FST: '10 Honda Accord 2.0 i-VTEC Executive A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bacu, iarta-ma, nu e cum spui. (Chiar daca poate sa para din parte-mi pledoarie pro domo ca-mi duc masina la Asko, nu e, crede-ma, imi duc masina unde vad ca e servisata cum vreau eu si atit).
    Putina teorie comerciala: importatorul e una, dealerii sint alta, sint roluri comerciale diferite, asa zice la carte. E-adevarat ca importatorul poate sa aiba si un dealership al lui dar nu e deloc obligatoriu. Daca bine inteleg eu distributia Honda in Romania, Honda Trading e importatorul si (cred) toti restul sint dealeri. Unii au incearcat distributii Honda alternative - Carpati- dar nu le iese, au incercat altii independent pe nisa Acura, n-a tinut. (Chiar, cine e importatorul Acura pe Europa? Exista? Nu prea pare.)
    Iarasi, politica de preturi in Europa nu pare-a fi facuta de importatorul de pe o piata nationala ci de Honda Europe. Astfel s-ar explica preturile "omogene" practicate din UK pina la noi. Ia ca exemplu cam orice piesa, avem exemplu clar cu hozu' - furtunul de servo, ca e bug la noi: costa 1500 lei in Romania, 300 de lire in UK si 400 de Euro in rest. Adica la fel. Asta nu e un pret pe care-l face importatorul-distribuitor roman/german/maghiar/englez, asta-l face importatorul-distribuitor pe Europa. (Spre comparatie chestia aia costa 320 de dolari canadieni DAR $89 dolari americanesti adica, pret platit de mine cu tot cu transport). Tine de politici si de strategii comerciale pe care le intelegem mai mult sau mai putin.
    In ce ma priveste in pofida unei oarecare expertize comerciale nu pricep nimic din strategia Honda pe Europa. N-ar fi o problema daca as fi singurul, incep insa sa cred ca nici ei nu stiu ce fac.
    Io si Ea
    Senior Member
    Last edited by Io si Ea; 20-11-15, 01:13.
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • @Blackmagic in primul rand multumesc. Am fost la Alin la Asko. M-a pus pe o bancuta langa masina si mi-a demonstrat cu sublerul care este problema la masina.
      Am schimbat tamponul frontal, masina este complet diferita, m-am asezat la volan si din prima secunda am simtit ca problema e rezolvata.
      raman acum si cu fulia de la compresor si cu intinzatorul de la curea si cu tamponul lateral schimbate degeaba la carpati.
      '16 BMW 520xd
      '15 FK2
      ex '10 CU1
      ex '07 CL7

      Comment


      • Originally posted by Io si Ea View Post
        Bacu, iarta-ma, nu e cum spui. (Chiar daca poate sa para din parte-mi pledoarie pro domo ca-mi duc masina la Asko, nu e, crede-ma, imi duc masina unde vad ca e servisata cum vreau eu si atit).
        Putina teorie comerciala: importatorul e una, dealerii sint alta, sint roluri comerciale diferite, asa zice la carte. E-adevarat ca importatorul poate sa aiba si un dealership al lui dar nu e deloc obligatoriu. Daca bine inteleg eu distributia Honda in Romania, Honda Trading e importatorul si (cred) toti restul sint dealeri. Unii au incearcat distributii Honda alternative - Carpati- dar nu le iese, au incercat altii independent pe nisa Acura, n-a tinut. (Chiar, cine e importatorul Acura pe Europa? Exista? Nu prea pare.)
        Iarasi, politica de preturi in Europa nu pare-a fi facuta de importatorul de pe o piata nationala ci de Honda Europe. Astfel s-ar explica preturile "omogene" practicate din UK pina la noi. Ia ca exemplu cam orice piesa, avem exemplu clar cu hozu' - furtunul de servo, ca e bug la noi: costa 1500 lei in Romania, 300 de lire in UK si 400 de Euro in rest. Adica la fel. Asta nu e un pret pe care-l face importatorul-distribuitor roman/german/maghiar/englez, asta-l face importatorul-distribuitor pe Europa. (Spre comparatie chestia aia costa 320 de dolari canadieni DAR $89 dolari americanesti adica, pret platit de mine cu tot cu transport). Tine de politici si de strategii comerciale pe care le intelegem mai mult sau mai putin.
        In ce ma priveste in pofida unei oarecare expertize comerciale nu pricep nimic din strategia Honda pe Europa. N-ar fi o problema daca as fi singurul, incep insa sa cred ca nici ei nu stiu ce fac.

