doar intre 20 - 50 km/H electricul viteza maxima noi 180 hibridul 190. de la 0-100 km la ora hibridul ajunge in 12,5 secunde si noi in 13,2. date prezentate pe national automobile Mihai Haiman duminica Honda Civic Hibrid. Urmeaza comparatia cu insight cand o sa apara.oare mai e cineva cu 1.4. in afara de noi in Romania. Nu cred ca sunt mai mult de 5 in toata tara. Asa ca cei cu 1.4 sunt mai selecti.
                          Nu-mi pare rau deloc de faptul ca mi-am cumparat 1.4. Am fost putin ingrijorat din cauza consumului, acum sunt insa multumit. Era perioada de iarna , frig , cauciucuri f. grele , mergeam putin si masina nu avea timp sa se incalzeasca , resetam saptamanal CB dar circulam numai in oras. Vorba unui prieten : consumul il stabilesti la 1000 de km , nu la fiecare 100 circulati numai prin oras. Intr-adevar , nu cred ca sunt multe cu motor de 1.4. La ce optiuni are si la cat de bine arata Ca sa nu mai spun de placerea care iti provoaca atunci cand esti la volan .
                          '06 HONDA CIVIC 1.4 DSI SPORT BLACK PEARL

                          Comment


                          • lupo: nici eu nu as fii spus mai bine si eu sunt foarte incantat de masinuta, totusi vreau sa va intreb : sincer .. voi ati circulat cu un 1.8 asa mai multi km ? sa stiti ca diferente sunt si unele sunt chiar mari .
                            se pare ca avem un nou pretendent la postul de muschetar
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/caramalau/
                            Nimic nu este ceea ce pare a fii !

                            Comment


                            • Adica crezi ca ce am scris pe threads meu in 15 pagini nu e serios. Ok hai sa incerc sa fiu mai obiectiv. Daca cauti o masina care sa te lase in scaun nu-ti lua 1.4. Daca insa cauti o masina care sa-ti consume putin in oras si in afara e destul de ieftina la intretinere avand piese si motor de jazz ia 1.4. consuma incredibil cat un diesel. Urca destul de bine nu cred ca poate fi catalogata puturoasa. Demareaza mult mai bine ca un logan 1.6. Ajunge la 190 la ora viteza maxima. Nu te lasa in depasiri. Adica le poti face in siguranta atata timp cat nu esti nebun. Impozit mai mic casco mai mic, ulei mai ieftin. Emisii mai mici. Cam astea sunt avantajele. Dezavantaje nu are putere sa te lase in scaun indiferent cum o calci.Eu sunt multumit pe deplin si nu consider ca are vreun dezavantaj. Cred ca sunt singurul din Bucuresti cu 1.4. si nu ma plang. Nu m-am laudat cu nimic. Asta e adevarul. Am demonstrat cu imagini. Si m-am chinuit sa sustin 1.4. idsi pentru cei care vor sa o cumpere ca tine iar ceilalti nici nu au incercat-o si isi dau cu parerea desfiintand-o intr-un thread special. Alegerea e a ta!
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                              Comment


                              • am mai vazut eu vreo 2 bucati 1,4 in Bucuresti, ambele Alabaster Silver
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X