BOGDAN_PETRICA: '08 Honda Civic 5D 1.8 M/T, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BOGDAN_PETRICA: '08 Honda Civic 5D 1.8 M/T, Milano Red

    Salutare tuturor,

    Acesta este primul meu post pe hondafan.ro si in primul rand vreau sa va spun bine v-am gasit! In primul rand despre mine: sunt student, am 23 de ani si locuiesc in Oradea.

    Despre masina: e o Honda Civic 5d 1.8 din martie '08 si acuma are 9300 de km, pana in acest moment masina s-a comportat foarte bine, inainte de aceasta masina am avut un Opel Astra 1.7DTi in care am bagat o groaza de km si schimbarea a fost destul de mare pt. mine deoarece nu am mai avut masina pe benzina si am condus doar in scoala o Dacia.

    De ce am ales Civic? Pentru dimensiunea exterioara: 4.2m cat avea si fosta masina, e o dimensiune foarte convenabila (spatiu exterior vs spatiu interior), motor+cutive de viteze: honda face dintre cele mai bune motoare pe benzina din lume si m-am gandit ca acest 1.8 ar fi in spiritul honda(prin 99 cand eram copil visam fascinat cum puteau sa scoata honda 240cp din 2l), dimensiune cauicuri: imi place sa "folsesc" masina pe viraje si un sasiu configurat pentru caucicuri late si mari ar fi potrivit si ultimul argument acesoriile cu care vine masina. Pe locul doi era Mitsubishi Lancer din pacate acea masina era prea mare si datele date de constructor despre consum ma faceau sa aleg motorul diesel dar am dorit sa vad cum e sa fi posesor de masina pe benzina.

    Ce cred despre masina? E super ok masina are o directie foarte precisa cu cursa scurta si usor de folosit la viteza de oras cat si afara, practic nu-ti dai seama ca variaza vreun raport, are aderenta foarte buna in viraje desi prima data am simtit ca suspensia lucreaza prea mult (cei care mi-au predat masina au lasat-o cu 2.6bar presiune in roti) dar acuma dupa atata timp pot sa spun ca aderenta are din plin si cauciucurile sunt ok in sensul ca fac zgomot cu mult timp inainte sa rupa aderenta. Despre VSA ar fi si de laudat si de criticat, partea de EBD aduce confort la franare(masina nu vine brusc in fata) partea de controlul stabilitati la viraje luate in forta franeaza roata spate interioara virajului si induce un comportament supravirator pe viraj, initial am crezut ca e de la suspensia spate (prea tare sau face bottom out) dar nu, e de la VSA(poate are si un efect benefic in anumite situatii), despre motor s-au spus multe pe forum consumul e in grafic si puterea este ok eu fiind posesor de diesel nu am fost obisnuit sa turez motorul asa de mult la depasiri (desi m-am asteptat la chestia asta) si schimbam treapta prea devreme (3500rpm-4000rpm) in rest trage bine si nu suna tare doar se aude admisia cum trage aer.

    In rest ce sa zic ar fi interesant sa-si spuna fiecare parerea despre aceasta masinuta, parti bune si rele, de ce nu ar fi interesant chiar un review complet despre ea.

    Numa bine si va urez sa va folositi cat mai bine de Hondele voastre si sa conduceti cat mai civilizat si corect!

  • #2
    Bogdane, fi bine venit aici!
    Felicitari pentru achizitia ta, sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km!
    Dar de unde ai luat masina (de ti-au predat-o umflata la 2.6bar)?
    Cat priveste rugamintea ta de a afla cat mai multe reviews despre masina asta, imagineaza-ti ca pe toate aceste 8 pagini pline de auto-prezentari, numai asta s-a facut.
    Plus pe la aria "Tehnica"....... :?
    Care mai e prezenta Honda pe la Oradea?
    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

    Comment


    • #3
      Bravo Bogdane artyman: Sa te bucuri de ea
      Despre prezenta Honda in zona - in ultima perioada a crescut bine
      Accord 2.0i i-VTEC 2007
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ant76/

      Comment


      • #4
        bravo!! sa o stapanesti sanatos!! cat mai multi km fara probleme !!