        Nu inteleg unde ne contrazicem, dar ma rog, nu conteaza prea mult. :-)

        Bine ca ai rezolvat, fst, din ce am vazut si eu Honda nu are hibe ascunse sau probleme de nerezolvat...
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • Voi v-ati ingrijora daca cutia ar incepe sa smuceasca la rece. Nu o face decat o singura data pe zi (rareori 2) cand inca e rece. apoi merge perfect.
          am fost la asko au pus-o pe testar nu au gasit nimic, mi-au zis ca daca face la rece e normal. Totusi am facut 165k km cu ea si nu a mai facut niciodata, uleiul l-am schimbat cu oem la 100k si 140k.
          '16 BMW 520xd
          '15 FK2
          ex '10 CU1
          ex '07 CL7

          Comment


          • Nu, deloc. Cind e rece mai smuceste din 1 in 2 si eventual schimbatorul e mai "tare" la mina. Indiferent vara iarna. Dintotdeauna. Ii trece repede. Am uleiul in cutie schimbat acum 10 000 km. Nu-mi fac vreo grija.
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • Originally posted by Io si Ea View Post
              Nu, deloc. Cind e rece mai smuceste din 1 in 2 si eventual schimbatorul e mai "tare" la mina. Indiferent vara iarna. Dintotdeauna. Ii trece repede. Am uleiul in cutie schimbat acum 10 000 km. Nu-mi fac vreo grija.
              Vorbim de cutie automata, la manuala nici eu nu m-as ingrijora
              '16 BMW 520xd
              '15 FK2
              ex '10 CU1
              ex '07 CL7

              Comment


              • CU1 AT si la mine, 120.000 km, ulei schimbat la 80k, urmeaza al doilea schimb. Nu a smucit niciodată, indiferent de temperatura.

                Comment


                • dupa 165k km am facut si eu primul reglaj de tacheti. am schimbat din nou uleiul la cutie sa vad daca mai face.
                  Multumesc lui Alin de la asko pt cum a lucrat.
                  '16 BMW 520xd
                  '15 FK2
                  ex '10 CU1
                  ex '07 CL7

                  Comment


                  • Mi s-a ars becul xenon pe stanga. Nu pare complicat m-as baga eu sa-l schimb, cred ca e de ajuns sa dau jos bateria ca sa fac loc.
                    Oare mai trebuie vreun reglaj sau as putea sa o fac eu.
                    '16 BMW 520xd
                    '15 FK2
                    ex '10 CU1
                    ex '07 CL7

                    Comment


                    • Nu trebuie reglat nimic, din ce știu. Părerea mea ar fi să le schimbi în pereche, e clar că nici celălalt nu mai duce mult. Plus eviți astfel și diferențele de culoare nou-vechi.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Originally posted by BlackMagic View Post
                        Nu trebuie reglat nimic, din ce știu. Părerea mea ar fi să le schimbi în pereche, e clar că nici celălalt nu mai duce mult. Plus eviți astfel și diferențele de culoare nou-vechi.
                        m-am dus sa cumpar de la un importator osram si am sfarsit pri na face si instalarea acolo.
                        Se schimba destul de greu la accord. Ma bate gandul sa pun si pe civic, tot am lupa si spalator de faruri.
                        '16 BMW 520xd
                        '15 FK2
                        ex '10 CU1
                        ex '07 CL7

                        Comment


                        • As vrea sa fac si eu niste reglaje la masinuta mea.Care service ar fi cel mai potrivit pentru asta?Reglaj tacheti,usor tremurat la plecare si tras in hopuri cu motorul rece.

                          Comment


                          • Click image for larger version

Name:	20160801_192023.jpg
Views:	1
Size:	46.4 KB
ID:	722831
                            Accord-ul meu da semne de imbatranire.
                            Exista vreun tratament pentru piele pt asa ceva?
                            '16 BMW 520xd
                            '15 FK2
                            ex '10 CU1
                            ex '07 CL7

                            Comment


                            • Da, se numește retapiţare.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • Cum naiba le uzati in halul ala, mai?
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X