BOSS: '09 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Comfort, ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BOSS: '09 Honda Accord 2.0 i-VTEC M/T Comfort, ?

    Salut pe toata lumea.
    Dupa cum vedeti inca in semnatura, am avut un Civic Sedan pe care l-am facut dauna totala. Next logical step era Accord, asa ca am luat una la mana a doua. Masina are 70k km, echipare comfort (din pacate) si jante pe 17 din aliaj (ea vine stock cu jante de tabla). Masina merge bine, consuma cam mult fata de un Civic 1.8 si o simt mai greoaie.
    In rest e minunata, asa cum stim toti ca e o Honda. Intrebarea pe care o am catre voi, frati hondari, este daca jantele de 17 (cu talon 45) imi influenteaza masiv consumul.
    Ma tot gandesc la asta - masina desi e o clasa peste Civic e parca e mai putin confortabila in Bucuresti, iar eu cred ca e de la pneuri si jante. Ce parere aveti?
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 18-07-15, 08:01.
    Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
    www.catalinmihaila.blogspot.com

  • #2
    Cāt consumă? For your info: Lifestyle -ul din 2015 vine de nou cu jante din aliaj, R17, 225/50. Tu zici talon 45 (%), ce lațime au gumele?
    15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
    97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
    95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

    Comment


    • #3
      Din cate mi-am dat seama va fi greu sa o duc sub 10-11 in oras. La civic bateam 8 daca eram atent.
      Gumele sunt late de 225...
      Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
      www.catalinmihaila.blogspot.com

      Comment


      • #4
        Sub 10 īn oraș cam greu de atins, dar nu trebuie să insiști, fie-ți milă și de motorul ăla.
        Nu zic că nu se poate să atingi 10 sau chiar să cobori, depinde de oraș și de traseu. Īn Timișoara am anumite rute unde o țin la 10 pt. că e undă verde la semafoare (adică-s sincronizate) sau sunt bulevarde cu limita 70 km/h, și se merge bine. Dar astea sunt trasee rare.
        15, Accord 2.0 i-VTEC M/T, Lifestyle, Graphic Luster Metallic [gallery]
        97, VW Passat 1.9 TDI M/T, Green
        95, Audi A4 1.9 TDI, Blue

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de el. Consumul de 10-11 in oras e unul normal. Pe langa motorul mai mare la Accord trebuie sa iei in calcul si ca Civic sedan era optimizat la cutie si aerodinamica pentru un consum mai mic.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Bravo, Boss, bine că ai rămas īn familia Honda!
            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

            Comment


            • #7
              Dupa ce mergi cu Honda 8 ani, orice alta optiune pare un regres...
              Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
              www.catalinmihaila.blogspot.com

              Comment


              • #8
                Roțile sunt inca un subiect de ingrijorare pentru mine. Am gasit aici lista cu pneurile acceptate de Accord: http://www.automobile-catalog.com/ti...c_comfort.html

                Printre ele nu am regasit pneurile mele:225 45 R17

                Are cineva idee de ce?
                Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                www.catalinmihaila.blogspot.com

                Comment


                • #9
                  de ce nu te uiti pe abtibildul lipit la usa soferului? acolo ai marimile cauciucurilor si presiunile recomandate din fabrica. Sau in talon...nu inteleg care e ingrijorarea ta? ca nu se pupa ce ai pe masina cu ce trebuie sa fie din fabrica?

                  Comment


                  • #10
                    Accord-ul 2008+ are venit cu anvelope de dimensiunea 225/50/17. 225/45/17 au talonul prea mic, deci per total roata este mai mica decat ar trebui.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #11
                      Mai exact /45 sunt la generatia precedenta.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        @ticker ce inseamna ca are rotile mai mici? Cum se repercuteaza asta?

                        Dupa aproape 1000 de km de mers cu masina ii listez punctele slabe si pe cele tari, asa cum am inteles eu:
                        Minusuri
                        - directie greoaie
                        - cutie etajata slab
                        - motorul de 2.0 benzina da senzatia de submotorizare.
                        Plusuri
                        - Tinuta de drum buna la drum lung
                        - frane foarte precise
                        - farurile halogen mai bune decat ma asteptam
                        Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                        www.catalinmihaila.blogspot.com

                        Comment


                        • #13
                          Pai viteza reala e mai mica decat cea pe kilometraj, masina e ma rigida etc.

                          Generatia asta a fost conceputa cu roti marimea 225/50 r17. Sfatul meu ar fi sa ii iei rotile potrivite.

                          Probabil fostul propietar a luat jantele la pachet cu anvelopele sau i-au ramas de la Accorul vechi.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Rotile corecte (omologate RAR pe model) ar trebui sa fie inscrise in cartea de identitate a masinii.
                            In cazul unui control RAR pe sosea sau la ITP, orice alta dimensiune este un motiv de ridicare a talonului de inmatriculare.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #15
                              Masina are aproape 80k km si are o mica problema. Cand plec de pe loc uneori scartaie ceva (probabil ambreiajul care nu cupleaza din prima). Inteleg ca ambreiajul e o problema la Accord? Ce e de facut?
                              Honda Civic Sedan 1.8 ES MT Silver
                              www.catalinmihaila.blogspot.com

                              Comment

                              Working...
                              X