ALEXME24: '08 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC, i-SHIFT Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Deci inteleg ca mai bine ne ferim pe kit-uri de pe alie nu?

    Modulul ala clar face toti banii, e una dintre mai bune chestii pe care o poti monta pe hondele vechi.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #62
      Dacă vorbim de acelasi kit, eu le-am pus in soclul semnalizării . Au intrat f bine. Un pic īmpinse trebuie. Firul de drl l-am conectat la releul de la AC și se aprind doar cānd pun contactul.

      Comment


      • #63
        @Dragostan nu stiu daca de ferit, alti useri au reusit, la mine ori nu a montat corect tipul ala ieri, ori poate am fost eu ghinionist. Intr-adevar modulul face toti banii, si cu functiile Leaving home si Coming home e mai mult decat suficient si la un pret foarte decent.
        @ClaudiuRO eu ieri cand monta tipul, am vazut ca incerca sa le monteze direct in oglinda de far, unde era gaura aceea rotunda, dar era prea larga pentru cauciucul mic. Trebuiau bagate in inelul care vine in spatele oglinzii cumva? eu din ce am apucat sa vad, in inelul ala sta becul normal cu soclul lui si acolo ar intra soclul care vine in kit, cu cele 2 fire care ies. M-ai pus un pic pe ganduri daca a incercat montajul corect. Mai ai cumva vreo poza de la montaj sau poti sa faci o poza te rog sa vad cum vine becul in far?
        Oricum voi incerca sa ma uit la accord, ca e spatiul mai decent la faruri fata de civic.

        Comment


        • #64
          Nu am poze făcute la montaj. Am avut ceva de munca cu ele și numai chef de poze nu aveam. La civic 5d ca sa ajungi sa schimbi un bec de semnalizare tb sa desfaci jumătate de mașina 😂. Roata, carenaj date jos, bara fata scoasă din clipsuri si ea.... Dupa cum am zis. Le-am montat in locul becurilor de semnalizare și la mine doar au trebuit īmpinse mai bine se īntre acel cauciuc pe canalul garniturilor de la suportul becurilor normale. Cum le ai legate? Tb sa comuti pe ceva ( poziții, faza scurta) pentru a le aprinde?

          Comment


          • #65
            Aam inteles. Intra-adevar, e ceva de munca, demontat carenaj etc. De asta sunt in dubii daca sa imi mai bat capul cu ele si mai bine sa le las pe faza lunga ca sunt mult mai usor de schimbat.

            Modulul e legat intr-un soclu liber din panoul de sigurante de sub bord (sunt vreo 4 sau 5 disponibile) si la faza scurta si cand primeste semanal ca se aprind farurile, stinge drlul. Pt leaving home si coming home sunt legate la inchiderea centralizata. Recomand modulul cu incredere. Il am pe accord de 3 ani si a mers ireprosabil de fiecare data.

            Azi am facut si 100.000 km. O sa urmeze pe langa flanse, un schimb de discuri si placute fata, iar mai spre vara sper sa reusesc sa ma ocup de navigatie, camera si lupele din faruri. Sunt in cautare si de un vas pentru lichid parbriz/faruri pentru ca vreau sa pun si spalatoarele de faruri. Am gasit cateva vase, dar nu stiu daca sunt plug and play pe masina. Mai investighez.

            Comment


            • #66
              Am reusit azi la 101600 sa fac si schimbul de discuri si placute fata. Am mers tot pe ATE. Am facut si o mica boacana aseara, am atins o bordura inalta cu plasticul care incojoara aripa si apoi se prind sub bara. Am rupt doae o clema de jos, dar problema e ca nu reusesc sa mi dau seama cum se prind plasticele alea jos. Ar trebui sa se suprapuna vreo 3 plastice unde se unesc cu protectia de sub bara, dar mi-am prins urechile pe acolo. O sa fac o viizita la reprezentanta, poaate stiu ei sa le prinda cumva. Clemele astea oare se pot lipi la cald pe plastic? Ca parca nu as schhimba toata marginea aia.

              Comment


              • #67
                Nu uita sa le faci bedding ca "sa-si intre in piine".
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #68
                  Nu clema se rupe, ci "șaua" pe care stă clema, care e parte integrantă a ornamentului (wheel arch). Poți īncerca o lipire, va ține pānă la următoarea bordură atinsă. Apoi repeți operațiunea...
                  '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                  Comment


                  • #69
                    Nu uit ,,io si ea". Am mers chiar foarte prudent ieri dupa schimb.
                    Corect bekxy, saua aceea se rupe. Clema intr-adevar e inca pe aripa). Voi incerca o lipire. Sper sa nu mai fie alte borduri paguboase.

                    Comment


                    • #70
                      Baieti, am vazut azi dupa un drum facut cu civicul, ca mi-a cazut emblema honda in interiorul grilei din fata. Ca sa il repozitionez, banuiesc ca trebuie decapsata toata grila, ca la un far nu? A mai patit cineva asa ceva?)

                      Comment


                      • #71
                        Salut,

                        Da, poti spune ca e ceva comun la grila respectiva.
                        The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
                        https://www.instagram.com/iamrusu/

                        Comment


                        • #72
                          Super, sa vad daca ma incumet eu sau ma duc la cel care a facut farurile pt accord

                          Comment


                          • #73
                            Salutare. Sa mai postez si eu un update. Masina a facut 104000 km. Urmeaza revizia de filtre si ulei pt ca s-au implinit cei 8000 km. Cu ocazia asta voi schimba si o bieleta dreapta si chitul de accesorii. Am mers pe curea gates si role ina.

                            Astazi am reusit sa rezolv si problema comuna de la displayul de audio si clima, in care nu se mai vedeau toate caracterele si cifrele. Se pare ca erau crapate vreo 4-5 lipituri din cei 30 si ceva de pini. Acum works like a charm.
                            Sper inainte de concediu sa rezolv si problema sacaitoare cu sigla cazuta in grila fata.
                            Am facut comanda intre timp si de oglinda cu camera de marsarriere, am renuntat la ideea de navigatie pt masina. Imi plac si senzorii, dar imi place sa vad si ce se intampla in spate. Poate reusesc sa fac si un circuit separat pt lumini la picioare. Mi se par f utile atujci cand scapi ceva pe jos etc.

                            O seara buna tuturor.

                            Comment


                            • #74
                              Am reusit sa ajung azi la coasta de est sa fac si eu reincarcarea cu freon. Mai erau doar 273 de grame din totalul de 550 din ce am inteles ca ar fi pentru civic. Are cineva idee ce cantitate de lichid de frana este la i-shift? Din pacate nu scrie nimic pe buson, decat ce tip de dot sa fie.

                              Comment


                              • #75
                                @alexme24 ce role ai mai schimbat la kit accesorii? Luna viitoare vreau sa i fac o revizie mare si am cumparat decat cureaua.
                                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                                Comment

                                Working...
                                X