ZAGADO26: '09 Honda Accord Sedan 2.4 A/T, Executive, Crystal Black Pearl (CU2)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Eu am Dunlop Wintersport 3D si sunt in al 4-lea an de viata. Iarna asta a fost prima data cand m-am simtit tradat de ele. Desi au inca destul profil pe ele, se simte ca nu mai sunt moi si cauciucul este imbatranit. Atat la franari (pe asfalt, mazga, zapada sau gheata) cat si la tractiune. La anul le schimb.
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

    Comment


    • #77
      Eu am Dunlop Wintersport M3 si tot in al 4-lea an sunt; exact aceeasi situatie, desi mai au inca destula "carne" pe profil, patineaza mai usor, atat la frane cat si la plecari de pe loc/tractiune. Anii trecuti...radeam si de 4x4 !
      Nu stiu ce DOT sunt, cred ca de prin 2007..deci aproape 5 ani, chiar.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • #78
        Originally posted by octi_b View Post
        Eu am Dunlop Wintersport 3D si sunt in al 4-lea an de viata. Iarna asta a fost prima data cand m-am simtit tradat de ele. Desi au inca destul profil pe ele, se simte ca nu mai sunt moi si cauciucul este imbatranit. Atat la franari (pe asfalt, mazga, zapada sau gheata) cat si la tractiune. La anul le schimb.
        Originally posted by BlackMagic View Post
        Eu am Dunlop Wintersport M3 si tot in al 4-lea an sunt; exact aceeasi situatie, desi mai au inca destula "carne" pe profil, patineaza mai usor, atat la frane cat si la plecari de pe loc/tractiune. Anii trecuti...radeam si de 4x4 !
        Nu stiu ce DOT sunt, cred ca de prin 2007..deci aproape 5 ani, chiar.
        Aceeasi problema o am la cele de vara, Yokohama Decibel ED70 care de vara trecuta, in al treilea an de viata, mi-au dat probleme, aveam senzatia ca desi calc frana cat trebuie masina se cam duce sanie!
        Am facut o pana si cu ocazia asta am vazut si cel care mi-a lucrat pana mi-a confirmat ca au destula "carne" pe ele dar totusi nu se mai comportau ca la inceput.
        Am observat si niste mici crapaturi longitudinale intre profile, mai precis in santul dintre ele, de circa 3-4 cm. nu stiu cat de importane sunt dar la primavara cred ca le-as schimba si eu.
        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

        Comment


        • #79
          In concluzie, imbatranirea cauciucului e singurul aspect pentru care trebuie sa tinem cont de DOT cand achizitonam anvelopele; ca sa nu se trezim dupa 2 ani ca-s praf, desi profilul e ok...
          Cred ca pana acum, cele mai bune anvelope de vara care le-am avut pe masina au fost Dunlop-urile alea OEM, 2050M; au tinut intr-o veselie, aveam o aderenta de ziceai ca-s cine stie ce cauciucuri UHP, si si-au pastrat-o pana cand le-am dat jos, se facusera semi-slick-uri
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #80
            Originally posted by BlackMagic View Post
            Eu am Dunlop Wintersport M3 si tot in al 4-lea an sunt; exact aceeasi situatie, desi mai au inca destula "carne" pe profil, patineaza mai usor, atat la frane cat si la plecari de pe loc/tractiune. Anii trecuti...radeam si de 4x4 !
            Nu stiu ce DOT sunt, cred ca de prin 2007..deci aproape 5 ani, chiar.
            "Radeam si de 4x4"...ia-ti un CR-V si lasa basmele ca nu te crede nici Max, cockerul meu preferat...vezi ca ne intalnim cat de curand intr-un restaurant Shaolin si nu scapi...te fugaresc cu CR-V-ul cu gumele mele de iarna preistorice sa vedem cum fugi tu cu Dunlop-ul tau Winterknockout ....valabil si pt nenea Zagado26 !
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

            Comment


            • #81
              Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
              "Radeam si de 4x4"...ia-ti un CR-V ...
              Mai incolo domnu' Willy, mai peste ceva ani, cand s-o largi familia, deocamdata nu ma scoti din Accord . Desi si cand or aparea kinderii, Tourer-ul face cu ochiul discret CR-V-ul l-as prefera totusi pentru iarna, uneori.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #82
                Nenea Zagado26, de azi m-am convins cum e cu Accord-ul in S, boala curata, si am mers cu 2,0 A/T nu cu varianta ta, poate te pacalesc intr-o zi...sa ma dau cu ea...la Asko n-am asa ceva,.... am povestit in thread-ul meu mai multe !
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • #83
                  Daca vrei sa te dai cu Toureru 2.4 ma ofer io willy.

                  Sa vedem cum ne intalnim.
                  "Ethics. That's always so inconvenient."
                  Cal Lightman

                  Comment


                  • #84
                    Willy, stai sa vezi 2.4 MT, lasa AT-ul. E diferenta destul de mare, cel putin ca feeling. CL9-le MT era intr-un mare fel, si avea "doar" 190, si AT-ul se comporta bine, sunt curios acum cum e un 2.4 MT/AT generatie noua, din pacate nici eu n-am avut ocazia sa ma plimb cu vreunul.
                    Asko nu are la test asa ceva?
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #85
                      asko momentan nu mai are 2.4 nici macar la vanzare
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #86
                        O rezolvam Willy, putina rabdare ca acum tocmai sunt in mutari cu casa, renovare, etc. dar cum se termina ne vedem si poti sa-l iei si pe BlackMagic ca sa va faceti o impresie.
                        '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                        Comment


                        • #87
                          Multumesc zagado, ar fi o onoare si-o placere.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #88
                            Multumesc Turkish si zagado26,.... BlackMagic, la Asko n-au nici la vanzare, nu e vina lor. Asa o rezolvam de-o mica intalneala Hondafan, cand s-o putea pt toti.
                            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                            Comment


                            • #89
                              Datorita ploii de ieri am mai descoperit ceva interesant: viteza stergatoarelor scade atunci cand esti oprit la stop, de exemplu.
                              Mergeam ieri pe ploaia aia si aveam senzatia ca stergatoarele mai au un pic si-si iau zborul! Cand m-am oprit la semafor viteza s-a redus considerabil si a revenit cand am plecat.
                              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                              Comment


                              • #90
                                Pai...e normal Dar viteza stergatorului nu varia functie de viteza masinii, ci de debitul de apa primit pe parbriz . Care evident la viteze mai mari e mai mare, deci oarecum ai spus corect ce-ai spus.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X