Dan P: '14 Honda Accord Type S 2.4 i-VTEC M/T, Premium White Pearl (rara avis)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Doc View Post
    De unde ai mai scos-o si pe aia ca uleiul curata filtrul de particule????
    A zis de la inceput: de la reprezentanta Honda.

    LE: Trebuie sa marturisesc insa, ca nu stiam nici eu smecheria cu aerul conditionat pe Automat.
    Delphi
    Super Moderator
    Last edited by Delphi; 21-10-16, 20:07.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • salut doc
      an spus curata.. asa s-a exprimat cel din reprezenta ta. Poate ca e prea mult spus curata.. hai sa sounem ca mentine filtrul in parametrulii optimi
      imi permit sa-ti dau un link
      http://www.tecmotor.fr/huiles-voitur...639060969.html
      sper ca google va putea traduce din franceza

      Comment


      • Originally posted by rpflorin View Post
        De ce e fortata?
        E forțată deoarece uleiul nu curăță filtrul de particule, așa cum nici doar uleiul OEM poate face asta, ci un ulei ales corect dpdv specificații.

        Originally posted by rpflorin View Post
        Ce are OEM asa special?
        Know-How-ul Honda.
        De exemplu, million mile Joe a ajuns la... 1 milion de mile fără a avea probleme cu motorul, folosind ulei OEM.
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • Originally posted by rpflorin View Post
          salut doc
          an spus curata.. asa s-a exprimat cel din reprezenta ta. Poate ca e prea mult spus curata.. hai sa sounem ca mentine filtrul in parametrulii optimi
          imi permit sa-ti dau un link
          http://www.tecmotor.fr/huiles-voitur...639060969.html
          sper ca google va putea traduce din franceza
          Eu mi-am tradus singur din franceza si nu scrie nicaieri ca acel ulei "curata". Spune ca "protejeaza" si ca "nu colmateaza" filtrul de particule, ceea ce spune la orice ulei "Low-SAPS". De fapt, asta spune la cam toate uleiurile...
          "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
          "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

          Comment


          • eu stiu ca uleiul din motor este in alt loc decat dpf-ul. sa "curete" suna scifi. poate un aditiv de combustibil care sa faciliteze autocuratarea...mai zic

            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • Eu cred ca se referea ca daca pui un ulei prost motorul il arde si asta contribuie la infundarea prematura a DPF ului.
              sigpic

              Comment


              • @M4R1U5: Da, evident, asta este explicatia corecta. Dar enuntul initial a fost ca uleiul curata DPF-ul, mai ales cand se merge cu A/C pe automat, ceea ce este cu totul altceva.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • Va multumesc! Haideti sa continuam discutia despre elereon daca doriti!
                  Am optat sa il fac glossy black in ideea ca mai am de gand sa fac in acelasi ton cateva elemente de pe masina.
                  ....

                  Comment


                  • Dacă faci si difuserul de jos merge si negru
                    dinoc
                    Senior Member
                    Last edited by dinoc; 22-10-16, 18:04.

                    Comment


                    • Vreau sa-l fac dar nu am decat optiunea sa-l vopsesc . Cu folie voiam sa-l fac sa fie reversibila "operatia" in caz ca nu imi place. Ceva de genul:
                      Attached Files
                      ....

                      Comment


                      • De ce nu il faci cu plasti dip? Eu asa il facusem la Accord, tocmai in ideea sa fie reversibil. La 5er am aplicat folie, profitand se faptul ca eram la service pentru folia pe geamuri.

                        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • Sper ca nu te-ai apucat de mazgaleala! Pentru ca nu-mi place deloc cum ii sta.

                          Comment


                          • @ Dozer cei de la folie mi-au spus ca nu se poate fiind raze interioare. Cu Plastidip arfi o idee dar nu stiu cine face in Brasov. O sa caut.

                            @Vtin Hater-e
                            ....

                            Comment


                            • Ce naiba inseamna raze interioare? )

                              Eu am facut-o singur, cu un spray de la Foliatec.

                              Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                              BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                              Comment


                              • Acel lip pe portbagaj completeaza foarte bine masina alb dpmdv (eu am oem, alb fiind), cel de pe luneta nu l-as pune cel putin acel model, nu se incadreaza. Daca totusi se vrea negru, merge o bara de tip modulo sau normala cu diffuser, cea de type s e reusita cea din fata, in spate nu prea, la fel punctul meu de vedere.
                                Honda Accord CU2 2.4 AT
                                "Never drive faster than your angels can fly"

                                Comment

                                Working...
                                X