Dan P: '14 Honda Accord Type S 2.4 i-VTEC M/T, Premium White Pearl (rara avis)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Piesa pentru capacul portbagajului fa-o in culoarea masinii. As zice la fel si cea pentru luneta insa probabil merge si neagra.
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

    Comment


    • Alb-negru sau alb-rosu ar merge foarte bine. De ce nu si alb-alb. Poate si alb-lime (cum are Yulasinio la Civic) dar aici nu sunt foarte sigur. Altele in plus parca n-as pune.
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • Albe ambele altfel riști să dai în kitch imho.
        (Tuning-ul visual/extern se începe de la suspensie si pe urma jante. Dacă le-ai bifat bine pe acesta doua, pe urma poți aduga ce vrei. Cele 2 elemente sunt destul de discrete si merg cu suspensia si jantele stock, doar să ai grijă să nu strici armonia elementelor, de aceea sugerez le faci albe în culoarea mașinii. Când ai suspensia joasa, jante mari în afara și pneuri cu talon mic îți poți permite alte combinații cromatice.)


        Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
        dinoc
        Senior Member
        Last edited by dinoc; 19-10-16, 23:07.

        Comment


        • Sincer inclin totusi catre negru .Click image for larger version

Name:	2ztjbe8.jpg
Views:	1
Size:	46.3 KB
ID:	723059Click image for larger version

Name:	maxresdefault.jpg
Views:	1
Size:	42.3 KB
ID:	723060Click image for larger version

Name:	dsc09543testlrfda_eaa18c0ec36a1aa12a274fcb14fd5c56a6232665.jpg
Views:	1
Size:	69.8 KB
ID:	723061Click image for larger version

Name:	dsc09504kopiebseim_3cb2ff53dacd6a3327326a88c66b7de532011583.jpg
Views:	1
Size:	91.5 KB
ID:	723062Click image for larger version

Name:	dsc07834kopiegzkly.jpg
Views:	1
Size:	495.9 KB
ID:	723063Click image for larger version

Name:	s-l1600.jpg
Views:	1
Size:	42.9 KB
ID:	723064

          Stopurile de Spirior arata superb!
          ....

          Comment


          • Colegul "dexter" a avut o lista frumoasa cu elemente de tuning pentru CU2, printre care si stopuri Spirior. Stiu ca unele piese au fost comandate, dar proiectul a fost abandonat - poate are o pereche de stopuri Spirior in plus, merita intrebat

            Comment


            • Am schimbat ieri pedala de ambreiaj pe garantie, incepuse sa scrataie si nu am vrut sa mai las nerezolvata treaba. Am schimbat si uleiul la cutie, mi se pare ca merge o idee mai lin dar nu e foarte mare diferenta. Nu am apucat de multe ori sa o calc mai bine sa vad cum e cu agatatul in ture. La primele verificari a fost cam la fel.
              ....

              Comment


              • Originally posted by dinoc View Post
                Albe ambele altfel riști să dai în kitch imho.
                (Tuning-ul visual/extern se începe de la suspensie si pe urma jante. Dacă le-ai bifat bine pe acesta doua, pe urma poți aduga ce vrei. Cele 2 elemente sunt destul de discrete si merg cu suspensia si jantele stock, doar să ai grijă să nu strici armonia elementelor, de aceea sugerez le faci albe în culoarea mașinii. Când ai suspensia joasa, jante mari în afara și pneuri cu talon mic îți poți permite alte combinații cromatice.)


                Trimis de pe al meu HTC One folosind Tapatalk
                Fix așa gândesc și eu. Am vrut sa încep cu suspensia și jantele dar m-am lăsat păgubaș, dacă cobor mașina devine apoi un chin condusul pe drumurile de la noi.

                Comment


                • Originally posted by Dan P View Post
                  Am schimbat ieri pedala de ambreiaj pe garantie, incepuse sa scrataie si nu am vrut sa mai las nerezolvata treaba. Am schimbat si uleiul la cutie, mi se pare ca merge o idee mai lin dar nu e foarte mare diferenta. Nu am apucat de multe ori sa o calc mai bine sa vad cum e cu agatatul in ture. La primele verificari a fost cam la fel.
                  Daca aveai rear diffuser-ul negru (asa cum ar trebui sa fie), atunci ar mai fi mers sa ai lip-ul de pe portbagaj negru, dar asa cum e, aduce a Holstein in varianta de care tii cu dintii.
                  Dar... ceea ce stiu eu e ca ne cam batem gura degeaba, decizia a fost luata.

