CATA_MAHU: '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC M/T Executive, Premium White Pearl (CU2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru mersul in fata, exista de la Alpine o camera care "vede" foarte mult in lateral (wide) si are mai multe poziti: stanga, dreapta, sus, jos si vedere nocturna cu infrared. Costa in jur de 1000 RON camera respectiva la care se mai adauga si interfata pentru display-ul actual in jur de 700 RON.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Bastircar, camerele de masina sunt wide. Cu cea din spate de ex vezi si ce vine din lateral cand iesi cu spatele din parcare. Las' ca-ti arat eu la urmatoarea intalnire mai in detaliu "frumusetea". :P

      Merci de informatii Doc, vad ca oricum o sucesti tot la jdemilioane ajungi cu accesoriile la Hondele astea. Analizez problema...
      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

      Comment


      • Chestiile astea numite "gadgeturi" niciodata nu o sa fie ieftine, mai ales atunci cand vorbim de calitate. Eu nu ma zgarcesc cand e vorba de masina mea si de aceea nu apelez la chinezisme.
        Doc
        Hondafan Member
        Last edited by Doc; 06-01-10, 09:15.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Cata ... cu jantele de 18 "te-ai ridicat" sau ai coborat garda la sol, sau nu e sesizabila diferenta!
          pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

          Comment


          • Originally posted by Doc View Post
            Chestiile astea numite "gadgeturi" niciodata nu o sa fie ieftine, mai ales atunci cand vorbit de calitate. Eu nu ma zgarcesc cand e vorba de masina mea si de aceea nu apelez la chinezisme.
            Ai dreptate aici. Nici eu nu ma zgarcesc, ori pun ceva de calitate ori nu. Nici nu vreau sa calculez cat m-au costat mini-adaosurile care le-am facut pana acum... Si vorbim doar de niste inele de boxe, praguri metalice, o plasa de portbagaj, o priza de 12V in portbagaj si o pereche de jante. Acum mi-am comandat ornamente interioare (incadramente, consola centrala si alte chestiute) si stalpii de usi din carbon plus CAI Takeda. La prima strigare mi-ar mai trebui camera pe fata, bara fata+grila+fuste laterale sport si niste jante f usoare cu gume bune de vara. Astea trebuie sa mai astepte pana la prima rectificare de buget si crestere economica. Pt bara grila si fuste traiesc cu speranta ca poate le scoate careva la un pret mai rezonabil (stiu Doc, mai e o varianta ).
            Nu am renuntat inca la ideea de a imbraca in piele plasticele de la usi, consola centrala si stalpi dar mi-e frica sa nu iasa inestetic.
            Daca fac un total ma iau cu mainile de cap, e a un tavalug chesia asta cu imbuntatairile, mereu mai gasesti inca ceva.
            Passatul anterior cred ca l-am mai platit o data din piese de schimb si service, asta vad ca am sanse majore s-o mai platesc o data din imbunatatiri.

            Hai s-auzim de bine.
            cata_mahu
            Senior Member
            Last edited by cata_mahu; 06-01-10, 10:43.
            Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

            Comment


            • Originally posted by bastircar View Post
              Cata ... cu jantele de 18 "te-ai ridicat" sau ai coborat garda la sol, sau nu e sesizabila diferenta!
              Ale mele sunt de 17".
              Dar diamtreul rotii trebuie sa fie approx la fel indiferent de ce jante pui. Pe jante mai mari se pun cauciucuri cu balonul mai mai mic asa incat sa ramana la fel diametrul rotii. Poti sa pui si cauciucuri cu balon mai mare si sa modifici diam rotilor dar dupa regulile RAR nu ai voie sa maresti cu mai mult de 5% parca si oricum nici nu e recomandat sa faci asta.
              Asa ca daca mergi pe variantele date de Honda pentru dimensiunile ansamblului janta-anvelopa nu te ridici si nu te cobori.
              Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

              Comment


              • http://www.honda.co.jp/ACCESS/accord...erasystem.html
                uite aici!
                pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                Comment


                • Mda, de asta vorbeam si eu. Costa numai vreo douaj'de'milioane. Ce-mi plac mie provocarile astea.
                  Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                  http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                  Comment


                  • auzi daca extragi J din cuvant ramai cu milioane numai ... sa te mai sacai si eu ce zmeii ei numa voi! DA PANA CAND!!!! )

                    O zi faina ma duc la merlin sa probez janta, daca e sa fie ... tot pe la jdemilioane tre sa pregatesc pentru la vara!
                    pana una alta... spor in plan si numai bucurii!!!