        - ma bucur ca ai fost extrem de obiectiv in caracterizarea masinii ...desi puteai sa adaugi ceva de genu : " e fantastica!! sunt nebun dupa ea!! "

        nu stiu cum sunt oradenii ..dar prin bucuresti iti gasesti masina zgariata una doua.. sper sa nu ai parte de asa ceva
        Life is to short to be lived in slow motion

        Comment


        • #5
          Bine ai venit printre noi.... CIVIC RULLZZZ!!! :twisted: :twisted: si tu stii deja asta :wink:
          ....

          Comment


          • #6
            sa o stapanesti sanatos domnule student !

            Originally posted by bogdan_petrica
            ...

            In rest ce sa zic ar fi interesant sa-si spuna fiecare parerea despre aceasta masinuta, parti bune si rele, de ce nu ar fi interesant chiar un review complet despre ea.
            ...
            pai cam asta se si intampla in cadrul fiecarui topic de la "My Civic"
            '18 BMW X1 18xd
            '15 BMW i3 range extender
            ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

            Comment


            • #7
              Multumesc de urari,

              Masina am cumparat-o de la dealerul Honda din Cluj-Napoca si se pare ca nu au verificat-o foarte bine din moment ce avea 2.6bar in roti, noroc ca nu au uitat benzi de scotch pe ea.

              La Oradea sunt destul de multe Honde dar nu am vazut vreun model mai deosebit (gen TypeR, S2000) am auzit ca ar fi un NSX dar eu nu l-am vazut nici odata. Cele mai multe masini japoneze pe aici sunt Toyota iar la masini sport stam foarte prost comparativ cu Cj, este un Lambo deocamdata.

              @soulraver: intradevar este fantastica imi place foarte mult cum merge si mai ales bordul si cum suna motorul, cat despre zgarieturi nu am ce am patit eu un proiector spart si cum merg mult in afara mici ciupituri pe capota (toate masinile pe care le stiu si merg in afara patesc chestia asta).

              Cat despre review, eu ma refeream la a pune niste informatii intr-un loc despre cum e aceasta masina pe sosea si mai putin consum sau probleme tehnice (oricum masinile astea inca sunt prea noi). Parerea generala pe forum este ca motorul suna bine si masina se tine bine in curbe iar eu cred ca un entuziast de masini(orice considera Honda ca o alternativa) vrea sa afle mai multe.

              Mi-am amintit si un minus la echiparea pe care o am eu(Sport) nu am senzor de nivel lichid pentru spalare parbriz si am ramas de cateva ori fara.

              Alt criteriu pentru care am cumparat masina este ca are un pedalier care permite heal & toe si chiar am folosit aceasta tehnica de cateva ori, nu o stapanesc de fiecare data dar mi-a iesit de cateva ori si e super. Initial am incercat sa o fac la mers finut dar pedala de frana e asa reglata inca heal & toe sa il folosesi la mers sportiv.

              O intrebare am, am citit in manualul masinii ca exista anumite echipari in care au tetiere active(in caz de acident din spate) si as vrea sa stiu daca masina mea are asa ceva.

              Pentru cine doreste am un manual primit in plus de la dealer, am unu in romana si unu in engleza asa ca cine nu are un manual intr-o limba pe care o intelege il dau pe al meu cel in romana, fara bani desigur.

              Numa bine.

              Comment


              • #8
                felicitari bogdane (sau petrica)! sa te bucuri de ea!