                  Comment


                  • Mai e ceva in plan. Si va schimba putin problema.
                    ....

                    Comment


                    • Daca vrei sa schimbi diffuser-ul, e o idee buna. Foarte buna.

                      Comment


                      • Salut Dan

                        Am vazut discutia despre ulei si mi-am dorit sa-ti impartasesc din propria-mi experienta
                        Sunt fericitul posesor al unui Accord Exclusive full 2.2 idtec Am cumparat-o la 30.000 km si am ajuns la 230.000 km
                        Este o masina exceptionala care functioneaza perfect de cand o am, avand in vedere ca sunt cu urechea pe ea, obsedat de trancaneli, si sunete de batranatze. Masina trebuie sa sune perfect. Sunt cam obsedat. Inafara de placute de frana, discuri frana, filtre, nimic altceva. Becurile mici de pozitie si placi de inmatriculare au fost schimbate cam la 160.000 si cam atat... Restul becurilor sunt de origine
                        Am avut insa o experienta interesanta cu filtrul de particole. La 120.000 a picat. Cel ce o folosea inainte mi-a recomandat sa folosesc acelasi ulei (Motorex) ceea ce a urmat a fi o decizie proasta avand in vedere ca exista o leg intre cele doua…
                        Am aflat mai tarziu, ca uleiul folosit poate scurta sau prelungi durata de viata a filtrului de particole.
                        Am consultat un expert auto care mi-a recomandat Castrol 0w30 cu care am mers ceva timp. Se pare ca Motorex-ul meu mi-a facut probleme iar filtrul s-a infundat destul de devreme. Anul trecut, m-am mutat si am gasit o reprezentanta Honda aproape de noua locuinta. Trebuia sa-mi schimb uleiul si nu voiam sa-mi puna orice.. asa ca am contactat seful depart tehnic de la reprezentanta, care m-a chemat la odiscutie pe acest subiect.

                        M-am dus si mi-a spus urmatoarele :
                        De anul trecut, Honda a scos un nou ulei in cooperare cu Castrol. Uleiul se numeste Castrol Honda si nu poate fi gasit decat in reprezentantele Honda. Acest ulei a fost conceput special pt a putea curata filtrul de particole. Se vrea ca circuitul de ulei sa ajute la curatarea particolelor din filtru, ceea ce face ca odata cu schimbul de ulei sa scoti si particolele din filtru.. aceasta prelungind enorm durata de viata a filtrului. Sistemul de curatare functioneaza folosind doar acest ulei, si mergand cu aerul conditionat pe Automat. De atunci, folosesc Castrol Honda 0W30 si schimb uleiul inainte de 15.000 km.
                        Conform Honda, este cea mai buna solutie la ora actuala im materie de lubrificare
                        Asta e experienta personala si imi permit sa o impartasesc.

                        Toate bune 

                        Comment


                        • Pentru motoarele diesel, uleiul Honda 0-30 este top, și n-aș folosi altceva. Logica reprezentantei e puțin forțată cumva, dar corectă per total.

                          La benzinare, paleta disponibilă este mult mai mare și nu se limitează la uleiul OEM, deși e o opțiune foarte bună dpmdv.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • Eu am benzinar .
                            ....

                            Comment


                            • Originally posted by BlackMagic View Post
                              Pentru motoarele diesel, uleiul Honda 0-30 este top, și n-aș folosi altceva. Logica reprezentantei e puțin forțată cumva, dar corectă per total.

                              La benzinare, paleta disponibilă este mult mai mare și nu se limitează la uleiul OEM, deși e o opțiune foarte bună dpmdv.
                              De ce e fortata?
                              Ce are OEM asa special?



                              Originally posted by Dan P View Post
                              Eu am benzinar .
                              A.. Ok
                              Uitasem acest amanunt .. Inseamna ca n-ai filtru de particole

                              Comment


                              • De unde ai mai scos-o si pe aia ca uleiul curata filtrul de particule???? Eu recomand sa studiezi un pic modul de functionare al unui filtrul de particule si apoi sa emiti pareri despre ulei.

                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X