                    Comment


                    • Am o mica problemuta legata de confort la volan si nu stiu cum s-o rezolv. Cred ca sunt mai inalt decat media luata in calcul de japonezi pt masina asta si trebuie sa stau cu scaunul soferului dat la maxim in jos. Chiar si asa mi-ar mai prinde bine inca vreo cativa cm mai jos dar...
                      Ce ma deranjeaza e ca atunci cand tin volanul cu mana stanga la drum lung nu pot sa sprijin bine cotul pe cotiera portierei. Daca prind volanul de la intersectia spitei stanga cu cercul (unde imi vine bine sa tin mana ca sa am control bun si acces usor si la comezile de pe volan) nu-mi ajunge cotul la cotiera decat daca ma las mai jos in scaun si stau "tolanit".
                      La drum lung simt asta ca un disconfort si mi-ar tebui ceva-cumva o solutie ca sa ridic cu vreo 4 cm cotiera din portiera soferului. M-am gandit la un tampon facut si imbracat in piele pe care sa-l pun peste cotiera si sa se muleze acolo (detasabil) dar nu stiu cine ar putea face asa ceva si nici alta posibilitate nu-mi trece prin cap. N-as vrea improvizatii inestetice de bazar.
                      Dati-mi un sfat daca are cineva o solutie sau idee pt chestiunea asta.

                      Multumesc anticipat.
                      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                      Comment


                      • Din pacate chiar daca eu nu sunt inalt am aceeasi problema cu cotiera din portiera. La TypeR nu aveam problema asta, totul era la locul lui insa la Accord nu stiu de au ridicat mai sus cotiera.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • Originally posted by cata_mahu View Post
                          Ce ma deranjeaza e ca atunci cand tin volanul cu mana stanga la drum lung nu pot sa sprijin bine cotul pe cotiera portierei. Daca prind volanul de la intersectia spitei stanga cu cercul (unde imi vine bine sa tin mana ca sa am control bun si acces usor si la comezile de pe volan) nu-mi ajunge cotul la cotiera decat daca ma las mai jos in scaun si stau "tolanit".
                          La 1.86 am cam aceleasi probleme si eu. Dar nici la asta nici la anterioara n-am reusit sa tin mana pe cotiera, eu de obicei tin mana (cotul) direct pe usa (adica unde incepe geamul). E un piiic mai sus decat ar trebui (tot asa, scaunul dat la maxim in jos si volanul ridicat cam jumatate), dar e decent. Ai incercat asa?
                          ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                          Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                          Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                          Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                          Comment


                          • Originally posted by rezare View Post
                            La 1.86 am cam aceleasi probleme si eu. Dar nici la asta nici la anterioara n-am reusit sa tin mana pe cotiera, eu de obicei tin mana (cotul) direct pe usa (adica unde incepe geamul). E un piiic mai sus decat ar trebui (tot asa, scaunul dat la maxim in jos si volanul ridicat cam jumatate), dar e decent. Ai incercat asa?
                            Exact asa fac si eu.
                            Mai am inca o varianta cu care alternez. Tin cotul pe cotiera usii, prind volanul mai jos un pic de spita si daca intind degetele de-a lungul lui ajung la butoate.
                            Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                            Comment


                            • Pe geam e viata man! Ca si eu am 1.88 si nu pot tine mana pe cotiera usii decat fortat... Sus unde incepe geamul mie mi se pare ca e chiar ff ok.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Incearca cu genunchiul pe cotiera de pe portiera si cu cotul te sprijini pe genunchi
                                Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                                2 roti

                                Comment

                                Working...
                                X