                In Oradea mai e un Civic 5d cu UFO la numar (ca a mea). :wink:
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Felicitari Bogdane...sa ai parte de ea...Si eu am tot 23 ani si la fel si eu am facut trecerea de la un Opel Astra 1.6 la Honda Civic 1.8...
                  2008 Honda Civic 5d i-shift

                  Comment


                  • #10
                    Salut si fi binevenit..
                    Ziceai ca ai pana in 10k km cu ea, dar nu prea inteleg ceva... eu am tot un 5d dar diesel iar tu ziceai ca ai ramas de cateva ori fara lichid de parbriz.. cam cat lichid intra la tine ca eu prima data am pus cam 3 litri iar apoi am vrut sa il completez cam 1 litru ca sa nu mai stau cu bidonu in portbagaj si am avut surpriza ca in 5500 de km facuti sa vad ca am consumat mai putin de jumatate de litru. Asadar am aruncat bidonu cu lichid cu tot ca sa nu mai balangane prin portbagaj pe acolo la fiecare frana sau demaraj

                    Oricum sa o stapanesti sanatos si fara incidente si toata grija pe care i-o arati, sa o primesti inzecit din partea ei (stie ea sa aiba grija de tine )
                    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari pt masina!Sa o stapanesti fara neplaceri!Sunt si eu interesat de masina asta.Cum se comporta masina pe drumurile jalnice din Oradea?Ce consum ai in oras/afara?Cum ii dealer-ul din Cluj?Ai facut drive test cu masina?Mersi anticipat pentru raspunsuri!

                      Comment


                      • #12
                        "O intrebare am, am citit in manualul masinii ca exista anumite echipari in care au tetiere active(in caz de acident din spate) si as vrea sa stiu daca masina mea are asa ceva. "
                        Are asa ceva , si sa te bucuri de ea, fara sa le testezi vreodata :wink:

                        Comment


                        • #13
                          Domnu' student, s-o stapanesti sanatos si sa nu afli niciodata cate airbaguri are, centuri pretensionate, tetiere active si celelalte sisteme de securitate artyman:
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            Salut baieti (si fete), imi pare rau ca raspund atat(sunt in proces de mutare si deocamdata n-am net).

                            @sava cristian: la tine cred ca a fost mai usoara trecerea, eu am condus un Opel Astra 1.7DTi Caravan din 2001, total diferit de Civic parerea mea...

                            @Bodo: nu stiu cat lichid de spalare intra dar eu cum merg des extraurban si soselele sunt murdare il consum repede cam la 3 saptamani si tot timpu uit, asa era si la fosta masina uitam si ramaneam fara... era potrivit un senzor de nivel.

                            @danny_andrei: pe drumurile jalnice din Oradea masina se comporta bine, idea e sa mergi normal peste gropi denivelari etc, daca te grabesti cu ea nu vei avea parte de confort, suspensia e semisport si rotile de 17'' o fac zgomotoasa si dura, prin oras ai dori o masina mai confortabila dar in afara e excelenta. Consum in oras ar fi intre 7.0 si 9.0 pe bord la condus economic(mie nu-mi place sa ma grabesc in oras) in afara n-am vazut sub 5.9 la condus cu max 100km/h (viteza maxima pt condus economic) si la mers normal 130km/h + clima + 3 pasageri ia intre 6.5 si 7 pe bord, eu merg pe drumu Oradea - Cluj care nu e ideal pt consum (foarte aglomerat si cu doua pante) aaa... si nu-mi place sa merg incet in afara doar in oras. Dealerul din Cluj e ok pana acum, eu nu am avut nici o problema cu ei (am si facut schimbu de ulei la10k care a fost din partea lor - asa am negoicat la cumparare).

                            Cam pe la 8000/9000 de km parca a crescut cuplu la motor, nu mai trebuie turat asa de sus la depasiri, la schimbarea uleiului de la 10k am observat ca masina face mai putin zing zing semn ca uleiul era deja uzat la 10k (asa era si la masina veche schimb la 10k si motorul suna mult mai bine).

                            In rest ce sa zic numa de bine de masina mi-as fi dorit sa aibe bluetooth, site cineva ceva solutii in acest sens?

                            Comment


                            • #15
                              Am vazut la un magazin Voda***e un device bluetooth cu difuzor si microfon, care se alimenteaza de la bricheta. Pretul cred ca era de aprox 200 RON.
                              2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                              2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                              2000 Honda S2000 Berlina Black
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                              Comment

                              Working...
                              X